www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta, odwołanie ZUS-u (9124 - wyświetleń)
- Autor mikrus12345 Dodany 2015-07-10 23:06
Witam.
Jestem tutaj nowy i chciałem zasięgnąć porady jak wygląda walka z ZUS-em o przyznanie renty.
Miałem zasiłek rehabilitacyjny na pół roku po czym złożyłem papiery na rentę. Komisja lekarska ZUS odmówiła mi prawa do renty. Odwołałem się do Sądu, ten powołał biegłych i biegli stwierdzili, cytat z opinii "...niezdolny do pracy na okres 2 lat od daty ustania zasiłku rehabilitacyjnego".
Przesłano mi pismo z Sądu, że data rozprawy to 20 lipca br, oraz opinie osoby z ZUS-u, że nie wnosi sprzeciwu co do opinii biegłych lekarzy.
Czy po takiej opinii ZUS odwoła się do Sądu Apelacyjnego ? Walczę już o rentę ponad rok i nie wiem kiedy w końcu to się skończy.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-07-11 06:33
                      Serwus :-)

>Czy po takiej opinii ZUS odwoła się do Sądu Apelacyjnego ? <


Jak na razie żadna ze stron nie ma się od czego odwoływać. Przyczyną takiego działania może być dopiero wyrok sądu 1- szej instancji. Musisz czekać na wyrok a potem na to czy w przypadku korzystnego dla Ciebie wyroku ( tak zakładam), oczekiwać bądź uprawomocnienia się wyroku lub wniesienia apelacji przez ZUS.
                                        Powodzenia - Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-07-11 09:54
Cześć :-)
Chodziło mi o to, czy zawsze ZUS się odwołuje od przegranej sprawy czy jednak nie zawsze.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-07-11 21:41
Jedak nie zawsze :-)
                         Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-07-21 08:26
Witaj :-)
Wyrok korzystny dla mnie.
Sąd przyznał mi rentę. :-)
Teraz muszę czekać czy ZUS się nie odwoła
Pozdrawiam. :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-07-21 11:34
                          Serwus :-)
Gratuluję i życzę wiele spokoju w oczekiwaniu na uprawomocnienie :-)
                                                        Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-05 08:39
Witam.
Miałem dać znać więc daję :-)))
ZUS się nie odwołał, wyrok stał się prawomocny. :-)))
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-10-05 11:28
                                                         Serwus :-)
Jeżeli dostałeś już decyzję z ZUS-u to niedługo listonosz przyniesie Ci sporo kasy ( za zaległe miesiące). Tylko nie zaszalej za bardzo z radości :-) ))))))))))))
                                           Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-05 15:37
Witaj.
Decyzji z ZUS-u jeszcze nie dostałem, natomiast urząd pracy już tak bo musiałem iść się wyrejestrować.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-10-05 16:31
To wyrejestrowanie było trochę przedwczesne. Ja bym czekał na otrzymanie decyzji. Takie po prostu dmuchanie na zimne. Ale raczej w Twojej sytuacji się nic nie zmieni.
                       Waldi.
Nadrzędny Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-05 20:37
Witaj.
Dostałem telefon z urzędu pracy, że oni dostali pismo o tym, że jestem na rencie i muszę się wyrejestrować.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-07 12:35
Witaj.
Dostałem pismo w Urzędzie Pracy o wyrejestrowaniu mnie z listy bezrobotnych, o to, że muszę oddać pobrane świadczenia (kuroniówka) gdyż na te miesiące co pobierał to przyznano mi rentę.
Natomiast z ZUS-u nie dostałem jeszcze nic.
Czy takie są procedury, że najpierw urzędy dostają pisma ?
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2015-10-07 12:42
Tak.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-10-07 13:22
        Serwus :-)
         Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją. Dowodzi ona jakby nie było sprawności działania ( wbrew pozorom) państwa. Tylko szkoda, że ta sprawność objawia się tylko w wypadku interesu tegoż państwa. Tego zwrotu nie unikniesz bo bardzo szybko Urząd Skarbowy to ściągać będzie.
                                                                  Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-07 13:43
Witaj.
Powiedziano mi w UP, że ściągną to automatycznie z kwoty której ZUS ma wypłacić zaległe pieniądze.
Jeszcze jedno pytanie, czyli rozumiem, że już jest wszystko na etapie tych 30 dni co ZUS ma na przesłanie pisma i zaległych pieniędzy ?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-10-07 14:03
W myśl obowiązujących ZUS przepisów mają 30 dni na odpowiedź. Tutaj decyzję. 30 dni od ostatniego zdarzenia w sprawie. Czyli uprawomocnienia się wyroku. Do tego można doliczyć kilka dni na " drogę" listu. A pieniądze wysyłają zgodnie z ustaloną w decyzji datą cyklicznej wysyłki. Mają takie swoje ustalone terminy. Np. ja dostaję zawsze 25 dnia miesiąca. Jak będzie u Ciebie zobaczysz.
                                                 Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-07 14:11
To jeśli wyrok uprawomocnił się 2 października to decyzję powinienem dostać do 2 listopada a w tej decyzji będzie data wypłacenia zaległych świadczeń, tak ?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-10-07 15:48
Tak. Chyba że coś zmarudzą albo poczta się spóźni. Tam podadzą Ci datę do którego dnia w miesiącu będziesz otrzymywać świadczenie. Ich terminy to co 5 dni . Gdy przypada w niedzielę lub sobotę to zawsze jest trochę szybciej. Po za tym lepiej załatwić sobie w okienku w ZUS-ie aby przelewali na konto. Nie trzeba listonosza pilnować.
                                             Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-07 17:02
A mam jeszcze pytanie odnośnie już samej renty.
Jak się oblicza ew. wysokość renty.
Gdy miałem zasiłek rehabilitacyjny, dostawałem 1850 zł/ netto co stanowiło 75 % podstawy wymiaru.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-10-07 18:29 Zmieniony 2015-10-07 18:31
W decyzji będzie opisany sposób w jaki renta została obliczona. Ważna jest ilość przepracowanych miesięcy, ( składkowych) i nieskładkowych  ( czas wojska, kuroniówki. ewentualnie nauki ). I oczywiście jaki "rodzaj" renty Ci sąd przyznał. Całkowita niezdolność do pracy to 100%, częściowa 75 %. To wszystko będziesz miał opisane w decyzji. Od niej też możesz się odwołać do ZUS-u w terminie 30 dni. Nie nastawiaj się na to, że otrzymasz tyle ile na zasiłku. Ta forma jest korzystniejsza.
                                                   Waldi.
Nadrzędny - Autor mikrus12345 Dodany 2015-10-09 11:14 Zmieniony 2015-10-09 11:56
Witaj.
Teraz już sam nie wiem.
Bo z ZUS nic nie przyszło natomiast przyszła spłata od Czerwca 2014 do teraz :-))))
Jestem mega szczęśliwy :D
Wg moich obliczeń od tego ile dostałem spłaty to rentę będę miał w wysokości 1680 zł.
Nadrzędny Autor piotrek5728 Dodany 2015-10-10 07:20
Mam zapytanie, proszę o poradę - informację, i tak:
Czy obywatel może złożyć do ZUS o rentę o różne świadczenia i wybrać korzystniejszą ??,
1. W 2003 roku otrzymałem Wypis z Treści Lekarza Orzecznika ZUS iż istnieje CZĘŚCIOWA niezdolność do pracy i powstała przed 16 rokiem życia na okres do Wrzesień 2005r. Jednak sprawa się ciągła aż do 2008 roku w Sadzie Najwyższym skarga kasacyjna moja została uwzględniona na moją korzyść i tak zostało - dotyczyło to renty rodzinnej.
Dalej potem złożyłem o rentę socjalną i odrębnie o rentę inwalidzką gdzie nie stwierdzono niezdolności żadnej jednak podczas odwołania do Sądu I instancji oraz po przeprowadzeniu badań z zakresu biegłych, gdzie 2-ch biegłych wskazali iż:
2.Dotyczy: Renta Socjalna:
- pierwszy biegły wskazał iż niezdolność częściowa powstała przed 16 rokiem życia, bez wskazania końca okresu,
- drugi biegły wskazał iż niezdolność częściowa bez wskazania od kiedy powstała ale z zakreśleniem że na TRWALE.
Wyrok prawomocny.
3. Potem dotyczy: RENTA INWALIDZKA
- pierwszy biegły wskazał iż niezdolność częściowa powstała przed 16 rokiem życia, bez wskazaniem do kiedy ?
- drugi biegły wskazał iż niezdolność częściowa powstała od: 10/08/2007r., bez wskazania do kiedy ale Sąd powziął akta z w/w pkt. 2 i określił okres na podstawie zarazem tamtych opinii, gdyż ZUS żadnej opinii nie zaprzeczył.

Czy na podstawie tak przywołanych treści powyżej Sąd Apelacyjny może wziąść pod uwagę o jedynie teraz Rentę Inwalidzką wszystkie powyższe sprawy, gdyż jak wynika z punktu widzenia data powstania niezdolności została utrzymana przez biegłych nie tylko na podstawie wcześniejszego wypisowi z treści lekarza orzecznika z 2003 r. ale zarazem na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 2008 roku gdzie dopiero teraz wynika również że też niezdolność powstała od 2007r. jak napisał biegły.

Czyli mam kwestie dodatkowe bo jak wynika z powyższych opinii jest niezdolność powstała przed 16 rokiem życia oraz po 30 roku życia, i zarazem stażu mam około 15 lat z uwzględnieniem ubezpieczenia za granica. A i jeszcze jedno dlaczego ZUS wymaga formalnie 5 lat pracy z ostatniego dziesięciolecia od złożenia Wniosku o rentę czy też powstania niezdolności do pracy jak - jest przepis który w moim przypadku ZUS całkowicie NEGUJE iż: Jeśli ubezpieczony któremu brakuje okresu składkowego i nieskładkowego -(ale posiadam ten okres 5 lat formalnie); to czemu też ZUS nie zapyta mnie jak: posiadałem po raz 1-wszy okres składkowy / zgłoszony do ubezpieczenia społecznego przed ukończeniem 16 roku życia to spełniam wszystkie wymogi do renty proszę o wytyczne co robić oraz na jakie przepisy dodatkowo mam się powołać na rozprawie apelacyjnej, bo ZUS wszystko neguje moje dokumenty które odebrał w oryginale na co mam od ZUS-u potwierdzenie na kopiach !!!!!

Jak ZUS może chcieć od mojej osoby 5 lat stażu pracy formalnie jak chociażby miałem orzeczenie powyższe z WYPISU ORZECZNIKA wydane w 2003r. niezdolność częściowa przed 16r. życia i ważne do:09/2005r. , teraz opinie biegłych obecne jako: częściowa niezdolność do pracy powstała przed 16r. życia i inna opinia od: 10/08/2007r. , więc przerwa 2 lata więc jak ZUS może nawet w takim przypadku chcieć 5 lat ????, jedno zaprzecza drugiemu ?????

Piszcie co o tym sądzicie ???
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta, odwołanie ZUS-u (9124 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill