www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa a przedłużenie orzeczenia (4196 - wyświetleń)
- Autor Akwarystka Dodany 2015-11-08 12:40
Od kilku lat dostaję orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, za każdym razem na rok. Przysługują mi równiez uprawnienia do karty parkingowej. Problem w tym że od dnia otrzymania orzeczenia do wyrobienia karty parkingowej upływa minimum miesięc.
Czy zatem zanim otrzymam kartę mogę korzystać z kopert i w samochodzie  położyć kopię orzeczenia?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2015-11-10 13:05
A jak sądzisz...?
Ostatnio wymieniałam na ten temat poglądy z moimi kolegami - na wózkach od lat, ale jeszcze sobie nie wyrobili aktualnych kart i mają tego świadomość.
Ale wszyscy, jak jeden nie widzą nic złego w tym, że nie mają formalnie uprawnień i korzystają z kopert dla ON z uprawnieniami. Uważają, że fakt poruszania się np. na wózku już ich ze wszystkiego tłumaczy. Również ma ich bronić przed np. strażą miejską, która chciałaby im wlepić stosowny mandat - wg nich samych pokazanie się na wózku wystarczy.

Ja się z taką postawą nie zgadzam. Samej jest wygodniej i mądrzej, jeżeli parkowałabym w wyznaczonych miejscach, ale też się nie zebrałam do wyrobienia nowej karty, więc uważam, że nie jestem uprawniona. W związku z czym zajmowanie miejsca osobom uprawnionym byłoby z mojej strony takim samym nadużyciem jak ze strony każdego innego obywatela.
Koniec i kropka.

Przecież o kulach albo na wózku może wysiąść z samochodu każdy... i jak to udowodnisz strażnikowi miejskiemu? Ja mogłabym odpiąć sobie protezy, ale nie wszyscy mają taki komfort:)
Nadrzędny - Autor Akwarystka Dodany 2015-11-10 19:06
Udowodnić można, pokazując aktualne orzeczenie ze wskazaniem do karty parkingowej.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2015-11-10 19:27
Ma być karta.
Nadrzędny - Autor kucyk24 Dodany 2015-11-11 10:20
Przepis mówi jednoznacznie o karcie. Jeśli trafi się na upierdliwego funkcjonariusza to zaproponuje mandat. Jednak można odmówić przyjęcia mandatu. W takim wypadku straż lub policja kierują sprawę do sądu. Sąd w trybie nakazowym z pewnością uzna winę i wyznaczy grzywnę. Od takiego wyroku należy złożyć sprzeciw, co doprowadzi do rozprawy z udziałem obwinionego. W takim wypadku będzie decydował sąd w oparciu o dowody. Dla sądu orzeczenia lub wizyta na wózku może wystarczyć.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2015-11-11 11:58
Ale nie musi -  ma być karta koniec i kropka
Po to są przepisy aby je przestrzegać każdy zainteresowany doskonale wiedział od kiedy wchodzą nowe przepisy
Ja też posiadam taką kartę przeszedłem komisje jednak korzystam w sporadycznych przypadkach jak naprawdę nie ma miejsca na zaparkowanie np. przy szpitalu , wychodzę zawsze z założenia że są osoby które bardziej potrzebują tego miejsca niż ja
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor kucyk24 Dodany 2015-11-11 17:48
Oczywiście masz rację, ale ... . Przepisy dotyczące komisji lekarskiej tj. fakt, że można składać wniosek o nową komisję dopiero na miesiąc przed wygaśnięciem poprzedniego orzeczenia połączone z faktem, że o kartę można wystąpić dopiero po uprawomocnieniu decyzji oraz czas wykonania karty, powoduje, że lekką ręką można nie posiadać karty co najmniej dwa miesiące. W Warszawie był moment, że przy ostatniej zmianie przepisów na komisję czekało się ponad trzy miesiące. W takich wypadkach nie oceniałbym tak jednoznacznie osób, którym wygasła ważność orzeczenia. Gdzieś czytałem, że ta "dziura" znalazła się w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-11-11 18:08
Owszem, może tenże Rzecznik nawet tę kwestię do odpowiedniego Trybunału zaskarżyć. Ale póki co "Dura lex, sed lex ". I za portfele trzeba się trzymać.
                                                         Waldi.
Nadrzędny Autor kucyk24 Dodany 2015-11-11 21:32
Powyższą sentencję w tym wypadki należy trochę zmodyfikować - dziura lex, sed lex.
Swoją drogą jest to pole do popisu dla stowarzyszeń skupiających niepełnosprawnych. Taka choćby Integracji powinna domagać się od pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych podjęcia określonych działań. Najprostszym rozwiązaniem byłaby, ograniczona w czasie, możliwość legitymowania się samym dokumentem potwierdzającym złożenie stosownych wniosków. To może być taka proteza zastępująca niewydolność procedur urzędniczych.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa a przedłużenie orzeczenia (4196 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill