www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zmuszanie do pracy w nocy (17652 - wyświetleń)
- Autor Pawel87 Dodany 2016-02-18 13:25
Witam serdecznie!
Jestem tu nowy. Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze względu na posiadaną chorobę Leśniewskiego-Crohna i jej ciężki przebieg, oraz całkowitą niezdolność do pracy ZUS. We wrześniu ubiegłego roku zostałem zatrudniony w zakładzie pracy chronionej. W międzyczasie sytuacja uległa zmianie i zakład przestał być zakładem pracy chronionej. W miesiącu październiku pracodawca dał pracownikom wniosek o zgodę na pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych. Tym samym od razu zaznaczył, że osoby, które nie podpiszą kartki zostaną zwolnione. Bojąc się o utratę pracy popisałem zgodę na badania, jednak lekarz medycyny pracy nie wyraził zgody na pracę w nocy. Wszystko było dobrze, aż do dziś. Dziś znowu pracodawca zażądał, że mamy ponownie podpisać wniosek o zrzeczenie się swojego prawa do niepracowania w nocy i jeszcze raz udać się do lekarza medycyny pracy. Jeżeli się na to nie zgodzimy, zostaniemy zwolnieni.

Czy w tej sytuacji mogę odmówić podpisania kolejnego wniosku o zgodę na pracę w nocy i ponowne badanie lekarza medycyny pracy? Czy jeżeli jej nie podpiszę pracodawca ma prawo zwolnić mnie na tej podstawie, bo według niego jestem pracownikiem nieprzydatnym, choć wzorowo wykonuję obowiązki? Czy w razie jeżeli mnie zwolni mogę udać się do sądu pracy?  Dodam, że przez ten czas nic się nie zmieniło. Mój stan zdrowia nie polepszył się. Czy lekarz medycyny pracy może zmienić decyzję i wydać zgodę na pracę w nocy?

Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem co zrobić w tej sytuacji. Mój stan zdrowia nie pozwala na pracę w nocy, ale bardzo chciałbym pracować nadal w tej firmie.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-18 20:11

>mogę odmówić podpisania kolejnego wniosku o zgodę na pracę w nocy i ponowne badanie lekarza medycyny pracy<


Nie rozumiem, czy: pracodawca daje wam gotowca, wniosek o podpisanie i dopiero idziecie do lek?

>Bojąc się o utratę pracy popisałem zgodę na badania, jednak lekarz medycyny pracy nie wyraził zgody na pracę w nocy.<


No i jakoś Cię nie zwolnił?

Tak z boku: nie pasuje ci, nie możesz, nie chcesz pracować w nocy i nadliczbowo (płaci?) to po co się plątasz? Boisz się tych badań, bo zdrowie ci się pogorszyło? To sam się zastanów co sobie robisz.

O ile kp się nie zmienił diametralnie to: pracodawca ma prawo wymagać pracy w godzinach nadliczbowych, dniach wolnych od pracy i w nocy o ile tego "wymaga dobro firmy", ale musi: płacić dodatki i oddawać dni wolne. To tak w skrócie "po polskiemu" ;-) Poza tym są wyszczególnione zawody gdzie obligatoryjnie jest dozwolona praca w nocy, dni wolne i nadliczbowo.

Pracodawca ma prawo zawsze rozwiązać umowę o pracę, a Ty masz prawo złożyć pozew do SP.
Nadrzędny - Autor Pawel87 Dodany 2016-02-22 13:55 Zmieniony 2016-02-22 14:12
Logując się na tym forum oczekiwałem trochę więcej zrozumienia, a nie traktowania z góry. W końcu to forum dla niepełnosprawnych. A ja jestem osobą z orzeczeniem o stopniu umiarkowanym. Nie, nie zwolnili mnie, bo po szantażu wykonałem polecenie i poszedłem do lekarza. Jak z resztą inni współpracownicy. Tylko, że oni zgodę dostali. Ja nie. Teraz drugie polecenie jest takie, żeby z gotowcem pójść kolejny raz do lekarza podstawionego przez szefa, który zgodę ma mi nagle dać. Nie plączę się. Wiem, z chcę pracować, ale nie być przymuszany do pracy w nocy, której fizycznie nie jestem w stanie podołać.
Zacytuję Ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
"Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin
na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub
umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę
i 35 godzin tygodniowo.
2a. (uchylony).
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w
godzinach nadliczbowych."
Chyba jednak wynika z tego, że pracodawca nie może przymuszać. A jedynie: gdy "na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania
profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę
nad tą osobą wyrazi na to zgodę."

Tak. Są zawody, gdzie powyższy przepis nie obowiązuje. To pilnowanie. A ja pracuję w innym sektorze.
A lekarz za pierwszym razem zgody nie wyraził. Czy to jest fair kolejny raz wysyłać na badania i zmuszać do ich odbycia zastraszając utratą pracy? Podstawiać swojego lekarza, który nagle ma wyrazić zgodę? Może ja mam takie schorzenie, że fizycznie nie daję rady pracować w nocy. Pracodawca przyjmując mnie do pracy, wiedział, że mam grupę i na co choruję. Nie było wtedy mowy o nockach.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-02-22 17:35
Facet skoro jesteś taki otrzaskany to po jaką... d...zawracasz?
- poświęciłam czas na czytanie kogoś kto chce aby zrobić czary i ma być tak jak jemu pasuje
- niech ci odp. z CI - możesz sobie zadzwonić
- czego oczekiwałeś? Zadałeś pytanie, dostałeś odpowiedź
- poszukaj nowszej ustawy i połącz z art. kc :-)
Poza tym w tym poście pomawiasz lek. i pracodawcę, może tak jemu to powiedz?

>Nie było wtedy mowy o nockach.<


Tyle, że "wtedy" to był ZPCH, a teraz nie, w zw. z tym podtrzymuję co napis. wcześniej.
Nie pasi? Idź do adwokata.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-22 17:46
Zalogowałeś się na odpowiednie forum, ale trafiłeś na nieodpowiednia osobę.
Cóż - paragrafy znasz i do nich stosować się musi każdy pracodawca.
Nie ma prawa Cię zmusić do takiej pracy, nie ma też prawa zwolnić Cię z powodu niepodpisania tego papierku, ale znając panujące bezprawie na rynku pracy i tak Cię zwolni - znajdzie inny paragraf, albo tak Ci uprzykrzy pracę, że sam się zwolnisz.
Sytuacja na rynku pracy, a zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych jest jaka jest i nie zawsze mozemy się kierować paragrafami i domagać swoich praw - życie.
Albo inaczej - możemy się domagać tyle, że nas na to nie stać bo pracodawca podczas procesu, który na pewno nie potrwa krótko przezyje, a my przez ten czas pozostajemy bez środków do zycia i oni doskonale zdają sobie z tego sprawę i na tym bazują.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-22 18:13
[usunięte]
Nadrzędny Autor Dean999 Dodany 2016-02-22 18:27
PRobowales sie udac do rzecznika prawa pracy? Uderzylbym do niego w 1. kolejnosci
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-22 18:29
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-22 18:58
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-23 14:56
Sz. p. Administratorze zapoznałam się z podanym punktem. W zw. z czym mam jednak mieszane odczucia: rozumiem usunięcie postu "Gollum", ale mój zawierał informację do tegoż.
Mam nadzieję, że teraz nie łamię tego punktu reg. informując Golluma żeby się od...turlał i przyjął to jak kobieta (poprzednio było chyba facet) oraz żeby nie robił plagiatów - to było, ale nie łamie reg. i jest faktem. :-)

Poza tym wykorzystywanie wiedzy o śmierci męża łamie nie tylko punkty reg. a sz. pan/pani tego się nie dopatrzył/a :-(

Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-25 14:37
Jako, że mój kolejny post został usunięty, a post do którego się odniosłem nie - gdzie kolejny raz jestem obrażany napiszę to co zostało usunięte, a nie łamie regulaminu.

Przekraczając granice moralności pamiętaj, że godność to nie bumerang- nie wróci.

To powinno wystarczyć - jesteś inteligentna (tak twierdzisz i starasz się wszystkich o tym przekonać) więc powinnaś zrozumieć.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-02-25 15:08

>Jako, że mój kolejny post został usunięty


Nie jesteś osamotniony :-)
Jak widać przykład idzie z góry a ryba psuje się od głowy :-)
Kilka osób wzięło przykład ze swoich idoli i skarżą się na "rażącą niesprawiedliwość", nie tylko na forum europejskim .... :-)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-25 15:15
Tak tak - szkoda tylko, ze ci skarżący nie widzą - nie chcą dostrzec bo tak im wygodniej, bo taki ich charakter - własnego niewłaściwego zachowania.
No cóż - narazie trwa sielanka gdize dwoje włazi sobie wzajemnie w odbyt (unikam wulgaryzmów) bo mają wspólne zdanie - który z nich jest fałszywy? Który z nich pierwszy nie wytrzyma - może zrobimy zakłady :D
No cóż - ten post zapewne również jest plagiatem i zostanie zgłoszony :D
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-02-25 17:05

>narazie trwa sielanka gdize dwoje włazi sobie wzajemnie w .....
>Który z nich pierwszy nie wytrzyma - może zrobimy zakłady


Mnie trochę trudno ocenić "rywalizację" bo nie dochodzą do mnie posty ignorowanych userów :-)
Jedno jest pewne, jednemu brak odwagi i honoru przyznać się do błędu.
Widocznie ten typ tak ma :-) Udaje, że nie czyta ale wie, że powinien się poskarżyć :-)
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2016-02-25 17:15
Honor i odwaga - to są cechy z którymi trzeba się urodzić,tego nie da się nabyć - albo się miało i ma, albo jest się tym kim jest :-)
Jedni nie mają odwagi inni mają wysokie mniemanie o sobie - baaardzo wysokie :D - się uzupełniają w tej wzajemnej wazelinadzie :D
Oo - nowy teleturniej - WAZELINADA :D
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-02-25 20:59
Nie zauważyłeś gollum, że nikt na poziomie nie staje do ciebie tyłem?
Rozumiem, że słabo widzisz, ale masz chyba wspomaganie to zacznij czytać, nie tylko raz, ale kilka razy.

>własnego niewłaściwego zachowania.<


Nie ma praktycznie jednego postu twojego i tadeusza czy tam Wojtka, który zawiera merytoryczne argumenty, tylko chamstwo, dogadywanie itp. Czy to jest "właściwe zachowanie"?
Ty mając swoje przywary przejąłeś jeszcze do tego złośliwość i brak wiedzy tadeusza - zastanów się co z tego powstało?
Tak Ty jak i Tadeusz nie jesteście w stanie napisać ani jednego postu zawierającego odrobinę wiedzy i merytorycznych argumentów. To nie jest od was zależne, ale zależne od was jest plucie, ubliżanie i zwykła wściekłość, że czegoś nie potraficie i jesteście nudni, upierdliwi, bez jakiegokolwiek talentu.

Naucz się czytać Gollumie :-( spróbuj wstecz...  Jeszcze trochę, a okaże się, że "okradłeś Tadeuszka" hie, hie. Ja nie kieruję się poglądami politycznymi, one tylko mówią o tym jakim ktoś jest człowiekiem, ma własne zdanie czy nie itd...

No to kończę z Tobą - przykro mi, włączam ignora, ale nie martw się to forum jest martwe :-(
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-25 20:35
Naucz się tego na pamięć, ale najpierw zasięgnij porady celem wyjaśnienia, bo jak widzę nie kumasz :-( tak jak i twój obecny "kolega" Tadeuszek tego co wkleja.

>Przekraczając granice moralności pamiętaj, że godność to nie bumerang- nie wróci.<


Mnie wystarczy raz napisać, powiedzieć, ja jak napiszę, że z kimś nie chcę rozmawiać, ignoruję itd. to tak jest. Jak jest z twoją "godnością"? Nóżkami aż przebierasz, bo cię ignoruję. Nie dziw się: jesteś nudziarzem, nie masz własnego zdania, w żadnym poście nie napisałeś niczego konstruktywnego, czasem obelgi praktycznie do wszystkich. Poza tym ja nikogo nie przekonuję, nie muszę :-)

Przestań w końcu do mnie pisać fantasto i zacznij oglądać ulubione bajki.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-25 21:40 Zmieniony 2016-02-25 21:58
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-25 21:57
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-25 22:01
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-25 22:09
PLAGIAT
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-02-25 22:13
Ponoć jesteś inteligentan :D
Jak widać nie rozumiesz prostych pojęć - wiesz co to plagiat? Jak widać nie.

Normalnie pusty śmiech mnie ogarnął - jesteś żałosna i pogódź się z tym.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-02-26 09:14
Dajcie Wy sobie po razie i spokój będzie:)
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2016-02-26 10:57
rogal - jesteś super gość - z Tobą można porozmawiać, można wymienić poglądy.
Ja nie rozpocząłem tej batalii - nie odzywałbym się, ale nie pozwolę aby byle kto wyzywał mnie publicznie.
Zreszta swoje już powiedziałem.
Ale dobrze, że jest ktoś kto ma zdrowy rozsądek i próbuje coś z tym zrobić - ostudzić emocje :-) - dzięki precelku :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-26 12:49
No wiesz Rogal? Obrażasz mnie tym postem i chyba zdajesz sobie z tego sprawę. Mam nadzieję, że nie „stanąłeś” tyłem do niego ;-) ale zapewne buzi Ci przesłał i jakieś „rogaliczku – króliczku” ;-)

Pozostał poziom porad: żądanie klauzuli wykonalności zamiast prawomocnego wyroku i wyzywanie, narzekanie na pracodawców. Dobrze, że jest Bluengel.
Facet nie rozróżnia ignorowania od włączenia ignoruj. Odkąd go omijam szerokim łukiem, ciągle  za mną łazi po różnych wątkach i zaczepia. Są tacy którzy nie rozumieją słowa nie, a swoje przywary przypisują innym w chamski sposób.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-02-26 13:31
Blueangel jest mistrzynią, podobnie Iota. Mogę się z Tobą kłócić, ale też coś tam pod kopułą masz. A buzi przyjmuje tylko od kobiet, jesteś chętna?:-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-26 13:34
Nie :-)
My się nie kłócimy, to takie urozmaicenie nudnego tematu ;-)
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-02-26 13:37
No i Twoja strata. A jestem taki śliczniusi:)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-02-26 13:39
To pędź do żonusi :-)
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-02-26 14:00
Ona nie jest egoistka
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-02-28 18:36
Na Jej miejscu też bym nie była egoistka ;-)
Nadrzędny - Autor Ewania Dodany 2016-02-27 12:55
Zgodę na odstępstwo od stosowania przepisów ustawy w zakresie, o którym mowa wydaje lekarz medycyny pracy na wniosek pracownika. Rozumiem, że wniosek złożyłeś (kwestia dobrowolnosci tego wnioskowania w Twoim przypadku, to inna sprawa) - zgody lekarza nie dostałeś.
W związku z tym, niestety  - pracodawca moze  rozwiązać z Tobą umowę o pracę, uznając, ze nie może zapewnić Ci pracy na stanowisku pracy przystosowanym do Twojego stanu zdrowia (czyli 7/35, bez pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
Nadrzędny - Autor Gollum-bis Dodany 2016-02-27 13:13
I brawo - odpowiedź prosta, rzeczowa i na temat, a nie traktowanie człowieka z góry, z lekceważeniem i jak lesera - jak to miało miejsce powyżej.

Można? Można, tylko trzeba czytac ze zrozumieniem i chcieć pomóc, a nie tylko przygwoździć, zdołować.
Nadrzędny Autor betuśka Dodany 2016-04-01 14:44
Nie ma co się tak emocjami złymi kierować, jest odpowiedź i to najważniejsze.
Nadrzędny - Autor Porshe007 Dodany 2016-04-10 14:34
Nocki są więcej płatne jeśli się nie myle to 150% normalnej stawki
Nadrzędny - Autor alusia Dodany 2016-04-11 11:09
Tak, dokładnie tak jest w ustawie.
Nadrzędny - Autor porlik Dodany 2016-04-12 19:31 Zmieniony 2016-04-12 19:33
Jestem zaskoczony. Na pewno nocki są więcej płatne, ale wydawało mi się, że nie aż tyle więcej.
Nadrzędny - Autor martyna95 Dodany 2016-04-15 16:47
To tylko połowę więcej od standardowej stawki. Naprawdę niewiele jeśli wziąć pod uwagę zaburzenia cyklu dzień-noc i tak dalej.
Nadrzędny - Autor jagoda98 Dodany 2016-04-21 13:57
A powinny byc platne 100 procent wiecej..
Nadrzędny Autor tesca Dodany 2016-04-29 22:21
Dobrze powiedziane. powinny...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zmuszanie do pracy w nocy (17652 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill