www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / RENTA INWALIDZKA - ZBIEG SPRAW W ZUS (1862 - wyświetleń)
- Autor piotrek5728 Dodany 2015-08-23 14:55
Mam zapytanie, proszę o poradę - informację, i tak:
Czy obywatel może złożyć do ZUS o rentę o różne świadczenia i wybrać korzystniejszą ??,
1. W 2003 roku otrzymałem Wypis z Treści Lekarza Orzecznika ZUS iż istnieje CZĘŚCIOWA niezdolność do pracy i powstała przed 16 rokiem życia na okres do Wrzesień 2005r. Jednak sprawa się ciągła aż do 2008 roku w Sadzie Najwyższym skarga kasacyjna moja została uwzględniona na moją korzyść i tak zostało - dotyczyło to renty rodzinnej.
Dalej potem złożyłem o rentę socjalną i odrębnie o rentę inwalidzką gdzie nie stwierdzono niezdolności żadnej jednak podczas odwołania do Sądu I instancji oraz po przeprowadzeniu badań z zakresu biegłych, gdzie 2-ch biegłych wskazali iż:
2.Dotyczy: Renta Socjalna:
- pierwszy biegły wskazał iż niezdolność częściowa powstała przed 16 rokiem życia, bez wskazania końca okresu,
- drugi biegły wskazał iż niezdolność częściowa bez wskazania od kiedy powstała ale z zakreśleniem że na TRWALE.
Wyrok prawomocny.
3. Potem dotyczy: RENTA INWALIDZKA
- pierwszy biegły wskazał iż niezdolność częściowa powstała przed 16 rokiem życia, bez wskazaniem do kiedy ?
- drugi biegły wskazał iż niezdolność częściowa powstała od: 10/08/2007r., bez wskazania do kiedy ale Sąd powziął akta z w/w pkt. 2 i określił okres na podstawie zarazem tamtych opinii, gdyż ZUS żadnej opinii nie zaprzeczył.

Czy na podstawie tak przywołanych treści powyżej Sąd Apelacyjny może wziąść pod uwagę o jedynie teraz Rentę Inwalidzką wszystkie powyższe sprawy, gdyż jak wynika z punktu widzenia data powstania niezdolności została utrzymana przez biegłych nie tylko na podstawie wcześniejszego wypisowi z treści lekarza orzecznika z 2003 r. ale zarazem na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 2008 roku gdzie dopiero teraz wynika również że też niezdolność powstała od 2007r. jak napisał biegły.

Czyli mam kwestie dodatkowe bo jak wynika z powyższych opinii jest niezdolność powstała przed 16 rokiem życia oraz po 30 roku życia, i zarazem stażu mam około 15 lat z uwzględnieniem ubezpieczenia za granica. A i jeszcze jedno dlaczego ZUS wymaga formalnie 5 lat pracy z ostatniego dziesięciolecia od złożenia Wniosku o rentę czy też powstania niezdolności do pracy jak - jest przepis który w moim przypadku ZUS całkowicie NEGUJE iż: Jeśli ubezpieczony któremu brakuje okresu składkowego i nieskładkowego -(ale posiadam ten okres 5 lat formalnie); to czemu też ZUS nie zapyta mnie jak: posiadałem po raz 1-wszy okres składkowy / zgłoszony do ubezpieczenia społecznego przed ukończeniem 16 roku życia to spełniam wszystkie wymogi do renty proszę o wytyczne co robić oraz na jakie przepisy dodatkowo mam się powołać na rozprawie apelacyjnej, bo ZUS wszystko neguje moje dokumenty które odebrał w oryginale na co mam od ZUS-u potwierdzenie na kopiach !!!!!

Jak ZUS może chcieć od mojej osoby 5 lat stażu pracy formalnie jak chociażby miałem orzeczenie powyższe z WYPISU ORZECZNIKA wydane w 2003r. niezdolność częściowa przed 16r. życia i ważne do:09/2005r. , teraz opinie biegłych obecne jako: częściowa niezdolność do pracy powstała przed 16r. życia i inna opinia od: 10/08/2007r. , więc przerwa 2 lata więc jak ZUS może nawet w takim przypadku chcieć 5 lat ????, jedno zaprzecza drugiemu ?????
Nadrzędny Autor piotrek5728 Dodany 2015-09-24 10:02
Co o tym myślicie ???
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / RENTA INWALIDZKA - ZBIEG SPRAW W ZUS (1862 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill