www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Opiekun osoby z niepełnosprawnością (2150 - wyświetleń)
- Autor Przemek DSM Dodany 2015-08-02 14:52
Witam serdecznie. Jestem nowy na tym forum, więc może się przedstawię. Mam na imię Przemek, mam 30 lat. Jestem osobą po urazowej amputacji obu kończyn górnych. W orzeczeniu wpisane mam, iż jestem całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. Oczywiście - I. grupa inwalidzka, stopień znaczny. Mieszkam razem z partnerką, która od roku ma zawieszoną działalność gospodarczą. Czy w związku z tym może się ona ubiegać o zasiłek opiekuńczy bądź jakiś inny z tytułu pomagania mi w codziennym funkcjonowaniu? Napomnę tylko, że sam pracuję, jestem zatrudniony na czas określony do końca tego roku - pełny etat, a pracodawca dostaje dofinansowanie z tytułu zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością. Będę wdzięczny za odpowiedź - pozdrawiam serdecznie :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2015-08-05 09:11
Zgodnie z przepisami specjalny zasiłek opiekuńczy  przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawyz dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529 oraz z 2013 r. poz. 1439) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
1)   nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
2)   rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
-   w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.  Pana partnerka nie jest osobą zobowiązaną do alimentacji zatem świadczenie nie przysługuje.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-08-26 19:42
Czyli: szybko bierz ślub - chociaż cywilny ;-)
Nadrzędny Autor TeresaR Dodany 2015-08-26 18:02
jeżeli jesteś osoba, która jest poszkodowana mogę pomóc w przekazaniu namiarów do firmy, która pomogła mojemu dziecku otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku. Nie wiem jak to jest z zasiłkami ale mi pieniądze, które uzyskałam pomagają w rehabilitacji zresztą w chwili obecnej cała kwota za koszty poniesione na leczenie są mi zwracane.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Opiekun osoby z niepełnosprawnością (2150 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill