www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Bardzo proszę o pomoc (2445 - wyświetleń)
- Autor alineczka_89 Dodany 2015-02-23 09:30
Mam Problem, pytałam w Zusie, ale tam nikt mi nie potrafił jasno odpowiedzieć. Choruję od urodzenia na HCV typ C, teraz mam 26lat mój stan zdrowia się pogorszył (doszedł toczeń). Mam przepracowane 4lata pracy, ale już nie daje rady. Chciałabym starać się o rentę tylko nie wiem czy mam stawać na zwykła czy socjalną (skoro choruje od urodzenia) i czy to że nadal pracuje nie jest przeszkodą? Może powinnam się pierw zwolnić? Nie wiem co dokładnie mam zrobić, może był ktoś w podobnej sytuacji? Dziękuje za pomoc
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-23 12:01
Spróbuj zadzwonić do Centrum Integracji. Tam są prawnicy, którzy powinni znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojego problemu.
A fakt braku odpowiedzi w ZUS-ie potwierdza opinie o jednostronnym podejściu do ubezpieczonych.
Powodzenia :-)
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-02-23 21:29
Tadeusz! Oczerniasz ZUS, a właściwie przeciętnych pracowników! Nigdy nie odmówili i zawsze starali się znaleźć odpowiedzi na moje pytania! Mało tego radzili (nawet jak tak troszkę niezgodnie z prawem) co zrobić. Znam też inne osoby, które otrzymały pomoc z ZUS, a nie ze swojej poradni! Więc nie generalizuj człowieku!
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2015-02-24 20:33 Zmieniony 2015-02-24 20:35
Do Alineczki
Jak teraz na 100% nie wiem, ale wcześniej było po 5 latach pracy renta inwalidzka z ZUS. Ty masz już lub dopiero 4 lata pracy. Czy można stawać na komisję? Tak oczywiście. Jednak jak odniesie się do Twego schorzenia komisja tego już nikt nie wie. Wiem, że na siłę uzdrawiają :-)))))
Alineczko kto nie próbuje nic nie ma. Poza tym jeszcze masz pracę choć Ci ciężko. Pracuj składaj papiery na komisję i czekaj na wynik. To kosztuje troszkę nerwów :-)))))
Trzymam kciuki. Powodzenia.

Do Joli
Oj, oj nie jestem tego pewna co do podejścia ZUS do pacjenta jak to oni nazywają. Wszystko zależy od człowieka który tam pracuje.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2015-02-26 13:04
Zgodnie z przepisami renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie która spełnia łącznie następujące warunki:

•został uznany za niezdolnego do pracy,
•ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
•niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

•1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
•2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
•3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
•4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
•5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Z informacji podanych przez Panią wynika ,że prawdopodobnie spełnia warunki do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolnosci do pracy. Należy złożyć wniosek do ZUS.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Bardzo proszę o pomoc (2445 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill