www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z tytułu niezdolności do pracy, sprawa w sądzie. (7820 - wyświetleń)
- Autor LHOD Dodany 2015-07-23 14:58
Witam.
Parę lat temu przydarzył mi się wypadek w pracy, w dużym skrócie - przeszedłem wieloetapowe amputacje w obrębie dłoni, przeszczep sieci, przeszczepy skóry, itd.
Pół roku byłem na "chorobowym", następnie pół roku świadczenia rehabilitacyjnego i w końcu renta przyznana na rok(całkowita niezdolność do pracy). W odpowiednim czasie złożyłem wniosek o przedłużenie renty, niestety w tym czasie trwała już sprawa z ZUS o jednorazowe odszkodowanie, więc ZUS(mimo kilku monitów) przeciągnął wydanie decyzji o ponad rok(do zakończenia sprawy)... lekarz orzecznik przyznał rentę(całkowita niezdolność), jednak prezes ZUS wniósł wadliwość decyzji i zostałem skierowany na komisję lekarską, która jak nietrudno się domyśleć, postanowiła mnie uzdrowić. Tak oto zaczyna się moja druga batalia z ZUS.

Przechodząc do sedna:
Wiem, że sąd w takich przypadkach opiera się na tym, co wysmaruje biegły sądowy i w tym jest problem - w sądzie, który będzie rozpatrywał moją sprawę jest tylko dwóch biegłych z dziedziny chirurgii i ortopedii, obaj niedawno orzekali w mojej pierwszej sprawie z ZUS i niestety ich podejście jest bardzo "olewcze" i nieprofesjonalne. Czy w takim przypadku mogę prosić o powołanie biegłych z innego terenu, ewentualnie o ocenę stanu zdrowia przez jakąś klinikę ortopedii? Kolejna sprawa - czy na etapie składania odwołania do sądu mogę prosić o powołanie biegłego z zakresu medycyny pracy(oprócz biegłych z chirurgii i ortopedii)?

Jak w ogóle wygląda taka sprawa w sądzie okręgowym, zostanie wyznaczony termin rozprawy na której zostanie powołany biegły czy poprostu dostanę wezwanie na badanie i nie będę miał wpływu na dobór biegłych?
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-07-23 15:17
Witaj,
procedura sądowa nie jest aż tak bardzo skomplikowana, więc nie należy się jej obawiać.
Obie strony postępowania mają równe prawa i mogą składać wnioski procesowe korzystne dla siebie.
Dlatego możesz składać wnioski o powołanie innych biegłych sądowych jeśli opinie tych, którzy już Ciebie badali jest niepełne bądź nierzetelne.
Nie piszesz jaki zawód wykonywałeś ostatnio i jakie ograniczenia nie pozwalają Ci pracować a to jest ważne.
Możesz, oczywiście, wnioskować o badanie przez biegłego lekarza medycyny pracy i to może być kluczowe badanie.
Życzę powodzenia
Tadeusz
Nadrzędny - Autor LHOD Dodany 2015-07-23 15:32
Hej, dzięki za odpowiedź.
Wiem, że mogę składać róźne wnioski, pytanie tylko czy już na etapie odwołania od decyzji komisji lekarskie mogę wnieść, o powołanie biegłego medycyny pracy, oczywiście równocześnie z prośbą o opinię biegłego chirurga/ortopedy?
Co w przypadku, gdybym chciał żeby opinię wydali lekarze z jakiejś kliniki ortopedii, którzy nie są biegłymi sądowymi i czy mogę wskazać konkretną klinikę?

Ostatnio pracowałem w odlewni żeliwa jako formierz, operator wózków widłowych ale również jako szlifierz, wybijacz i rdzeniarz.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-07-23 15:52

>Wiem, że mogę składać róźne wnioski, pytanie tylko czy już na etapie odwołania od decyzji komisji lekarskie


Rozumiem, że złożyłeś pozew do Sądu Okręgowego za pośrednictwem Twojego Oddziału ZUS ale czy masz już potwierdzenie z Sądu i sygnaturę sprawy?
Jeśli nie - to musisz zaczekać na decyzje Sądu. W pierwszej kolejności Sąd powiadomi Cię o swojej decyzji a w tym między innymi o powołaniu biegłych sądowych lekarzy z dziedzin odpowiadających Twoim schorzeniom. Jeśli na liście biegłych nie będzie lekarza medycyny pracy to złóż stosowny wniosek. Pierwszy etap procedury sądowej to badania biegłych i wymiana pism procesowych do pierwszego jawnego posiedzenia sądu dojdzie po zebraniu poszczególnych opinii.

>Co w przypadku, gdybym chciał żeby opinię wydali lekarze z jakiejś kliniki ortopedii, którzy nie są biegłymi sądowymi i czy mogę wskazać konkretną klinikę?


Jeśli wskazany przez Ciebie lekarz nie jest na liście biegłych sądowych to sąd nie skieruje Ciebie na takie badanie i raczej nie weźmie pod uwagę jego opinii. Chyba, że byłaby to opinia konsultanta wojewódzkiego lub krajowego w tej dziedzinie.

>formierz, operator wózków widłowych ale również jako szlifierz, wybijacz i rdzeniarz


a więc pracowałeś na stanowiskach wymagających dużej sprawności i związanych z dużym wysiłkiem fizycznym więc opinia lekarza medycyny pracy byłaby w Twoim przypadku bardzo ważna. Postaraj się o skierowanie od potencjalnego pracodawcy do lekarza medycyny pracy na badanie.
Nadrzędny - Autor LHOD Dodany 2015-07-23 16:14
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
Właśnie dopieszczam pozew i najpóźniej jutro będzie wysłany.
Niestety lekarze, o których myślę, a którzy są bardzo dobrymi specjalistami w swojej dziedzinie, nie figurują na liście biegłych... chociaż wydaje mi się, że profesor który mnie leczył jest biegłym sądowym ale po jego opinię musiałbym się pofatygować na drugi koniec kraju, bo aż do Trzebnicy.
Zgadza się, praca którą wykonywałem wymaga dużej sprawności i siły ale również precyzji. Co więcej obsługiwałem formierkę, która jest jedynym tego typu urządzeniem w PL i to jeszcze bardziej zawęża możliwości pracy.
Właśnie sprawdziłem listę biegłych i są na niej lekarze medycyny pracy.
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2015-07-23 16:19
Pisz spokojnie pozew i zajrzyj na priv
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-07-23 18:48
Możesz w jednym piśmie (pozwie) lub osobnym pismem procesowym wysłanym/złożonym w S.O. w tym samym czasie (najlepiej) napisać (jak osobno) początek tak jak pozew, dalej: "wniosek", wnoszę o dopuszczenie dowodu z opinii:
1.biegłego lekarza sądowego z zakresu med. pracy...
2.biegłego lekarza z zakresu ortopedii (i co tam chcesz) z poza... terenu/woj. - piszesz jakiego nie chcesz - nie nazwiskiem ;-) lub 2. biegłego lek./prof. takiego, a takiego - tu dajesz namiary.
"Uzasadnienie" pisz czemu i raczej prawdę. Możesz powołać się na obawę "nieobiektywnej oceny..." itp.

Jak dasz to razem istnieje nadzieja, że Sąd celem oszczędności i przychylności zleci to biegłym przez Ciebie wymienionym. Jak będziesz czekał jak pisze Tadeusz, potrwa to znacznie dłużej i do Sądu będzie należeć ocena którą opinię weźmie pod rozwagę - raz, dwa - ZUS będzie miał atut jeśli któraś opinia będzie dla Ciebie niekorzystna.

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor LHOD Dodany 2015-07-23 21:30
Dzięki wielkie za wskazówki.
Wniosek o powołaniem biegłego medycyny pracy oraz chirurga i ortopedy będzie ujęty w pozwie, natomiast nad wykluczenie biegłych z danego województwa jeszcze się zastanawiam.

Ciekawi mnie też jedna kwestia - w moim przypadku, od momentu przyznania renty z tytułu całkowitej niezdolności nie pojawiła się żadna nowa dokumentacja medyczna, która świadczyłaby o poprawie stanu zdrowia.
W związku z tym zastanawiam się czy nie powołać się (w pozwie) na art. 114 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych -  z tego artykułu wynika(chyba), że ZUS nie może zabrać raz przyznanego świadczenia jeżeli nie posiada nowych dowodów/dokumentacji medycznej, która świadczy o poprawie stanu zdrowia.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-07-24 21:59
Nie ważne na co się powołasz to Sąd decyduje - czyli człowiek- Sędzia - znajdzie taki art. i jakiś wyrok to się przychyli, nie - to oddali i tyle.
Nadrzędny Autor LHOD Dodany 2015-09-08 14:51
Przepraszam za późną odpowiedź i dzięki za kolejne informacje.

Odwołanie oczywiście poszło do ZUS, w chwili obecnej dokumentacja powinna być już w sądzie - chyba będę musiał podzwonić i zobaczę jak się sprawy mają.
Nadrzędny - Autor ellina Dodany 2015-07-29 08:31
Ja również mam podobną sytuację i też szukałam pomocy w internecie. Polecono mi http://lexfortis.pl/ i zrobili mi rozpoznanie sprawy za darmo. Sprawa na razie jest w toku ale jestem dobrej myśli
Nadrzędny Autor LHOD Dodany 2015-09-08 14:52
Spamerskie reklamówki nie są mi potrzebne.
Nadrzędny Autor dandan Dodany 2015-09-09 11:41 Zmieniony 2015-09-09 11:45
Za darmo?

Daniel,
Restauracja Poznań
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z tytułu niezdolności do pracy, sprawa w sądzie. (7820 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill