www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wymiana centralnego ogrzewania (5452 - wyświetleń)
- Autor adania Dodany 2014-12-02 17:38
Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym 04-O, 05-R, 10-N. Mieszkam w domku jednorodzinnym ogrzewanym centralnym. Piec, który posiadam kończy już swój żywot.Chciałam wymienić piec na opalany eko-groszkiem.  W moim mieście w ramach obniżenia emisji zanieczyszczeń są od 7 lat stosowane dopłaty przy takich wymianach pieca. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, bo ok. 13.000 zł. W ramach dopłat można otrzymać ok. 6500 zł. Pozostaje kolejne 6500 zł, które jest dla mnie kwotą bardzo dużą. Zastanawiam się, czy w związku z moją niepełnosprawnością jestem osobą niedowidzącą, po udarze oraz po paraliżu z bardzo osłabionym układem ruchu, mogłabym się starć o dofinansowanie ze środków PFRON przez swój PCPR pozostałych kosztów tej inwestycji tj. ok. 6500 zł. W naszym klimacie ogrzewanie jest sprawą bardzo istotną i nie da się tutaj nic innego wymyślić. W związku z tym mam pytanie do Centrum Integracji, co mówią przepisy PFRON w takiej sytuacji? Wymiana takiego kotła bardzo ułatwiłaby mi moje funkcjonowanie przy mojej niepełnosprawności. Mając taki kocioł, wystarczy raz w tygodniu załadować go opałem. Przy obecnym kotle trzeba dokładać 2 x w ciągu dnia. Byłoby to ogromne ułatwienie dla mnie.
Bardzo proszę o informację w powyższej sprawie, bo dla mnie byłaby to bardzo istotna likwidacja barier w codziennym funkcjonowaniu.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-12-04 14:09
Zgodnie z przepisami   można przyjąć, że:
- bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienie występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Przepisy przedmiotowego rozporządzenia nie definiują zakresu żadnej z barier. W związku z powyższym  należy zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania z zapytaniem czy zakup pieca zostanie potraktowany jako likwiadcję barier.
Nadrzędny - Autor weteran Dodany 2014-12-08 17:20
To oznacza ze taka dopłata zależy od
widzimisie jakiegoś urzednika? Czy wstał lewą czy prawą nogą ???
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2014-12-08 19:05
Niestety tak.. u mnie odmówiono mi zwrotu kosztów okablowania elektrycznego i grzewczego w łazience adoptowanej z pomieszczenia, w którym takowego nie było
Nadrzędny Autor adania Dodany 2014-12-09 12:46
Rozmawiałam jeszcze raz ze swoim PCPR-em i okazało się, że można starać się o dofinansowanie do wymiany pieca w ramach likwidacji barier technicznych. Może ta informacja komuś się przyda.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wymiana centralnego ogrzewania (5452 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill