www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / opinia biegłego sądowego (32897 - wyświetleń)
- Autor justyna1994 Dodany 2015-01-10 15:29
Witam. Czy po badaniu przez lekarza biegłego sądowego powinnam dostać jego opinię? Badanie było ok. miesiąca temu i do tej pory nie mam opinii. W zeszłym tygodniu przeczytałam opinię w czytelni w sądzie , ale tam nie można tego kserować .
Nadrzędny - Autor wojtekk Dodany 2015-01-10 18:10
Opinie otrzymasz pocztą ale niekoniecznie zaraz po badaniu. Jeśli będą jeszcze inne badania biegłych to sąd może je wysłać "zbiorowo" po zakończeniu pozostałych badań.
Druga sprawa to akta w czytelni sądowej. Nieprawdą jest, że nie można otrzymać kserokopii i to nie tylko opinii biegłych ale i pozostałych dokumentów znajdujących się w aktach ale to jest płatne za każdą kopię. Dlatego lepiej zabrać ze sobą aparat foto i bez ograniczeń sfotografować dokumentację - bezpłatnie.
Nadrzędny - Autor Jolalala Dodany 2015-02-05 20:35
Ja na opinię biegłego czekałam 3,5 miesiąca. Zostało mi to przesłane dokładnie 30 dni przed posiedzeniem sądu. A ja chciałam zapytać, czy sąd ZAWSZE przychyla się do opinii biegłego, czy z tym bywa różnie? Od czego to zależy?
Nadrzędny - Autor wojtekk Dodany 2015-02-05 21:12

>...czy sąd ZAWSZE przychyla się do opinii biegłego, czy z tym bywa różnie?


Sąd rozstrzyga GŁÓWNIE na podstawie opinii lekarzy a w szczególności biegłych sądowych bo po to ich powołuje. Oczywiście bierze pod uwagę aspekty prawne ale to już tylko w zakresie interpretacji szczegółów. Nie będę zanudzał indywidualnymi przykładami bo one są różne, chodzi o zasady.

>Ja na opinię biegłego czekałam 3,5 miesiąca. Zostało mi to przesłane dokładnie 30 dni przed posiedzeniem sądu.


30 dni przed posiedzeniem sądu to dużo czasu i zgodnie z prawem. Natomiast po otrzymaniu opinii mamy czas (7 dni) na określenie swojego stanowiska i/lub złożenia pisma procesowego, w którym możemy zawrzeć wnioski o:
-uzupełnienie opinii w zakresie zdolności lub niezdolności do pracy, całkowitej czy częściowej, dat tych ewentualnych niezdolności
-powołanie innego biegłego tej samej specjalności
-skierowania na badanie przez Lekarzy Medycyny Pracy
wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Nadrzędny - Autor yoanna1970 Dodany 2015-03-04 11:30
Witam
Przepraszam że piszę swoje pytanie w " odpowiedziach " ale nie wiem gdzie zacząć nowy wątek a mam nurtujące mnie pytanie
Może ktos przeczyta i udzieli mi info na mój problem
dostałam termin na badanie przez lekarza biegłego sądowego , problem jest w tym że lekarzem który ma mnie zbadac i wydac opinie jest ortopeda a ja mam schorzenie neurologiczne ( kilka operacji na kręgosłup , wstawiony implant w kr. szyjnym i 2 stabilizatory w kr. lędźwiowym ) boje sie czy taki lekarz będzie miał pojęcie jak mnie zbadac ( dotknięcie kręgosłupa powoduje nie tylko dyskomfort ale i silny ból )
czy mam prawo prosic mojego pełnomocnika wyznaczonego przez sąd o zmiane lekarza badającego z ortopedy na neurologa ??
proszę o odpowiedź bo badanie mam już 11-tego marca
pozdrawiam i z góry dziękuję !!
yoanna1970
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-04 12:41
Witaj Yoanno,
zapewne zdziwiło Cię, że na pytanie do Wojtka odpowiada Tadeusz. Więc wyjaśnię tylko, że Wojciech to moje drugie imię metrykalne. Nie będę tłumaczył z jakich powodów miały miejsce takie "zawirowania", natomiast chciałbym jedynie wytłumaczyć dlaczego ja (Tadeusz) odpowiadam na pytanie do mnie (Wojtek). Wyświetliło mi się w poczcie, że mam wiadomość na Forum więc odpowiadam.

Nie martw się tym, że masz być badana przez ortopedę. Jeśli Sąd tak postanowił to masz obowiązek poddać się badaniu co nie wyklucza, że będziesz badana również przez neurologa. Wydaje mi się, że Sąd powinien przysłać Ci postanowienie, w którym powinna być zawarta lista biegłych powołanych przez Sąd w Twojej sprawie. Jeśli głównym Twoim problemem zdrowotnym są schorzenia neurologiczne to powinien być na liście biegłych również neurolog a jeśli nie to masz prawo wnioskować o powołanie takiego biegłego.

>czy mam prawo prosic mojego pełnomocnika wyznaczonego przez sąd o zmiane lekarza badającego z ortopedy na neurologa ??


Nie ma potrzeby składania takiego wniosku, tym bardziej, że schorzeniami kręgosłupa zajmują się neurolodzy, ortopedzi, neurochirurdzy i każdy z tych specjalistów jest kompetentny w chorobach kręgosłupa.

Jeśli będziesz miała jeszcze pytania do mnie to pisz na nick Tadeusz bo ten drugi niedługo (mam nadzieję) przestanie funkcjonować na tym Forum.

Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-03-04 14:06
                   Serwus :-)

>problem jest w tym że lekarzem który ma mnie zbadac i wydac opinie jest ortopeda a ja mam schorzenie neurologiczne<


      Wcale nie ironizując napiszę Ci w ten sposób:
I tak masz szczęście, że biegły nie jest okulistą. Po za tym nie martw się na zapas bo ten ortopeda może napisać Ci lepszą opinię jak neurolog. Tego przed wydaniem opinii nikt nie wie. Po prostu jedź na to badanie  a dopiero w wypadku nie satysfakcjonującego Cię orzeczenia podejmij następne kroki.
        Powodzenia :-)
                                                                   Waldi.
Nadrzędny Autor yoanna1970 Dodany 2015-03-04 14:33
Dziękuję
Pojadę z nadzieją że w końcu ktoś uzna moje schorzenie za utrudniające życie bo wg.orzecznika ZUS jestem zdolna do ciężkiej pracy a wg. lekarza operującego mam zakaz pracy ciężkiej , dźwigania  i pozycji wymuszonej czyli wszystko to co musiałam robic w fabryce w której nota bene straciłam pracę po 16-stu latach ze względu na zdrowie właśnie
raz jeszcze dziękuję za odpowiedź :-)
Nadrzędny - Autor yoanna1970 Dodany 2015-03-04 14:35
Dziękuję Panie Tadeuszu
juz mi troszkę lżej i tak jak pisałam poniżej mam nadzieję że choć troszkę się wyjaśni czyli czy lekarz z ZUS miał rację czy racje mam ja
w razie pytań na pewno się odezwę
Pozdrawiam
Joanna
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-04 17:24
Yoanno, nie masz za co dziękować, jeszcze nic takiego ważnego Ci nie poradziłem.
Mam pewne przemyślenia ale to już na priv.
I jeszcze jedno! Mówimy sobie na "ty" i niech tak zostanie :-)
Pozdrawiam
(nie Pan) Tadeusz
Nadrzędny - Autor justyna1994 Dodany 2015-03-10 09:11
W moim przypadku lekarz specjalista okulista-konsultant ZUS orzekła trwałą częściową niezdolność do pracy , a orzecznik na Komisjii , na podstawie opinii konsultanta nie stwierdził niezdolności do pracy. I to jest paradoks , już chyba mnie nic nie zdziwi.... Odwołałam się do sądu - biegły sądowy w uzasadnieniu nie stwierdził niezdolności do pracy ponieważ otrzymałam zdolność do pracy i pracuję w zakładzie pracy chronionej ( co jest nieprawdą - pracuję w zwykłej firmie która nigdy nie była ZPCH ) . Nie wiem dlaczego takie głupoty wypisują biegli - wystarczyło zapytać na badaniu , a to że mam zdolność do pracy z obniżoną sprawnością wzroku nie oznacza że pracuję w ZPCH. Czy jak otrzymam opinię zakwestionować ją ? Mój pracodawca zaproponował napisanie oświadczenie że nie są Zakładem Pracy Chronionej.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2015-03-10 10:18
justyna - a co ma piernik do wiatraka?
Czy w Twojej decyzji najważniejsze jest to, gdzie pracujesz oraz że błędne wpisano rodzaj firmy Ciebie zatrudniającej...?
Czy nie widzisz logicznej sprzeczności w tym, że ubiegasz się o stwierdzenie niezdolności do pracy w momencie, kiedy RZECZYWIŚCIE PRACUJESZ (czyli lekarz medycyny pracy tę zdolność jednak orzekł)???

Jak dla mnie - fakt, że pracujesz nie w ZPCH a na wolnym rynku stanowi dodatkowy argument do tego, aby niezdolności nie orzec. Bo sobie radzisz wg orzeczników.

Sama decydujesz czy decyzję przyjąć czy podważać - Twój wybór. Jeśli masz argumenty.
Nadrzędny - Autor justyna1994 Dodany 2015-03-10 10:38
Jak zawsze odwracasz kota ogonem. Biegły stwierdził , że pomimo pogorszenia stanu zdrowia od czasu zatrudnienia ,skoro pracuję w ZPCH to jest brak podstaw do orzeczenia niezdolności do pracy ponieważ pracuję w miejscu odpowiednim dla niepełnosprawnego. A problem w tym ,że to nie jest ZPCH a stan zdrowia się pogorszył co stwierdził biegły.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2015-03-10 14:16
1) Jak zawsze - nie przytoczyłaś w pierwszej wersji postu tego, co teraz, WIĘC JAK KTOKOLWIEK MOŻE SIĘ INACZEJ ODNIEŚĆ do szczątkowych innych informacji, z których nie wynika konkret a jedynie żale bez odniesienia do konkretów?
2) Co Ci szkodziło samej powiedzieć na komisji gdzie dokładnie pracujesz - uniknęłabyś niedomówień.
3) Podtrzymuję i próbuję wyjaśnić (choć nie liczę na cuda) - taka jest urzędnicza logika: skoro jednak pracujesz (bez znaczenia gdzie) to pracować możesz. Niestety, zgadzam się z tym.

Powtarzam: co ma piernik do wiatraka? Czyli na Twoje: co by zmieniło (dla Ciebie, realnie, praktycznie, naprawdę) gdybyś pracowała w ZPCHrze...? ZPRy to firmy działające po prostu dla osiągnięcia zysku. Jeżeli uzyskają status mogą po prostu czerpać większe korzyści z dofinansowań do stanowisk pracy i wynagrodzeń. Dla Ciebie jako pracownika nie wynika prawie nic. Możesz wykonywać pewne czynności lub nie - niezależnie od nazwy firmy.

Skoro uważasz się za niezdolną do pracy i tak orzecze chociażby Twój lekarz medycyny pracy - idziesz na zwolnienie a później na rencinę. NIE DA SIE ZJEŚĆ CIASTKA I GO MIEĆ... czy to naprawdę niepojęte?
Nadrzędny - Autor justyna1994 Dodany 2015-05-25 10:48
Czy ktoś się orientuje jak długo po badaniu u biegłego czeka się na rozprawę sądową ? badanie u biegłego okulisty było w listopadzie 2014 ( opinia oddana do sądu 30listopada 2014 ), a  zalecone przez sąd są jeszcze badania u ortopedy i internisty. A tu ani widu ani słychu kolejnych skierowań do biegłych nie mówiąc już o rozprawie.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-05-25 15:33
Justyno,
musisz uzbroić się w cierpliwość jeśli chcesz dojść do celu.
Najdłużej trwają sprawy związane z diagnostyką biegłych sądowych. Nie wiem z jakiego jesteś regionu ale z mojego doświadczenia wiem, że bardzo długo czeka się na opinie lekarzy a w szczególności ortopedów. Pierwsze, to długie czekanie na wyznaczenie terminu i miejsca badania a drugie - to oczekiwanie na wydanie opinii przez biegłego. Wszystkiego tego doświadczyłem więc wiem co mówię.
Ale nie załamuj się i nie zrażaj. W moim przypadku, paradoksalnie, przedłużanie sprawy wyszło na moją korzyść.
Więc życzę Ci wytrwałości, cierpliwość i słusznego rozstrzygnięcia.

Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor posible Dodany 2015-07-18 14:21
Opinia powinna przyjść, ale musisz trochę poczekać.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-07-19 07:20
Wakacje - urlopy.
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2015-07-19 20:35
Na Twoim miejscu poszedlbym do sadu do sekretariatu wydzialu i poprosilbym o wyjasnienie co do terminow. A moze juz to zrobilas?
Bywa, ze Inpost zle dorecza wezwania sadowe, wiec zapytac mozna.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-07-20 08:19
Cześć Justyno.
Napiszę ci na moim przykładzie.
Badany przez biegłych byłem na początki grudnia 2014 roku.
Opinia biegłych przyszła na początki marca 2015 roku.
Rozprawa jest dzisiaj tj. 20.07.2015 roku.
Nadrzędny Autor justyna1994 Dodany 2015-08-08 21:36
Badana przez ortopedę byłam na początku lipca , czyli ponad 8 miesięcy po okuliście . Teraz jeszcze czekam na wezwanie do internisty ... a później czekanie na rozprawę ...
Nadrzędny - Autor szo0szon151 Dodany 2015-09-25 06:49
Witaj Tadeuszu .Byłem na badaniach u biegłych sądowych lekarzy i jakież było moje zdziwienie po otrzymaniu ich opinii gdzie przeczytalem że mam amputowany palec u prawej ręki,schorzenia łokci,kolan,i miednicy co jest kompletną nieprawdą  .Biegli podają daty badań rtg.Po przeczytaniu tego udałem się do sądu celem weryfikacji i w swojej dokumentacji medycznej znajdującej się. w sądzie niczego takiego nie znalazłem.Napisałem do sądu że wydana opinia jest nieprawdziwa i wniosłem o powołanie nowych biegłych .Co jeszcze mogę zrobić w tym temacie .Rozprawę mam 27.10.2015.Proszę o podpowiedź .Pozdrawiam .
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-09-25 10:33
Uporządkujmy temat.
Piszesz, że

>zdziwienie po otrzymaniu ich opinii


Od kogo otrzymałeś opinie skoro

>w sądzie niczego takiego nie znalazłem


Czy opinie otrzymałeś pocztą? Jeśli tak, to zrobiłeś to co mogłeś zrobić

>Napisałem do sądu że wydana opinia jest nieprawdziwa i wniosłem o powołanie nowych biegłych .


Czekaj teraz na odpowiedź z sądu.
Pozdrawiam
Tadeusz
Nadrzędny - Autor szo0szon151 Dodany 2015-09-25 16:28
Witam.Opinię dostałem pocztą  z sądu i po otrzymaniu tej opinii udalem się do sądu celem sprawdzenia dokumentów .Wniosłem też o powołanie nowych niezależnych biegłych,teraz [pozostaje chyba tylko czekanie na odpowiedź z sądu .Pozdrawiam Piotr
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-09-25 20:03

>Wniosłem też o powołanie nowych niezależnych biegłych


Ciekawe jaką decyzję podejmie sąd.

P.S.
Określenie "niezależnych" jeśli takie zawarłeś w piśmie procesowym nie powinno tam się znaleźć. :-)

Życzę powodzenia,
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor szo0szon151 Dodany 2015-09-26 06:12
Jak otrzymam jakąś decyzję nie omieszkam poinformować .Dziękuję i pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / opinia biegłego sądowego (32897 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill