www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Miejsca parkingowe (5364 - wyświetleń)
- Autor Artur Nowakowski Dodany 2014-01-06 01:41
           Na wielu nowo wybudowanych osiedlach mieszkaniowych w Warszawie trudno uświadczyć miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.  To dziwne, ponieważ przepisy § 18.1. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zm. ) stanowią, że zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Okazuje się, że w Warszawie, przepisy prawa budowlanego nie są wykorzystywane dla dobra osób niepełnosprawnych, lecz są nadużywane w interesie developerów.
  Na osiedlu mieszkaniowym w Warszawie przy ulicy Zaściankowej 8, oddanym do użytku w 2009 r., liczącym zgodnie z pozwoleniem na budowę 98 miejsc parkingowych, zatwierdzony projekt,  co widać na jego fotokopii, przewidywał 8 miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego zaprojektowano ich aż osiem ? Otóż zgodnie z § 20 cytowanego rozporządzenia miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych można  sytuować w odległości 5 metrów od okien budynku wielorodzinnego. Natomiast zgrupowanie więcej niż czterech miejsc parkingowych o innym przeznaczeniu można budować w odległości nie mniejszej niż 10 metrów od okien ( § 19.1. cytowanego rozporządzenia). Stąd, dla pozostania w zgodzie z przepisami prawa budowlanego, inwestor osiedla przy Zaściankowej oznaczył osiem miejsc parkingowych położonych w odległości 6 metrów od okien, jako miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Inaczej nie uzyskał by pozwolenia na budowę.  Otrzymana decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę była dla inwestora wiążąca, stąd był on zobowiązany oddać osiem opisanych miejsc do dyspozycji ogółu osób niepełnosprawnych.  
  Inwestor postąpił jednak inaczej. W miejscu przewidzianym w zatwierdzonym projekcie  na osiem miejsc parkingowych o szerokości 3,6 metra każde,  urządził 12 miejsc parkingowych o szerokości 2,3 metra każde i sprzedał je osobom prywatnym. Tym sposobem spowodował, że wbrew obowiązującym przepisom na osiedlu nie ma ani jednego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Dziwnym jest, że rzecz nie została zauważona przez inspektora nadzoru budowlanego odbierającego osiedle. Przecież przepis § 20 cytowanego rozporządzenia wyraźnie wskazuje, że miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych powinny być odpowiednio oznaczone, co podlega sprawdzeniu przy odbiorze.

  Sprawa jest warta bliższego zbadania, ponieważ powiadomiony o sprawie PINB   uznał, że w przypadku miejsc dla osób niepełnosprawnych prawo budowlane niekoniecznie powinno być przestrzegane.
  Z pewnością niezgodne z prawem jest działanie notariusza polegające na świadomym przeniesieniu na osoby prywatne praw do miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ( co widać na załączonej mapie) . Zaniechanie odmówienia  takiej czynności nosi znamiona naruszenia przepisów art. 81 prawa o notariacie, stąd dokonane czynności należy uważać za nieważne z mocy prawa.   Rzecz wymaga skrupulatnego zbadania w interesie społecznym ponieważ w założeniu ustawodawcy forma aktu notarialnego ma zapewniać wysoki stopień pewności powstania zamierzonych przez strony skutków prawnych, z czym wiąże się obowiązek troski notariusza o to, by czynność prawna dokonana w formie aktu notarialnego była zgodna z prawem i prawidłowa.
  No i co można z tym zrobić ? 
Nadrzędny Autor gizmo7 Dodany 2014-03-13 15:52
polecam
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2014-03-17 12:15
W Polsce przepisy o prawie budowlanym dotyczące osób niepełnosprawnych wykluczają się z innymi przepisami, które są zagmatwane w taki sposób aby osoby niepełnosprawne nie potrafiły, bądź miały poważne utrudnienia w dochodzeniu do swych słusznych praw... A z humorystycznego punktu widzenia, to napiszę że ul. Zaściankowa w Warszawie, zyskała najbardziej dobraną nazwę, jest to najodpowiedniejsza nazwa ulicy, ponieważ w Polsce panuje tzw. "Zaściankowość"  dotycząca uregulowania praw osób niepełnosprawnych.
Nadrzędny Autor anitka Dodany 2014-08-27 15:37
Mieszkam na dość dużym osiedlu i rzeczywiście trudno uświadczyć jakieś miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych. Inna rzecz, że na naszym osiedlu w ogóle mało jest miejsc prakingowych. A dla niepełnosprawnych może ze dwa...
Nadrzędny - Autor ndez Dodany 2014-09-22 10:36
Na osiedlu na którym mieszkam, dla każdych dwóch klatek jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych - z tego co obserwuję, teraz nie ma problemu z parkowaniem, ale wystarczy, że w bloku zamieszka jeszcze jedna osoba i problem się pojawi. Nie wiem czy jest możliwość wystosowania pisma do spółdzielni jeśli chcielibyśmy zwiększyć liczbę "kopert", gdyby zaszła taka potrzeba?

___________________
Nie trzeba mi powtarzać dwa razy mimo, że mam protezę słuchu (http://www.medicus.com.pl/)
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-09-22 10:56
A co stoi na przeszkodzie, abyś takie pismo napisał/a i się dowiedziała...?
Anonimowi internauci nie mają pojęcia, jakie regulacje i czyje (spółdzielnia, wspólnota, ZDM czy co tam) obowiązują na Twoim osiedlu - takie sprawy są zwykle określone w statutach, uchwałach itd. .

A poza tym: skoro teraz jest ok to po co zabierać pozostałym lokatorom miejsca na ich auta rysując "na zaś" kolejną kopertę...? Nie przesadzaj, inni też mają prawo do minimum komfortu...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Miejsca parkingowe (5364 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill