www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odliczenia PIT (4600 - wyświetleń)
- Autor rzadnelak Dodany 2016-02-18 21:25
Dzień dobry,

posiadam orzeczenie o niepełnosprawności I stopnia i chciałbym odliczyć w PIT zakup łóżka rehabilitacyjnego. Jednakże, posiadam za łóżko tylko fakturę pro forma. Czy mogę dokonać tego odliczenia?

pozdrawiam
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-02-18 21:39
Aby legalnie dokonać odpisu potrzebna Ci legalna faktura. Sformułowanie "pro forma" można różnorako rozumieć. Proszę napisz co masz na myśli ?
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2016-02-18 22:12 Zmieniony 2016-02-18 22:16
Ok wiem o co chodzi. Na wszelki wypadek weź wyciąg z konta ile zapłaciłeś wydrukuj tę fakturę oraz weź o ile dostałeś dofinansowanie na łóżko. W ogóle zaopatrz się we wszystko co tyczy się zakupu. US trzepie 2014 i 2015 też przetrzepie równo. Nie straszę po prostu podpowiadam Ci tylko bo coś mi o tym wiadomo.

Do W K
Faktura pro forma jest przysyłana na pocztę e mail. Jest to legalna faktura. Warto jednak zaznaczyć przy zakupie by przysłali czy dali fakturę oryginalną. Tę sprawę da się jeszcze załatwić dzwoniąc czy pisząc prośbę o dostarczenie faktury oryginalnej czyli duplikat.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-02-18 22:40
Ella, po co odpowiadasz, skoro nie dysponujesz wiedzą?

Faktura pro forma jest wystawiana nie tylko na maila - po prostu, otrzymuje się ją np. po to, aby dostarczyć do instytucji/urzędu/organizacji, która ma dokonać płatności za usługę/przedmiot na naszą rzecz czyli kiedy np. otrzymujemy dotację z PFRON itd. .Stanowi dowód rzeczywiście zamówionego towaru/usługi. Zawsze pźniej (jeżeli transakcja dojdzie do skutku) idzie za nią faktura właściwa. Jeżeli autor posta jej nie otrzymał - albo już dostarczył właśnie jakiejś innej instytucji albo wystarczy o nią poprosić sprzedającego.
Jeżeli autor dopłacał tylko różnicę po dofinansowaniu - odliczyć może jedynie tę różnicę. Na wpłatę własną z pewnością też ma jakiś kwit albo przelew własny - należy posiadać.
Pro forma może nie zostać uznana za wystarczający dowód dla US - nie pakuj człowieka w kłopoty.
Nadrzędny Autor rzadnelak Dodany 2016-02-18 23:21
Czyli, po poproszeniu sprzedającego o wystawienie ponownie faktury VAT otrzymam ją za okazaniem faktury pro forma?
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2016-02-19 22:02
Blu chyba zjadłaś wszystkie rozumy. Toż ja mam te pro forma. Nie rób innym wody z mózgu.

rzadnelak , tak, dokładnie tak, po prostu poproś o fakturę i po sprawie. Następnym razem jak coś kupujesz z tych rzeczy przez internet czy też tylko płacisz przez internet zaznacz miejsce (kwadracik), że chcesz fakturę oryginalną. Zawsze ją dostaniesz.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor MIchalczewskiSpend Dodany 2016-03-02 09:23
Polecam się skontaktować z księgowymi ze strony: http://sumiennyksiegowy.pl/lodz/ na pewno znajdzie się ktoś, kto po opisaniu twojego problemu rozliczy Ci to za darmo!
Miłego dnia życzę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odliczenia PIT (4600 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill