www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Mniejsz pieniądze Na Aktywny samorząd (10115 - wyświetleń)
- Autor marialidka Dodany 2014-10-22 17:37
Co teraz ze o niepełnosprawnymi,
ja będzie teraz będzie wyglądało,  kurcze normalnie się boję
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-10-22 21:37
Olaboga.
Kurczę, a w jakim zakresie korzystałaś z tych środków?
Czy wiesz, od kiedy ten projekt działa i jakie przyniósł wymierne korzyści?
Nadrzędny - Autor marialidka Dodany 2014-10-23 06:08
NIEBIESKI ANIELE, 
lubisz zapewne tak pisać,
program student, daje możliwość uczenia się i studiowania  by zdobyć zawód.
Osoby niepełnosprawne, nawet jakby chciały studiować no to finansowo nie dały by  rady. Opłata czesnego,  jest pomocna,  Jeśli duża ilość pieniędzy idzie na rehabilitację i  leki.  Opłata czesnego  jest bardzo pomocna.  
Aktywny samorząd ten program dofinansowywał pomoc do turnusów rehabilitacyjnych, i  innych rzeczy. Ja nie mówię o  komputerach, choć i te są potrzebne dla osób np niewidomych czy też głuchych, albo też związanych z  kontaktem z innymi osobami,
Nadrzędny Autor marialidka Dodany 2014-10-23 06:18
Ja korzystam,  i jest mi bardzo pomocny. Nie mam rodziców którzy by  mi pomogli. 
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-10-23 09:43
Nie denerwuj się - pytałam z zawodowej ciekawości.
Oczywiście, że np. program Student daje pewne możliwości - ale nie podejmuję się (na podstawie posiadanych informacji) rozstrzygnąć, czy pieniądze w pierwszej kolejności (w tej chwili, w Polsce) powinny nadal być przeznaczane akurat na ten cel czy na inny.
Co bowiem np. z tego, że 90% niepełnosprawnych będzie miało wykształcenie "wyższe", skoro 89% z nich nie podejmie pracy... Ale powtarzam: nie mam danych, które po paru już ładnych latach dofinansowywania nauki na różnym poziomie powinny już być dosyć miarodajne.

A poza tym: z artykułu, na który się powołujesz, wynika - póki co - że akurat Program Student raczej są skłonni utrzymać.
Tylko znowu: czy lepiej dać ludziom kasę na to, aby mogli nazywać siebie magistrami czy też może raczej na dofinansowanie narzędzi umożliwiających/znacznie ułatwiających codzienną egzystencję = samodzielność jak np. dobre wózki aktywne, elektryczne, środki higieny, protezy, rzeczywistą rehabilitację...?
To zdecydowanie wymaga przeorientowania - i w sensie priorytetów, i w sensie struktury wydatków w perspektywie lat (czyli co za lat 5 z tego może wyniknąć).

Tzw. "turnusy rehabilitacyjne" powinny zniknąć z tych planów zupełnie - naciąganie i mamienie ludzi. Najczęściej i tak korzystają zdrowi kombinatorzy, przez co naprawdę wymagający rehabilitacji pacjenci, w tym dzieci nie mają szans stanąć na nogi.

Suma: fakt, żałośnie brzmi zapowiedź tak drastycznego okrojenia środków na tak pogrążoną w Polsce grupę społeczną (górnolotne, ale nie jest bajkowo). Ja natomiast oczekuję, że ci sami państwo (p. Hernik, posłowie), którzy tę decyzję popierają mają w kieszeni inne propozycje wykorzystania pieniędzy zaoszczędzonych na samorząd-PFRON, w celu poprawy wydolności polskich (naprawdę) niepełnosprawnych.
Moja bowiem pierwsza myśl po tej lekturze jest taka, że rząd (a baaaardzo rzadko pozwalam sobie na takie opinie):
- łata dziurę po tym, co wynegocjował "okrągły stół niepełnosprawnych" oraz rodziny protestujące w sejmie parę miesięcy temu
- łata dziurę w swojej kasie na okoliczność roku, w którym odbędą się jedne i drugie wybory.
I to drugie mnie bardzo przeraża - bo nawet ja mam gdzieś wasze billboardy z tępymi buziami kosztem zakupu/nie zakupu leków czy wózka dla niepełnosprawnego dziecka.

Na koniec: uruchomienie programu Aktywny Samorząd było żenujące od początku, bo ni to samorządowe działania i pieniądze, ni to działania PFRON na rzecz niepełnosprawnych. Ino przekładanie kasy z jednej kieszeni do drugiej tych samych spodni. Niech PFRON organizuje sam konkursy, ogarnia jest od A do Z - BO OD TEGO JEST TA CHOLERNA RZESZA JEGO URZĘDNIKÓW pracujących w marmurowych pałacach. Ale nie, sprytnie sobie wydumali, żeby przerzucić robotę do urzędników w samorządach, nie mających bladego pojęcia o co kaman.

Czy naprawdę nie można, do cholery, usiąść raz i - przy obecnej, zaczynającej się rysować możliwości stabilizacji społeczno-ekonomicznej w Europie - mieć odwagę wdrożyć systemowy program na 25 lat, łączący krzyżowo możliwości wobec kulawych ze strony poszczególnych resortów, PFRONów, NFZtów, ministerstw, ngo'sów itd....? Można. Tylko się pewnie o opłaca....
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-10-23 10:27
    -"Tzw. "turnusy rehabilitacyjne" powinny zniknąć z tych planów zupełnie - naciąganie i mamienie ludzi. Najczęściej i tak korzystają zdrowi kombinatorzy, przez co naprawdę wymagający rehabilitacji pacjenci, w tym dzieci nie mają szans stanąć na nogi. "

    Nie mogę się zgodzić z tą wypowiedzią" bluengel". Sam uczestniczyłem w takim turnusie i pisanie, że " korzystają zdrowi kombinatorzy " jest wysoce krzywdzące. Wiem , że właśnie sporo dzieci uczestniczy w tym " programie" i jest to z pewnością bardziej skuteczna metoda rehabilitacji jak rehabilitacja " stacjonarna " w zakładach.
  Po za tym nasze państwo bardzo skromnie pomaga niepełnosprawnym i krytykowanie nawet tych marnych form jest nieporozumieniem.
   Wiem, że każdy patrzy na te sprawy poprzez pryzmat swoich potrzeb i swojego schorzenia ale proszę "bluengel" abyś spojrzała na to trochę z góry i w szerokim wymiarze. Pozdrawiam - Waldi.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-10-23 11:29
No i widzisz, znowu gadamy jak Polacy... - niby mówimy to samo (spojrzenie z góry itp.), a naprawdę o końcu własnego nosa....

Nie napisałam przecież, że "wszyscy kombinują", ale że "najczęściej" - bo tak jest. Uwierz mi, byłam po obydwóch stronach akurat tej barykady (i jako uczestnik, i jako organizator) i wiem, o czym mówię.
I właśnie to miałam na myśli (co zresztą ujęłam w słowa, więc nie mam pojęcia, czemu insynuujesz mi inne intencje), że owszem, pieniądze na skuteczną rehabilitację, szczególnie dla dzieci i najciężej poszkodowanym są niezbędna. Ale obecny system ich dystrybuowania jest niewydolny, nieuczciwy i głupi, bo jednocześnie próbuje się dawać tym potrzebującym oraz tym, co to tylko spełniają wymogi formalne. To nie jest fair i to trzeba zmieniać. Czyli uszczelniać.
Nasze państwo nie tyle skromnie pomaga niepełnosprawnym co źle pomaga - bez dalekosiężnych, realnych celów i planów obliczonych na skutki w perspektywie wielu lat do przodu. A to z kolei wynika z mentalności naszych obywateli: wolą dostać stałą rencinę po 500 zł lub zasiłek przez 12 mcy po 50,00 zł brutto do kieszeni niż bardziej wartościową pomoc, w rezultacie której mieliby realne szanse na samodzielność, pracę, godność. Wiem, że godnością jeszcze nikt się nie najadł, ale o czym innym piszę...

Nie znasz ani moich doświadczeń zawodowych ani pozazawodowych; ani mojej osobistej sytuacji ani sytuacji moich najbliższych, ani moich przeżyć - więc nie szafujmy pojęciami w rodzaju: "Wiem, że każdy patrzy na te sprawy poprzez pryzmat swoich potrzeb i swojego schorzenia ale proszę "bluengel" abyś spojrzała na to trochę z góry i w szerokim wymiarze".
To słabe i niemerytoryczne.

Wczasy powinny być rozróżniane od turnusów rehabilitacyjnych - zarówno przez uczestników jak i przede wszystkim organizatorów oraz podmioty te wydarzenia opłacające. A obecnie te pojęcia się plączą, bo wiele placówek nie daje podczas takich turnusów pacjentowi nic poza pobytem (w różnych warunkach). I te placówki powinny zostać też wycięte z list - ale daje się im zarabiać. Po co?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-10-23 13:16
   - " bluengel" wiem, że Cię nie przekonam i nie będę nawet próbował. Lecz przecież możemy " pięknie różnić się"a nie wpisywać takie zadziorne oceny " To słabe i niemerytoryczne". Proponuję abyśmy "pozostali każde przy swojej prawdzie" i życzę dobrego dnia. - Waldi.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-10-23 13:42
I właśnie dlatego (czyli: "Proponuję abyśmy "pozostali każde przy swojej prawdzie") nic nie zmieni się tak szybko, jak powinno.
Narzekać potrafi każdy. Dyskutować już mało kto:)

Wiesz przecież, że zadziorność to moje drugie imię - ma to swój cel. Dzięki tej zadziorności z ewentualnej dyskusji wyłaniają się czasami fajne rzeczy - bywa, że i ja zmieniam zdanie:)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-10-23 13:57
- " bluengel" - w zasadzie myślałem, że to już koniec wymiany poglądów ale gdy przeczytałem " nic nie zmieni się tak szybko" zaczęło dręczyć mnie pytanie: Proszę odpowiedz- czy czujesz się tak silna aby cokolwiek zmienić w tej rzeczywistości ( tej dotyczącej tematu )?  Co do narzekania to jakoś nie czuję się adresatem tego zdania. Zwykle bywam daleki od tej czynności.Ciekawe natomiast jest to,że przypisujesz sobie zadziorność. W zasadzie każdy z nas troszkę jej ma lecz raczej w ukryciu. Ale fajnie ,że tak napisałaś bo świadczy to o pewnej otwartości.Pozdrawiam raz jeszcze - Waldi.
Nadrzędny - Autor marialidka Dodany 2014-10-23 19:31
ałć nie chciałam wywołać awantury, 
nie wiem,, może nie każdy wykorzysta swoje wykształcenie,
ja swoim wykształceniem które mam zamiat zrobić sprawi, ze stracę rentę,  ale cóż,  na rencie nie będę żyć  zresztą zapewne wieku emerytalnego nie dożyję, ale to inna śpiewka. Ja mam zamiar wykorzystać  swoją szansę,  uczę się jestem wolontariuszką, korzystam ze szkoleń dla osób niepełnosprawnych, czasem jest ciężko, czasem trudno, ale  uważam że jeszcze mogę  coś zdziałać,
Nie mogę znaleźć pracy ale nie będę siedzieć w domu i się użalać choć tak było by łatwiej i  prościej. 

Uważam dlatego sie wystraszyłam, bo ja nie mam nikogo,  mieszkam w  wynajętym pokoju, nie jest  łatwo ale żyję. 
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2014-10-23 20:01
   - " marialidka', spoko, to nie awantura tylko taka forma gimnastyki umysłu.  Z tego co napisałaś wnioskuję, że masz zdrowe podejście do życia. Bo rzeczywiście dużo lepiej pracować jak być na rentowym garnuszku. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli Ci na realizację życiowych marzeń. A i spełnienia w przyszłej pracy też Ci życzę- Waldi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Mniejsz pieniądze Na Aktywny samorząd (10115 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill