www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / nie chcę ulgi czasu pracy (6129 - wyświetleń)
- Autor Lady Dodany 2007-06-03 16:12
Proszę o radę dotyczącą czasu pracy. Otóż mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pracuję na zmiany (też dyżury nocne) w szpitalu - tak chcę. Wręczono mi pismo z dyrekcji, że w związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi czasy pracy niepełnospawnych mam pracować jedynie 7 godzin, i to tylko w godzinach porannych. Dotychczas na formularzu zdrowotnych badań pracownika, lekarz na moją prosbę dopisywał, że nie ma przeciwwskazań do pracy zmianowej. Teraz to nie wystarcza, nie wiadomo jak ma wyglądać formalny wniosek, o którym mówi art. 16 Ustawy. Podobno istnieją różne interpretacje tej ulgi, zakład na wszelki wypadek - mimo mego sprzeciwu - w obawie przed inspekcją pracy - nakazuje mi pracę na "rankach" właśnie. Jak to obejść? Zakład może, ale nie musi przyjąć wniosku pracownika? Zmiana ta to znacznie mniejsze zarobki ( bo płaci się tylko za przepracowane godziny nocne i świateczne) i strata ulubionego systemu pracy, możliwości zawodowych. To sprawa dosyć pilna, jeszcze raz proszę o radę.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-06-04 13:07
Według Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo oraz nie może być zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Przepisów tych nie stosuje się jedynie w przypadku pracy przy pilnowaniu mienia (np. nie dotyczy stróżów nocnych ani obsługi monitoringu). Krótszy czas pracy nie zmniejsza wysokości wynagrodzenia. Jest to pełen etat.
Warto jednak wiedzieć, że z uprawnienia tego można w świetle prawa zrezygnować. Osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może zrzec się siedmiogodzinnego dnia pracy na rzecz ośmiu godzin, a także nie podlegać zakazowi zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (limit w Polsce wynosi 150 godzin rocznie). Na podstawie pisemnego wniosku osoby niepełnosprawnej zgodę na zrzeczenie się tych uprawnień wyraża lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą. Ewentualne koszty badań lekarskich ponosi pracodawca. Nie ma problemu z powrotem do przysługujących uprawnień, o ile pracodawca wyrazi na to zgodę.
Nadrzędny - Autor Lady Dodany 2007-06-04 18:04
Dzięki, to wszystko wiem. Czy ów wniosek to twórczość własna? Czy zakład pracy, pomimo potwierdzenia lekarza, może nie wyrazić zgody (tak na wszelki wypadek...)? Czy możliwa w ogóle jest inna interpretacja prawna tego artykułu (czym zasłania się mój pracodawca)? Czy ktoś poradził sobie w podobnej sytuacji i pracuje tak jak chce? Dalej mam wątpliwości.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-06-06 12:51
Wniosek pisemny osoby zatrudnionej, o którym jest mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Art. 16, nie ma ustalonego wzoru. Natomiast w kwestii kolejnej: organizatorem pracy jest pracodawca, on bierze odpowiedzialność za pracownika dlatego jego prawem jest ze sobie znanych  przyczyn nie wyrażać zgody na realizację wniosku pracownika. /stanowisko PIP/
Nadrzędny Autor deafmark Dodany 2007-06-25 22:12
Tak mi powiedział szef mojego zakładu gdy chcialem pewnej grupie osób
niedoslyszacych ktorzy mieli umiarkowany stopien niepełnosprawnosci pomóc
przywroceniu 40% premi uznaniowej bo szef uznał ze ktorzy zostali przyjęci 3
grupą a zmienili w toku pracy na stopien umiarkowany a ci którzy slyszacy
mieli 2 grupę mieli nadal 40% premi skoro obie robią te samą prace  premia
uzaniową grywala rolę szantazu aby reszta nie wyrabiała stopnia
umiarkowanego ! Po dlugim namysle czy nie lepiej podzielic stopien umiarkowany na
kategorie AiB stopien A bedzie róznił od B tym ze osoby z niedosłuchem i gluche
mogliby pracowac po 8 godzin bo jestesmy zdrowi do pracy na 8 godzin podobnie
jak lekki stopien tyko mamy 10dni urlopu rehabilitacyjnego oraz prawo do
zasiłku pielęgnacyjnego jeszcze jedno na otwartym rynku pracy lub zakładach
chronionych a B to beda osoby potrzebujące większego wsparcia mówię o
gluchych na dotyczasowych warunkach  Te zmianny sa bardzo potrzebne by lepiej
dzialo na rynku pracy by pracodawcy lepiej przyjmowali osob ze słuchem PISALEM  O GLUCHY ALE INNI MYSLĄ PODOBNIE JAK JA !
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / nie chcę ulgi czasu pracy (6129 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill