www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pomocy... (10124 - wyświetleń)
- Autor piotr429 Dodany 2015-07-23 16:55
Witam.
Początkiem marca br. uległem wypadkowi samochodowemu na skutek czego poniosłem obrażenia:spastyczne porażenie kończyn dolnych G82,1 uraz korzeni nerwowych nerwów odcinka piersiowego rdzenia kręgowego S24.2?Laminektomia Th12 i L1. facetektomia Th12?L1 obustronna, descektomia Th12?L1, stabilizacja przeznasadowa Th 11-12-L2-3 z repozycją zwichnięcia kręgosłupa. Spondylodeza tylno-boczna kością własną.
W chwili opuszczenia OIOMu nie czułem dotyku ani żadnych innych bodźców od pasa w dół. Po czasie zacząłem czuć mrówki i prądy ,,biegnące po nogach". Teraz czuję dotyk i temperaturę. Poruszam się na wózku i aktualnie przebywam na rehabilitacji. Potrzebuję informacje gdzie mogę jeszcze w tym roku dostać się jeszcze na reh ogólną i wogóle jakieś info jak ktoś wie co dalej robić, gdzie się wzrócić i jakie dokumenty są potrzebne. Z góry dziękuję
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-07-23 19:03
Witam :-) Trochę mało info tej potrzebnej.

>aktualnie przebywam na rehabilitacji.<


po szpitalnej? Z ZUS-u, prywatnie, świadczeniu, rencie?

Pracowałeś, jesteś na zw. lek.? To tak do tych "dokumentów".

>ktoś wie co dalej robić, gdzie się wzrócić i jakie dokumenty są potrzebne<
>gdzie mogę jeszcze w tym roku dostać się jeszcze na reh ogólną<


Z biegu i bez danych: 1. składaj wniosek wypisany przez lekarza do ZUS na turnus rehabilitacyjny - oni mogą szybko, wszędzie i zawsze jak chcą :-) 2. Prywatnie. 3. W miejscu zamieszkania (o ile są tam przychodnie - szpital ze sprzętem) - lek prowadzący - zapewne spec. może spokojnie wypisać zakres i rodzaj zabiegów bez lek. rehabilitacji. Jak napisze "Pilne" możesz się załapać w ciągu tygodnia - ja tak miałam :-) Do tej pory korzystam z tego "pilne" ;-)

Pozdrawiam, życzę zdrowia - będzie o.k. :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-07-23 19:39
                                           Serwus :-)
     Tak dodam swoje 3 grosze. Z mojego doświadczenia wiem, że najważniejsza bo bardzo pomagająca jest zwykła rehabilitacja domowa. W moim wypadku gdy byłem zagrożony ( już występowały objawy ) niedowładami to ćwiczyłem w domu. Za przyrząd służyła mi np. 5-cio litrowa butelka wody mineralnej. Podnosiłem ją i opuszczałem ćwicząc rękę. A faktycznie w moim wypadku ćwiczyłem w ten sposób mózg. Przydatne były także schody na których ćwiczyłem nogi. W Twoim przypadku zapewne będą potrzebne inne " przyrządy" ale pomyśl o tym.
                                  Powodzenia - Waldi.
Nadrzędny Autor adania Dodany 2015-07-24 19:35
Piotrze istnieje coś takiego jak rehabilitacja ogólnoustrojowa, jest to świadczenie bezpłatne. Bierzesz skierowanie od neurologa, ortopedy, reumatologa na tzw. rehabilitację ogólnoustrojową, kserujesz dokumenty potwierdzające schorzenie/ ksero karty szpitalnej, rezonansu, tomografii, prześwietleń/ i wysyłasz  na adres wybranego przez Ciebie szpitala, lekarz może wystawić skierowanie jako pilne. Wiele szpitali w Polsce świadczy taką usługę. Np. "Gwarek"Goczałkowice, Sląskie Centrum Rehabilitacyjne Rabka, szpital wojskowy Krynica, szpital wojskowy Busko, szpital "Krystyna"Busko i inne. Powodzenia
Nadrzędny - Autor piotr429 Dodany 2015-08-12 09:44 Zmieniony 2015-08-12 09:55
Witam ponownie. Przebywałem 16 tyg na reh. neurologicznej. Obecnie przebywam w domu. Po wyjściu z rehabilitacji dostałem skierowanie do: neurologa, ortopedy itd. Zapisałem się do FAR z której bardzo miła pani mi wypożyczyła za darmo na rok wózek aktywny i zaproponowała obóz który jest również za darmo:) 2 razy w tygodniu należy się z NFZ-u rehabilitacja w domu z której również skorzystam. System trochę kuleje bo normalnie trzeba czekać 2lata... ŻAŁOSNE! Nie zapłacisz to po czasie Ci się zaczną przykurcze... Masakra... Jutro mam jechać do doktora po skierowanie na reh ogólnoustrojową. Papiery do ZUSu powinny zostać złożone 6tyg przed ustaniem L4 by skierowali na komisje. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-08-12 11:02
                           Serwus :-)
     Piotrze, proszę napisz czy w wyniku tak długiej rehabilitacji zauważyłeś jakąś poprawę neurologiczną ?
                                                                 Waldi.
Nadrzędny Autor piotr429 Dodany 2015-11-10 12:01
Witam.
Od ostanich postów jakie pisałem jest trochę zmian w moim organiźmie. Nogi  zaczeły się poruszać a mianowicie leżąć jest ruch w miednicy i zgina się kolano. Myślę że dobra oznaka ale ten ruch nie jest kontrolowany na tyle silnie żeby tą nogę dało się odrazu zatrzymać.Ja wymuszam ruch i ja ją hamuję. Nie mam spastyczności.  Rehabilitant powiedział że siła 15% w lewej i 10% w prawej. Potrafię zrobić koci grzbiet i pomału nimi poruszać ,,idąc do przodu". Nie mam problemu aby ,,ustać" w takiej pozycji nawet jak ktoś mnie próbuje przewrócić. Stawiam opór i czuję obciążenie nóg. Zauważyłem również że podczas kąpieli w wannie również czuję obciążenie nóg. Co daje mi kontrolę żeby nie lecieć do przodu. Podczas stania w pionizatorze nie czuję tego obciążenia tak bardzo. Nie wiem czy to nie od tego że nogi w wannie i na czworaka są zgięte w kolanie?... Będąc w pozycji siedzącej odchylając się w tył nie umiem utrzymać ciała. Po prostu lecę jak kłoda. Prądy o których wcześniej pisałem podczas prób zginania nóg się nasilają powódując po skończeniu ćwiczeń jakby pulsowanie w palcach stóp. Przypomina mi to jak kiedyś uderzyłem się młotkiem w koniec palca przybijając gwoździe:P W tym przypadku czuję taki impuls we wszystkich palcach u stóp.
Z tego co jeszcze zauważyłem to warto w pozycji leżacej leżeć na brzuchu z poduszką pod głową. Mi sprawia to ulgę w mięśniach pleców i powoduje jakby ,,rozluźnienie nóg"
heh trochę dziwnie to wszystko opisywać ludzią którzy nie mogą sobie tego do końca wyobrazić...
Jeszcze w listopadzie jadę na obóz FAR. Napewno jeszcze tu będę pisał:) bo może się uda mi wstać a komuś kto jest czy będzie w podobnej sytuacji się to może przydać.
Pozdrawiam i do następnego:)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-08-12 21:12
Nie koniecznie "6 tyg" i tak skierują na komisję, ale jak wcześniej to i wcześniej komisja. Niech lekarz Ci napisze aby komisja odbyła się  domu - niech się pofatygują. Nie pamiętam czy "reh. ogólnoustrojowa" czy nie, ale po szpitalu lek. może dać Ci skierowanie do szpitala typowo rehabilitacyjnego - nie jest to taka rehab. co jadą wszyscy z ZUS, ale tylko dla ludzi po wypadkach, doskonałe wyposażenie, personel itp. Normalnie terminy ok. 2lata, ale po szpitalu, operacjach można się załapać w ciągu 2 tyg. (tak było). Trzeba poszukać koło twojej miejscowości najlepszego, tam pogadać i zał. skierowanie.
Nadrzędny - Autor piotr429 Dodany 2015-10-03 17:37
Witam. Właśnie wróciłem z obozu FARu który trwał 10 dni:) jestem zadowolony:) przed wyjazdem otrzymałem znaczną grupe inwaidzką, kartę parkingową i zasiłek reh na rok:) co do mojego teraźniejszego stanu zdrowia od wypadku zmieniły się odczucia ciepła zimna. Wcześniej nic nie czułem... w tym tyg zacząłem do kolan odczuwać zimną wodę:) na 16października jestem umówiony na wizyte we Wrocławiu u dr Jarmundowicza. Napiszę jak było jak przyjadę. Innym moim problemem jakim się zmagam są subkonta KRS w fundacjach... Teoretycznie przekazuje się 1% na podopiecznego a w praktyce nie ma możliwości wydać tych pieniedzy... Moim marzenie, jest latać lotnią:) i jeździć na nartach sprzęt dle inwalidów jest bardzo drogi a nie wiem czy są fundacje które opłacą ten sprzęt z subkonta:(
Nadrzędny Autor piotr429 Dodany 2015-10-03 17:39
Ps. odstawiłem wszystkie leki;P
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2015-10-03 21:47
Drogi,
bo ani podatnicy ani tym bardziej uczciwe organizacje pozarządowe niekoniecznie uznają za rzecz niezbędną do Twojej egzystencji, abyś uprzejmie sobie polatał lotnią czy pohasał na nartach... Czy Ty naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy wyłudzaniem a poszukiwaniem pieniędzy na cele niezbędne do stania się zdrowszym lub bardziej samodzielnym? Gratuluję.
I właśnie przez tak inaczej myślących jak Ty podatnikom i fundacjom/stowarzyszeniom odechciewa się pomagać ludziom.
Nieprawdą jest, że nie ma możliwości wydać pieniędzy zebranych mechanizmem 1%. Skoro bowiem zbierałeś je na subkonto w jakiejś np. fundacji o określonych celach statutowych i logicznych mechanizmach, te pieniądze wcale nie są Twoje - za ich uczciwe wydanie odpowiada dana organizacja, która może Ci opłacić cele zgodne z jej działaniami. Wszystko na pewno masz określone w umowie dot. udostępnienia subkonta, którą podpisałeś - czytać. Nie zobaczysz tych środków, co najwyżej możesz zamówić produkty lub usługi np. medyczno-rehabilitacyjne, które fundacja z zebranych na subkoncie pieniędzy opłaci. TO NIE SĄ TWOJE PIENIĄDZE.
Sama prowadzę stowarzyszenie i nie raz musiałam tłumaczyć niepełnosprawnym, że nie będę udostępniać subkont po to, aby sobie wydawali na co chcą - PRAWO NA TO NIE POZWALA. Więc zrobiłam taką przysługę jeden jedyny raz i dosyć, bo ludzie nadal rozumują jak Ty - nie do wytłumaczenia.
Gdybyś miał potrzeby w rodzaju wózek, proteza, leki - proszę bardzo. Ale reszta to Twój biznes. Pomijam, że owszem, jest masa organizacji, która prowadzi działalność np. sportową i rekreacyjną dla ON, zapewniając również cały niezbędny sprzęt sportowy, kasę na wyjazdy na szkolenie, udział w zawodach na całym świecie itd. . Są też na to pieniądze publiczne - ale NIE NA POBOŻNE ŻYCZENIA tylko dlatego, że "chciałbym sobie tak polatać". No caman....
Nadrzędny - Autor piotr429 Dodany 2015-10-09 14:01
Ha Ha:D a ja znalazłem takie fundacje! i założyłem subkonto. Wózek już wyżebrałem to na co mam zbierać te 1%??? dać darmozjadą z wiejskiej? fundacje nie są święte z tego co czytałem regulaminy... bo większość z nich tylko chyba się modli żeby ich podopieczny się przekręcił bo wtedy legalnie mogą zapie.dolić użebrane przez niego pieniądze... Jedna fundacja nawet pomogła zakupić szybowiec a ty mi tu sapiesz...
Nadrzędny - Autor piotr429 Dodany 2015-10-09 14:04
A i są fundacje które pomogą w uzyskaniu wykształcenia, kursów, pomogą w rehab.,oddadzą kase za straty nawet na paliwie czy zakup rtv agd itd. z tego Twojego 1% tylko sobie pierwsze użebraj od swoich znajomych... ha. a ja tego nie lubię i uwierz że jakbym chodził jak wcześniej to bym sobie sam kupił bo by mnie było na to stać.
Nadrzędny - Autor piotr429 Dodany 2015-11-10 12:02
Witam.
Od ostanich postów jakie pisałem jest trochę zmian w moim organiźmie. Nogi  zaczeły się poruszać a mianowicie leżąć jest ruch w miednicy i zgina się kolano. Myślę że dobra oznaka ale ten ruch nie jest kontrolowany na tyle silnie żeby tą nogę dało się odrazu zatrzymać.Ja wymuszam ruch i ja ją hamuję. Nie mam spastyczności.  Rehabilitant powiedział że siła 15% w lewej i 10% w prawej. Potrafię zrobić koci grzbiet i pomału nimi poruszać ,,idąc do przodu". Nie mam problemu aby ,,ustać" w takiej pozycji nawet jak ktoś mnie próbuje przewrócić. Stawiam opór i czuję obciążenie nóg. Zauważyłem również że podczas kąpieli w wannie również czuję obciążenie nóg. Co daje mi kontrolę żeby nie lecieć do przodu. Podczas stania w pionizatorze nie czuję tego obciążenia tak bardzo. Nie wiem czy to nie od tego że nogi w wannie i na czworaka są zgięte w kolanie?... Będąc w pozycji siedzącej odchylając się w tył nie umiem utrzymać ciała. Po prostu lecę jak kłoda. Prądy o których wcześniej pisałem podczas prób zginania nóg się nasilają powódując po skończeniu ćwiczeń jakby pulsowanie w palcach stóp. Przypomina mi to jak kiedyś uderzyłem się młotkiem w koniec palca przybijając gwoździe:P W tym przypadku czuję taki impuls we wszystkich palcach u stóp.
Z tego co jeszcze zauważyłem to warto w pozycji leżacej leżeć na brzuchu z poduszką pod głową. Mi sprawia to ulgę w mięśniach pleców i powoduje jakby ,,rozluźnienie nóg"
heh trochę dziwnie to wszystko opisywać ludzią którzy nie mogą sobie tego do końca wyobrazić...
Jeszcze w listopadzie jadę na obóz FAR. Napewno jeszcze tu będę pisał:) bo może się uda mi wstać a komuś kto jest czy będzie w podobnej sytuacji się to może przydać.
Pozdrawiam i do następnego:)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-11-10 12:21
                      Serwus :-)
  Powrót do większej czy mniejszej sprawności jest zawsze czasochłonny. Ale ważne, że zmierza w dobrą stronę. Proszę napisz za jakiś czas czy poprawa postępuje ?
                                        Życzę wielu sukcesów- Waldi.
Nadrzędny - Autor piotr429 Dodany 2015-11-12 12:24
Witam.
Dzisiaj podczas rehabilitacji rehabilitant podpiął aparat do stymulacji mięśni. Nie czułem nic. 30mA nie mogłem wytrzymać(wykrzywiało palce) na przedramieniu a po podpięciu pod uda szedł impuls 90mA. Bardzo dziwne. Ani ruchu mięsni ani nic. Po podpięciu aparatu do kolana i brzucha odczuwałem prąd tylko na brzuchu. Chyba już zemną całkiem lipnie bo myślę żeby ten prąd nieboszczykiem podrzucał a na mnie nie działa...:-(
Nadrzędny Autor piotr429 Dodany 2016-04-18 18:38
Ostatnio po rehabilitacji prądem paralizatora nogi odczuwają prąd :D poza tym gorny mięsień uda dam radę napiąć (widać) ale czuję jakbym napinał całą noge. Próbując wygiąć palce ku górze czuje jakby ucisk na piszczelu.
Nadrzędny - Autor kati25 Dodany 2016-05-26 09:36
IMHO fundacje,  ktore umozliwiaja zbiorki na subkonta, rozliczaja bardzo szczegolowo podopiecznych z zebranych srodkow. I np mozna przeznaczyc pieniadze na rehabilitacje, leczenie czy tez sprzet ratujacy zycie, ale nie na fanaberie typu lotnia czy wycieczka dookola swiata.
Nadrzędny - Autor somaniomn Dodany 2016-05-31 15:42
Dokładnie, potwierdzam
Nadrzędny Autor piotr429 Dodany 2016-07-25 23:56
Dlaczego nie dołożą? bo człowiek leżąc sam na na to zarobi???...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pomocy... (10124 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill