www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przejście na wcześniejszą emeryturę (2023 - wyświetleń)
- Autor fox Dodany 2007-06-02 17:17
Witam. Może tutaj ktoś mi pomoże. Za sobą mam  31 lat pracy, od  7 lat jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, orzeczenie wydał Zespół Orzekania o Niepełnosprawności na czas nieograniczony - moja  niepełnosprawność jest trwała. Obecnie pracuję jako jednoosobowy szef biura w stowarzyszeniu, ale nie mam tam statusu osoby niepełnosprawnej, obecnie  mam przeciwskazania do pracy przy komputerze a biurze się przecież bez tego nie obejdzie, jeżeli zacznę oficjalnie walczyć o swoje zdrowie  przypuszczam, że zostanę zwolniony. Mam pytanie,  czy taki staż pracy, wtym ponad 6 lat jako niepełnosprawnego uprawnia mnie do przejścia na wcześniejszą emeryturę?  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-06-05 11:18
Zgodnie z artykułem 46  ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do końca bieżącego roku na wcześniejszą emeryturę może przejść zarówno kobieta jak i mężczyzna, po spełnieniu odpowiednich warunków. W przypadku mężczyzn, muszą oni ukończyć 60 lat, udowodnić 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a lekarz orzecznik musi uznać, że są oni całkowicie niezdolni do pracy. Mimo spełnienia warunków wiekowych na wcześniejszą emeryturę nie może jednak przejść osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, bo nie ma ona ubezpieczenia pracowniczego. Ze świadczenia tego mogą również skorzystać osoby, które posiadają okresy pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Wszystkie osoby, które chcą przejść na wcześniejszą emeryturę muszą spełnić jeszcze jeden ważny warunek. Wcześniejsza emerytura przysługuje tym, którzy nie zapisali się do otwartych funduszy emerytalnych.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przejście na wcześniejszą emeryturę (2023 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill