www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Życzenia na Jastrë 2016 czyli po kaszubsku Wielkanoc (14024 - wyświetleń)
- Autor W z K Dodany 2016-03-23 17:02
    Już za kilka dni będziemy świętować Wielkanoc dlatego zakładam ten temat abyśmy mogli się powymieniać życzeniami.
Same życzenia wypowiadane na Kaszubach są dosyć skromne bo życzymy sobie głównie smacznego jajka i mokrego dyngusa.
Tego też Wam wszystkim życzę...... :-))))))))

Ale nie byłbym sobą gdybym nie napisał trochę o kaszubskich zwyczajach świątecznych:

"Ze Świętami Wielkanocnymi, zwanymi po kaszubsku „jastrë", wiąże się wiele zwyczajów i obrzędów wiosennych oraz budzącą się do życia przyrodą. Etnografowie odnotowali na Pomorzu bardzo bogatą oprawę zabiegów obrzędowo - magicznych, które miały zapewnić zdrowie, urodzaj oraz ochronę przed wszelkimi nieszczęściami.

Przygotowania do Wielkiego Tygodnia i świąteczne obchody poprzedza długi czas ścisłego postu. Podstawą codziennego pożywienia były suchy chleb, ziemniaki, żur, śledzie, proste dania bez dodatku tłuszczu. Taka dieta dawała się we znaki zarówno biednym jak i bogatym...

O przysłowiowym wręcz przywiązaniu do tradycji postu na Kaszubach świadczą przekazy o usuwaniu na ten czas z domów patelni i rondli, które wracały do kuchni dopiero w Wielką Sobotę, po symbolicznym obrzędzie „chowania żuru".

Cykl Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Palmowa Niedziela. Na Kaszubach, podobnie jak w innych regionach kraju poświęcało się gałązki wierzbowe. Taka prosta „palma", przewiązana czerwoną wstążką spełniała bardzo ważną rolę. Wierzba to pospolita, ale jednocześnie magiczna roślina, zapewniająca według wierzeń przez sam dotyk żywotność i ochronę - domu, ludzi i zwierząt."
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-24 02:01
Ja też pamiętam ten ścisły post.. żołądek zwijał się z pustki :-)) jedyne co lubiłam, to ziemniaki prażone na oleju z dużą ilością cebuli i liścia laurowego, to było danie na Wielki piątek. Tylko ten raz w roku.
U nas w rodzinie trzeba było połknąć "kotkę" z poświęconej wierzbowej palmy.. nie wiem dlaczego, ale jakoś nikt nie oponował i nie zachorował. :-)

W pierwszy dzień świąt nic robić nie było wolno , a na 6-tą szło się na Rezurekcję i potem tylko stół i ew. spacer (jak była pogoda). Tu gdzie teraz mieszkam nie ma Rezurekcji o 6 w Niedzielę, wszystko odprawia się w Sobotę. Po trzydniówce w kościele już w święta nie idę na mszę.

Wielki Tydzień to chyba najpracowitszy tydzień w roku, przygotowania w domu i codzienne liturgie w kościele. Potem człowiek z przyjemnością oddaje się leniuchowaniu.

Z minionych lat pamiętam obfite dyngusy.. pamiętam też dwa dyngusy w sanatorium, ale nie było to takie sanatorium jak dziś, bardziej placówka lecząca choroby długoterminowo.
Byliśmy nastolatkami, chłopcy przyszli z wiadrami na dyngus, zaleli całą salę łącznie z łóżkami.. :-) byłyśmy mokrusieńkie.. salowe miały co robić.. :-) Jakoś specjalnie nie gniewały się.. :-)
Dziś byłaby afera :-))
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-03-24 11:40

>jedyne co lubiłam, to ziemniaki prażone na oleju z dużą ilością cebuli i liścia laurowego,<


U nas taki regionalny postny (także Wielkopiątkowy) obiad to ziemniaki w mundurkach (po kaszubsku pólki) ze śledziem.
Śledź w wersji zwykłego postu bywa w śmietanie a ten w wersji "ścisłej" jest moczony w wodzie z octem i liśćmi laurowymi.
Wersja jedna i druga nazywana jest ( napiszę fonetycznie) "bulwe ze sledzami"  :-)
A w innych regionach co jadacie na obiad w Wielki Piątek? Czy w ogóle w tym dniu macie obiad ?
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-03-24 11:48
Nie ma. Post.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-03-24 21:01
W piątek to ostatnio załatwiam różne sprawy ;-) Ludzie nadal są wkurzający bo nerwowo, tłok, kupują pełne kosze. Ziemniaki w mundurkach i śledź to u nas na wigilię były :-)

Z okazji Wielkiej Nocy życzę wszystkim zdrowia, siły i nadziei, oraz smacznego jajka i mokrego Dyngusa :-) WESOŁYCH I ZDROWYCH ŚWIĄT.

https://youtu.be/3fz32xdYvzQ

https://youtu.be/AuerZgdzv5k
Nadrzędny Autor kryształek Dodany 2016-03-24 21:42
ziemniaki w mundurkach z masłem - to w Wielkopolsce jest, ale też mogą być ziemniaki z olejem lnianym. Olej lniany robi się z cebulką i do tego ziemniaki lub chleb. U nas jest nawet olejarnia :-)
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-03-24 22:28 Zmieniony 2016-03-24 22:34
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wszystkim smacznego jajeczka i mokrego ale słonecznego dyngusa.
Radosnych Świąt.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2016-03-25 22:30
Wesołych i Radosnych Świąt Wielkanocnych wszystkim forumowiczom życzy Ella
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-25 23:06
I ja Wam Wszystkim życzę dobrych , radosnych Świąt Wielkanocnych. :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-03-26 10:45
Wszystkim życzę zdrowia i radosnych Świąt Wielkanocnych w ciepłej, rodzinnej atmosferze :-)
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-03-26 11:24
A kobietom smacznych jajek. O matko jaki ten tekst beznadziejny:)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2016-03-26 11:49
Nie lepiej bogatego zajączka?
Pogodnych Świąt, słońca i bogatego zajączka właśnie.:-)
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-03-26 12:04
Się porobiło....... Skojarzenia zawsze gdzieś nam tam z tyłu głowy fruwają.........:-))))))
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-03-26 16:42
Możliwie jak najlepszych, błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy wszystkim. Już teraz, mimo że Wielka Sobota, bo później mogę zapomnieć Wam tego pożyczyć.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-03-26 17:17 Zmieniony 2016-03-26 17:30
Hi hi hi :-)  Trochę się pośmieję, ale z sympatią i nomen-omen życzliwie. :-)))))

>Wam tego pożyczyć.<


         Iota ! Proszę nie pożyczaj nam życzeń :-) Po prostu życz nam i już :-)))))))))
    Przy okazji oczywiście odwzajemniam Twoje ładne życzenia :-)))
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-03-26 17:42
Co ja zrobię, że po polsku życzenia są najwyraźniej pożyczone, jak są w trybie dokonanym?

(Aż sprawdziłam w słowniku języka polskiego, żeby nie wszyło, że tylko ja "pożyczam" życzenia - to jest forma dokonana od "życzyć". :-))
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-03-26 18:35

> jak są w trybie dokonanym?<


W pierwszym momencie chciało mi się polemizować, ale już Świąteczne lenistwo mnie ogarnia a dodatkowo uwagę na meczu koncentruję, to sobie odpuszczę.
Ale tryb dokonany rzeczywiście potrafi płatać figle i mało kto się nim przejmuje. Ale warto być czujnym, tak dla estetyki słowa pisanego. Mówionego takoż. :-)
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-03-13 14:39
Już niedługo będą Święta Wielkanocne ale czy to nie są jakieś jaja ?
Jak ktoś pożyczy komuś bogatego Gwiazdora to zawsze będzie mógł dodać "prima-aprylis " :-)
Ale wcześniej będzie 19 marca Dzień Jedności Kaszubów to zapewne nasz Kaszubek coś tu po kaszubsku zagada ;-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-03-14 08:57
Hmmm..... Kropku! Coś Ci się taki świąteczny bigos zrobił bo pomieszałeś Święta. Gwiazdor to postać nieodłączna z Bożym Narodzeniem. Wielkanoc, czyli Kaszubskie Jastry to albo zajączek, który z reguły wije sobie gdzieś w ukryciu gniazdko, chowając w nim słodycze/prezenty, które potem dzieci szukają. Dorośli na Kaszubach w mniej uroczych miejscach swoje upominki szukają. Bo tradycyjnie znajdują je w butach..... Rzecz jasna dnia poprzedniego muszą one być starannie wyczyszczone....

>https://www.youtube.com/watch?v=SI3Jb2bxzSI<

Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-03-14 13:08
Może nie bigos a raczej palma odbić by mogła ;-) tylko nie wiem czy skojarzyłeś że Niedziela Wielkanocna jest pierwszego kwietnia ?  ;-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-03-15 08:57
Tak, skojarzyłem, a nawet wiem od dawna. To w niczym nie przeszkadza bo co ileś lat Wielkanoc jako święto "ruchome" musi przypaść w ten dzień. Zresztą  w tym roku jak zwykle "zdominuje" pierwszokwietniowe dowcipy.....  Taka karma i już.......... :-) I obyśmy tylko takie zmartwienia mieli :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-03-15 12:47

>zapewne nasz Kaszubek coś tu po kaszubsku zagada <


Mówisz - masz :-)

Hej, dëgùsë, dëgùsë,
Co w tim rokù przëniesą nóm trusë?
Pełno dôrënków w kòszikù
Abò rózgã dlô rozbójników.
I bëlnégò swiãtowaniô
W dniu òstrégò dëgòwaniô.

Hej! Dyngusie, dyngusie!
Co w tym roku przyniosą nam zające ?
Pełno prezentów w koszyku
albo rózgę dla rozbójników.
I pięknego świętowania
w dniu ostrego dyngowania. :-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2018-03-17 12:00
Zaskakująco, całkiem jak po polsku brzmi. Tylko  słów: dôrënków i bëlnégò nie zrozumiałam bez tłumaczenia.
A Wielkanoc niedługo. Znowu się zacznie szaleństwo? Już chyba teraz nie takie jak dawniej w domach bywało.
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2018-03-17 13:54 Zmieniony 2018-03-17 13:56
Pamiętam te czasy gdy się
z wiaderkami lub innymi pojemnikami po chatach dziewcząt biegało
i pod pierzynę chlustało
a po południu trza się było skrywać
by podobnego lania od nich nie obrywać.
;-)
dziwnym trafem rodzice dziewcząt brali w tych niecnościach udział bo to potwierdzało ,
Że dziewczyny mają wzięcie
i nie przerażało ich takie do mieszkania wtargnięcie.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-03-20 17:19

>całkiem jak po polsku brzmi.<


:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Życzenia na Jastrë 2016 czyli po kaszubsku Wielkanoc (14024 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill