www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jaki lekarz może orzekać o stopniu niepełnosprawności? (6711 - wyświetleń)
- Autor arek78wtc Dodany 2016-05-22 13:35
Witam! Mam stopień niepełnosprawności z tytułu choroby psychicznej. Mój psychiatra, który wypisał mi wniosek, niestety jest też orzecznikiem w PZON i z tego tytułu nie mógł orzekać w mojej sprawie. Wyznaczono mi innego specjalistę: internistę, kardiologa. Pomijam jego głupie uwagi na temat mojej choroby, wymądrzanie się i próby cudownego uzdrowienia w pięć minut. Moje pytanie jest takie. Czy w przypadku choroby psychicznej może orzekać lekarz nie będący psychiatrą?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Niedługo mam kolejną komisję i nie chcę by podobna sytuacja znów miała miejsce.

Pozdrawiam
Arek
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-05-22 15:05

> Czy w przypadku choroby psychicznej może orzekać lekarz nie będący psychiatrą?<


Może.................. Każdy lekarz posiadający stosowne uprawnienia może orzekać w Twojej sprawie.
Nadrzędny - Autor arek78wtc Dodany 2016-05-29 15:26
A co to za stosowne uprawnienia?
Dla mnie lekarz innej specjalizacji nie jest wiarygodny.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-05-29 16:53

> Dla mnie lekarz innej specjalizacji nie jest wiarygodny.


Orzecznikiem ZUS może być  lekarz, który "jest specjalistą, w szczególności w zakresie nastpujących dziedzin medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej" (§ 11. 1. Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy)

Niestety w ramach orzecznictwa rentowego ZUS stworzono procedurę "losowania lekarza orzecznika" i wszystkich orzeczników uznano przy tym za równoważnych. Losowanie komputerowe odbywa się w dniu komisji. Teoretycznie miało ono zapobiegać "umawianiu" się przez pacjentów z lekarzami na orzeczenia. A w praktyce oznacza, że stosunkowo często w danej sprawie orzeka lekarz zupełnie innej specjalizacji - np. moją główna niepełnosprawność leczy neurolog, ale orzecznikiem ZUS mógłby dla mnie być równie dobrze specjalista "medycyny społecznej", jeśli takiego wylosowałby mi komputer

Orzecznik może skorzystać z konsultacji ze specjalistą (statystycznie, robi się to bardzo rzadko - raport NIK z 2013 roku wskazał, że w 6,5% przypadków) ale sam nie musi mieć tej specjalności, której normalnie wymagałoby leczenie danej niepełnosprawności.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-05-29 17:29 Zmieniony 2016-05-29 17:31
Z rozpędu opisałam procedurę ZUS a nie Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Tę określa, o ile dobrze kojarzę Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Stwierdza między innymi, jakie są wymagania wobec lekarzy-orzeczników PZON:

§ 19. 2. Przewodniczàcym składu orzekajàcego jest lekarz, specjalista w dziedzinie odpowiedniej do choroby zasadniczej dziecka lub osoby zainteresowanej.

§ 21. 1. Członkowie powiatowego zespołu i wojewódzkiego zespołu powinni spełniać następujące wymogi kwalifikacyjne:
[...]
3) lekarz:
a) prawo wykonywania zawodu lekarza,
b) specjalizacja co najmniej I stopnia w jednej z dziedzin mających zastosowanie w procesie orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności


Plus oczywiście odpowiednie szkolenie "na orzecznika". W związku z tym, jeśli nic się nie zmieniło w przepisach, orzecznik PZON powinien mieć tę specjalizację I stopnia, która odpowiada Twojej niepełnosprawności.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2016-05-29 16:57

>A co to za stosowne uprawnienia?<


Lekarz orzecznik, czy to z ZUS-u czy z PCPR musi posiadać odpowiednie przeszkolenie (kurs) do tego go kwalifikujący. Wiem, że lepiej trafić na orzecznika o specjalności z zakresu własnej choroby. Bo przekonałem się o tym w obu wymienionych instytucjach.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-22 16:52
Trzeba było zrobić odwrotnie, tzn. Wniosek nich wypisze lek. I kontaktu, a na komisji - poprosić - niech bada i decyduje psychiatra Ciebie leczący.
W sumie poza dyskomfortem, nic nie tracisz: jak wniosek wypisał orzecznik z tego zespołu orzekania to i tak dostaniesz stopień. Tyle, że nie wiesz jaki - chyba.
Nadrzędny - Autor arek78wtc Dodany 2016-05-29 15:31
Pomysł dobry. Problem w tym, że lekarz rodzinny nie ma wglądu w historię mojej choroby i nie wiem na podstawie czego miałby wypisać wniosek...?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-30 18:00

>nie wiem na podstawie czego miałby wypisać wniosek...? <


Na podstawie kopii/ksero historii choroby z por. ps. Musisz i tak wziąć takie ksero z poświadczeniem za zgodność.
Nadrzędny - Autor somaniomn Dodany 2016-05-31 15:42
Dokładnie, miałem taka sytuacje i potwierdzam
Nadrzędny Autor kamaa87 Dodany 2017-05-16 22:09
Przecież to bez sensu. Jak specjalista od np. kości może orzekać w sprawie np. chorób serca, jak lekarz pulmonolog może orzekać o niepełnosprawności psychicznej. Kto to wymyślił w ogóle?

---------------------------------------------------
http://fastgruz.pl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jaki lekarz może orzekać o stopniu niepełnosprawności? (6711 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill