www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Turnus rehabilitacyjny i dofinansowanie do WC (5899 - wyświetleń)
- Autor marcia77 Dodany 2014-10-07 10:26
Witam mam orzeczony lekki stopień niepełnosprawności symbol09-M ,szukam turnusu rehabilitacyjnego na lato przyszłego roku,będzie to mój pierwszy turnus i w związku z tym mam pytanie chcę się starać o dofinansowanie z perfonu choć po przeczytaniu wypowiedzi z moim stopniem mam chyba małe szanse na to dofinansowanie,ale spróbuję kiedy powinnam zacząć formalności z tym związane kiedy zacząć składać wniosek itp.Czy jeśli zostałaby mi przyznana mniejsza kwota niż wynosi turnus to różnicę mogę sobie odpisać od rocznego pitu?Czy jeśli nie przyznaliby mi dofinansowania i kwotę za turnus pokryłabym ze swoich środków to mogę wtedy 100% tej kwoty odpisać od podatku?Czy jadąc na taki turnus bez dofinansowania z pefronu wystarczy tylko orzeczenie o niepełnosprawności czy trzeba mieć jakieś zaświadczenia od lekarza jeśli tak to czy od specjalisty czy wystarczy od lekarza rodzinnego?Czy do pefronu  skierowanie na turnus rehabilitacyjny i informacje o stanie zdrowia może wystawić lekarz rodzinny czy musi specjalista?
Podobne mam pytanie dotyczące likwidacji barier architektonicznych ,mieszkam w domku mam sypialnie na górze ,ale nie ma tam ubikacji czy mogę się strać o dofinansowanie z pefronu,gdyż moja niepełnosprawność wynika z choroby układu moczowego ,by zrobić tam toaletę ,chodzi tylko o zakup urządzeń sanitarnych jak Wc i umywalka ,bo wszystko jest doprowadzone ,a brak tylko tych sprzętów.Czy jeśli kupiłam bym je z własnych środków to mogę odliczyć wtedy ich całkowity koszt od podatku?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedż.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-10-07 10:54
Droga Marcia,
1) odpowiedzi na większość pytań z części pierwszej postu znajdziesz u:
- operatora środkami PFRON (PCPR czy gdzie tam zamierzasz składać wniosek),
- odpis w PIT jest możliwy wówczas, kiedy posiadasz stosowne skierowania np. na turnus (dotyczy środków własnych) oraz wówczas, kiedy spełniasz pozostałe niezbędne warunki skarbowe (minimalny stopień niepełnosprawności itd - tu konieczna lektura przepisów skarbowych)

2) o dofinansowanie z PFRON "możesz" się starać na wszystko - co nie oznacza, że na wszystko otrzymasz. Czyli znowu: zapoznaj się z aktualnymi priorytetami operatora środkami PFRON w Twoim regionie i próbuj.
Moim zdaniem: jeżeli zakupu urządzeń sanitarnych nie dokonasz w związku z realizacją projektu w części dofinansowanego np. przez PCPR (czyli zawierającego pewne uzasadnienie), odpisu kosztu zakupu (nawet w 100%) z własnych środków nie dałoby się uzasadnić. Bo niby jako co? Akcesoria do rehabilitacji...? Nie bardzo. Innego wytłumaczenia nawet ja nie mogę wymyślić dla takiej sytuacji...:-)
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2014-10-08 12:43
Do tego co napisała bluengel dodam informację na temat terminu złożenia wniosku o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego.
Otóż wniosek składać najlepiej zaraz po 1 stycznia.
Wniosek musi być w odpowiedniej części wypełniony przez lekarza ( nie musi to być specjalista). Lecz nie może być on wypełniony wcześniej niż 30 dni przed złożeniem ( taki przepis ).
  Ja z reguły  załatwiam to u lekarza w połowie grudnia i w styczniu zanoszę.
W moim PCPR jest taka zasada kolejności przyznawania dofinansowania turnusów:
Najpierw dzieci potem osoby "pierwszorazowe" i potem z stopniem znacznym.
Ilość osób które otrzymają dofinansowanie zależy od  ilości kasy z budżetu państwa.
 
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2014-10-08 18:08
A mnie te pytania wkurzyły - taka kpina czy żart? :-( Co chcesz leczyć na tym turnusie! Stopień lekki i nie z ZUS :-(
Czy jest buzia zdziwienia? Tutaj pasuje :-)
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-10-09 09:45
Jola, mnie też wkurzyły:) Dzięki:)
Ale nie chciałam znowu wyjść na tą "ostatnią" czyli pierwszą, która znowu "wszystkich" uzdrawia:)
I znowu bym się dowiedziała, że "czemu ma nie skorzystać, skoro się należy" - bo właśnie z tego głównie powodu ludzie wyłudzają często różne dofinansowania czy ulgi. Nawet jeżeli sobie bez nich świetnie radzą nie są w stanie pomyśleć, że są tacy, którzy sobie świetnie nie radzą i może im by się pewne rzeczy bardziej przydały...
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-10-09 09:27
Wniosek o dofinansowanie do udziału w turnusie rehabilitacyjnym składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek najlepiej złożyć na początku roku kalendarzowego. Konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Zgodnie z zapisami ustawy to starostwo może podjąć decyzję o tym komu mogą być przyznane środki np. tylko dzieciom , albo osobom ze stopniem znacznym itp. Dlatego szczegółowe informacje można uzyskać w swoim PCPR.
Skierowanie na turnus rehabilitacyjny może wystawić lekarz pierwszego kontaktu.
Osoba z niepełnosprawnością ( posiadająca orzeczenie) może w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej odliczać m.in wydatki poniesione turnus rehabilitacyjny.
Informacje dotyczące pozostałych wydatków można znaleźć na stronie:
http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/7103126/Broszura-ulga_rehabilitac_za+2013.pdf
Informacje dotyczące uzyskania środków na tzw likwidację barier architektonicznych można uzyskać w PCPR.
Nadrzędny - Autor marcia77 Dodany 2014-12-11 10:01 Zmieniony 2014-12-11 10:06
W z K i centrum informacji bardzo dziękuje za odpowiedż.Muszę jednak napisać ,że dowiadywałam  się w swoim mieście w dwóch różnych urzędach skarbowych i otrzymałam dwie różne odpowiedzi w jednym powiedzieli za ze stopniem LEKKIM można odpisać jedynie leki ,a turnusu rehabilitacyjnego nie ,a w drugim ,że owszem można odpisać koszt takiego turnusu.......i bądż tu mądry.....
bluengel i jola myślałam ,że to forum które ma pomagać wszystkim osobą niepełnosprawnym ,a widzę ,że są tu osoby które dzielą inne na te zdrowsze i mniej zdrowsze jak orzecznicy w zusie .Niestety ku Waszej wiadomości mam co leczyć rok temu wycieli mi nerkę w tym roku miałam usuniete dwa guzy złośliwe z pęcherza moczowego,więc proszę nie osądzajcie innych ,bo chyba nie taka Wasza rola na tym forum
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-12-11 10:41
W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową;
http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/kontakt/krajowa-informacja-podatkowa
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2014-12-11 14:31

>Niestety ku Waszej wiadomości mam co leczyć rok temu wycieli mi nerkę w tym roku miałam usuniete dwa guzy złośliwe z pęcherza moczowego,więc proszę nie osądzajcie innych< >bo chyba nie taka Wasza rola na tym forum<


Tak żartem: nie jesteśmy aktorkami to i ról nie mamy :-)
Ja oceniam po tym co czytam, na podst. realiów i rozmów z innymi w realu :-)
W takiej jak napisałaś (wyżej cytuję) sytuacji, tym bardziej nie liczyłabym na sanatoria i spędzała czas z rodziną :-)
Życzę zdrowia :-)
Nadrzędny - Autor marcia77 Dodany 2014-12-20 19:24
Centrumintegracja spróbuje tam napisać ostatnio pisałam chyba do misterstwa finansów do kancelarii trzeba było podać wszystkie swoje osobiste dane ,a odpisali mi przesyłając ustawę...

Jolu właśnie dlatego chce latem wyjechać gdzieś z córcią ,za bardzo mnie na to nie stać więc po cichu liczę na dofinansowanie choć wiem ,że szanse mam małe wtedy dopłaciłabym tylko za córcię i trochę za siebie .Jeśli nie dostane dofinansowania to chciałbym móc choć swój koszt odpisać od podatku ,ale nie jestem pewna ,że można bo co urząd to inna odpowiedz....a i tak odpis dopiero będę mogła zrobić za rok wiec będę musiała się poważnie zastanowić,czy taniej czegoś nie znajdę prywatnie,choć te turnusy są ciut tańsze ,ale tylko dla mnie ,sama już nie wiem czy to się opłaca .Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2014-12-22 19:27
Możemy pogadać po świętach na pv. na forum zaraz zlecą się "kruki i wrony" :-)
Też pozdrawiam i życzę zdrowych, wesołych i rodzinnych świąt :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Turnus rehabilitacyjny i dofinansowanie do WC (5899 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill