www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ZUS - odmowa ws. dodatku - odwołanie (8078 - wyświetleń)
- Autor Cherry Dodany 2015-12-29 15:27
Witam,

czy ktoś z Was otrzymał odmowę ws. przyznania dodatku pielęgnacyjnego z ZUS i odwoływał się? Z jakim skutkiem?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2015-12-30 10:36
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która ukończyła 75 rok życia lub osobie całkowicie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji, która pobiera rentę chorobową z ZUS. Jeżeli natomiast pobierasz rentę socjalną- dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje. Sprawa jest jasna i żadne odwołania nie pomogą.
Nadrzędny - Autor Cherry Dodany 2016-01-01 19:25
Chodzi o to, że ZUS odmówił zakwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności, twierdzi, że umiarkowany "wystarczy".

Kto tak miał?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-01-01 21:48
ZUS nie przyznaje znacznego stopnia. Poszukaj w necie odpowiednie przepisy. W sprawach tych przysługuje Ci możliwość odwołania do ZUS-owskiej komisji lekarskiej a potem sądu pracy. O ile nie przekroczyłeś/łaś odpowiednich terminów.
                                                                 Waldi.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-01-01 23:58
Tak to wiele osób miało - po to jest kilka stopni, aby przyznawali "stosownie" do konkretnej sytuacji.
A gdzie jest napisane, że każdemu mają przyznawać od razu znaczny???
Nadrzędny - Autor Cherry Dodany 2016-01-02 15:11
Najpierw była III grupa, potem II, i teraz ZUS nie widzi podstaw do przyznania I, co jest równoznaczne z przyznaniem dodatku pielęgnacyjnego.

Pytanie, na ile ZUS bywa obiektywny.

Ciekawa jestem, czy ktoś odwoływał się decyzji ZUS i czy sprawa została rozstrzygnięta na korzyść osoby z niepełnosprawnością.
Bo wydaje się, że to, co orzekł król ZUS nie podlega "dyskusji".

Ale może ktoś wygrał i się pochwali ;-)?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-01-02 19:14
Matko - tylko na tym forum jest pewnie z kilkadziesiąt grubych wątków tylko i wyłącznie o tym, o co pytasz...

Czyli jednak uważasz, że to automat i "się należy"... Brawo Ty...
Nadrzędny - Autor Cherry Dodany 2016-01-04 13:00
Zapytałam nie natrafiwszy na te kilkadziesiąt wątków, więc wybacz.

Punktem wyjścia zakwalifikowania do danego stopnia niepełnosprawności jest stan zdrowia, ale jak niektóre przypadki wskazują - według ZUS nie zawsze.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-01-04 14:09 Zmieniony 2016-01-04 14:50
Streszczając informację z tych tuzinów wątków:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień lekki, umiarkowany, znaczny) wydaje nie ZUS a Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności dla danego regionu. Odwołuje się tam. Ten dokument ma być opaty głównie na stanie Twojego zdrowia.

ZUS wydaje decyzję o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy (i samodzielnej egzystencji). Twój stan zdrowia ma znaczenie, ale nie jest najistotniejszy. Ważne jest czy masz realne szanse uzyskać zatrudnienie na stanowisku pracy, które nie musi być do Ciebie przystosowywane. Np. ktoś nie może być dekarzem, ale pracownikiem biurowym może być bez ograniczeń. Może być więc tak, że osoba z dość istotną niepełnosprawnością, nawet mająca ustalony znaczny stopień niepełnosprawności, nie dostanie decyzji o "całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji" od ZUS, bo sobie ze swoją niepełnosprawnością radzi.

Nie ma już czegoś takiego, jak "grupy".

Niepełnosprawność jest bardzo różna - "niepełnosprawną" zostanie nazwana zarówno osoba, które musi chodzić o kulach, jak i ktoś, kto nie wstaje z łóżka. Każda z tych osób może się słusznie uważać za niepełnosprawną, każda ma ciężej niż sprawna osoba, ale nie po równo. Te "najwyższe decyzje" (stopień znaczny / orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji) są przeznaczone przede wszystkim dla ludzi, którzy są naprawdę bardzo ciężko niepełnosprawni.

Jeśli mówimy o stopniu niepełnosprawności (którego nie wydaje ZUS), możesz złożyć odwołanie (w odpowiednim terminie) do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Jeśli decyzja tego zespołu nie będzie Ci odpowiadać, możesz złożyć odwołanie i zaskarżyć decyzję do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W przypadku orzeczeń ZUS (o zdolności do wykonywania pracy) najpierw składa się odwołanie w oddziale ZUS. ZUS ma 30 dni na ponowne zbadanie sprawy. Jeśli ta ponowna decyzja komuś nie odpowiada, może (w stosownym terminie) złożyć odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeśli te terminy minęły, są odpowiednie procedury wydawania nowej decyzji (od początku).

Procedura odwołania czasem kończy się wydaniem decyzji o "wyższym" stopniu niepełnosprawności albo o większej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Nie prowadzę statystyk dotyczących tego, jak często. Historyjki z życia znajdziesz, wpisując w wyszukiwarce forum słowo "odwołanie".
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-01-04 15:11
Otóż się mylisz - w przypadku ZUS stan zdrowie nie jest punktem wyjścia. Jest nim ewentualna zdolność czy niezdolność do pracy - niekoniecznie tej, którą się wykonywało dotychczas.
Szczegóły świetnie opisała (jak zwykle) Iota.

Naprawdę poczytaj, bo ewidentnie jesteś świeża - masz prawo nie wiedzieć, ale masz też prawo wiedzieć:) Warto skorzystać.
Nadrzędny - Autor Cherry Dodany 2016-01-04 15:51
Rozumiem. Operując innymi pojęciami miałam na myśli to, co opisałaś, Iota. Dzięki.

Swoją drogą to ciekawe, że to co PZdsOoN nazywa tzw. niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji nie pokrywa się - w interpretacji - z tak samo brzmiącymi słowami ZUS. Czyli orzeczenie orzeczeniu nierówne.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-01-04 16:00 Zmieniony 2016-01-04 16:07

> Czyli orzeczenie orzeczeniu nierówne.


Bo one nie mają być równe. One są różne, opisane w różnych ustawach i mają różne kryteria przyznawania. Dlatego też mają różne nazwy. Inaczej byłby jeden dokument do wszystkiego.

Jeśli ktoś ma tylko jeden z tych dokumentów, są sytuacje kiedy prawo przewiduje "równoznaczność" (np. na potrzeby takiej i takiej ustawy stopień umiarkowany jest równoznaczny z orzeczeniem ZUS o "całkowitej niezdolności do pracy" itd.) Ale to się stosuje tylko, jeśli ustawa tak zakłada, a nie z jakiegoś automatu.
Nadrzędny Autor Chomik234 Dodany 2016-03-28 22:55
To jest ZUS, tego nie ogarniesz :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ZUS - odmowa ws. dodatku - odwołanie (8078 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill