www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem dziecka z orzeczeniem w SP z oddz. integracyjnymi (2122 - wyświetleń)
- Autor mirabelka997 Dodany 2016-05-30 21:37
Witam serdecznie. Chcialabym prosic o fachowa pomoc gdyz nie znam wszystkich przepisow z zakresu organizacji w szkolach integracyjnych. Temat dla mnie jest swiezy gdyz w marcu br zdiagnozowali u mojego 9 letniego syna zespol aspergera. Mamy juz orzeczenie o specjalnym nauczaniu. Syn konczy 3 klase w szkole podstawowej z oddzialami integracyjnymi. Wiec na ludzki rozum dla mnie "zwyklej Kowalskiej" jezeli jest taka szkola to w przypadku gdy w trakcie nauczania zostaje dziecko zdiagnozowane i posiada orzeczenie o specjalnym nauczaniu w tym m.in umieszczenie dziecka w klasie integracyjnej to oczywistosc....a jednak nie do konca. Otoz dowiedzialam sie ze w tej szkole beda dwie klasy integracyjne z rocznikiem jak syn i niestety sa kompletne jezeli chodzi o dzieci z orzeczeniami gdzie moze byc 5 dzieci na klase. Uwazam ze tak nie powinno byc ze jezeli jest wiecej dzieci to niestety rodzic musi rwac wlosy z glowy zeby zapewnic dziecku latwiejsze funkcjonowanie. Co zrobic zeby szkola stworzyla jeszcze jedna klase integracyjna bo nie rozumie podejscia. Przeviez moj syn nie jest gorszej jakosci zeby zostawic go samopas skoro jest problem nazwany po imieniu. Jaka mam szanse zeby wywalczyc taka klase dla niego.
Bo skoro jest taka szkola ktora jest strikte z uwzglednieniem dzieci z niepelnosprawnoscia to uwazam ze nie powinnam sie tym martwic no dla mnie oczuwiste jest ze powinni uwzglednic mojego syna. Poradzcie gdzie uderzyc bo jestem juz po niezadawalajacej wizycie w wydziale oswiaty w urzedzie miejskim gdzie urzedniczka mydlila mi oczy przepisami karami i ze na"odczepnego" obiecala ze dziecku bedzie godzinka rescyzacyjba sie nalezec ale co mi po tym??? Skoro dziecko potrzebuje wsparcia uwagi i pomocy przez wszystkie lekcje. Przez 3 lata byl kozlem ofiarnym i popychadlem przez rowiesnikow bo wiedza by zagiol niejednego doroslego a niestety nie potrafi obronic sie przed rowiesnikami i odnalesc w niektorych sytuacjach... niepowodzenia i brak przyjaciol przyprawia go o depresje i stany lekowe...
troche sie rozpisalam ale prosze mi napisac czy mam szanse wywalczyc taka klase dla syna gdzie zapukac i prosic o jakies kroki.
Z gory dziekuje za rady bo nie wiem gdzie uderzyc i ewentualnie jakich twardych argumentow uzyc ze nalezy sie synowi taka klasa.
Nadrzędny Autor somaniomn Dodany 2016-05-31 15:41
Moze skontaktuj się z prawnikiem?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-31 16:45
"5 dzieci" czyli Twoje to 6. Mała różnica, łatwiej będzie dokooptować go do istniejącej klasy niż tworzyć nową dla 1 dziecka.
Proś, gadaj i pisz do dyr. szkoły, Prezydenta miasta, Starosty i kogo się da, może stow. niepełnosprawych?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-06-01 14:26
Drogie,
1) pytanie przewrotne:czy wolałybyście, aby Wasze dziecko niepełnosprawne w tej sytuacji miało lepszą opiekę, bardziej indywidualnie realną czy jest Wam jednak wszystko jedno? No bo taka bardziej wydajna opieka jest możliwa raczej przy mniejszej niż większej grupce dzieci wymagających jednak ekstra uwagi i kompetencji... To tak obiektywnie, co do krytyki wymogu 5 dzieci w klasie.
2) w związku z powyższym uwaga Joli jest mało na miejscu - "mała różnica" może wymagać np. m.in. zatrudnienia ekstra nauczyciela a to pociąga za sobą lawinę argumentów ze strony szkoły, które naprawdę nie pomogą w tej sytuacji...
3) zastanówcie się zanim coś napiszecie, przynajmniej próbując sobie odpowiedzieć najpierw na pytanie: skąd takie ograniczenia w liczebności uczniów w klasach integracyjnych. Czemu to ma służyć i jakie będą konsekwencje dla pozostałych dzieci (wszystkich) w przypadku przesadzenia z ilością dzieci ze szczególnymi predyspozycjami i kłopotami...
Obawiam się, też, że rodzaj zaburzeń Twojego syna też tu nie ułatwia sprawy - mało jest pedagogów przygotowanych do pracy z takim dzieckiem, więc szkoły po prostu unikają takich styczności...
Bądźmy uczciwi: sprawa nie jest łatwa dla nikogo i każda ze stron powinna się wykazać maksimum dobrej woli.

Owszem, uważam, że organy odpowiedzialne w danym rejonie za edukację powinny mieć propozycję rozwiązań dla takiej rodziny - bezwzględnie. Ale nie wierzę, że da się to wyegzekwować darciem kotów i straszeniem od początku... Unikałabym na razie "się należy" i "gdzie uderzyć", spokojnie.

Ale i konsekwentnie:
- jak najszybciej powinnaś złożyć pisemnie oficjalne wnioski wszędzie, gdzie to u Ciebie ma sens: szkoła oraz jej władze, kuratorium, nawet ministerstwo
- z oczekiwaniem pisemnej odpowiedzi z uzasadnieniem
- nawiąż współpracę ze stowarzyszeniem, fundacją, która na pewno już ma podobne doświadczenia. To często bezcenna wiedza i pomaga unikać wyważania otwartych drzwi
- zawsze możesz próbować poradzić się u Rzecznika Praw Dziecka - nawet teraz, zanim wytoczysz działa.

Rozumiem, że to droga przez mękę, ale warto próbować wypracować na drodze porozumienia jakieś rozwiązania - przy okazji jednak zawsze też warto tak gadać z ludźmi, którzy mają wpływ na nasze sprawy, aby nie palić mostów na przyszłość...

Oczywiście, może być tak, że za łagodnie oceniam przypadek - ale nie znam szczegółów Waszej sytuacji. Zakładam, że nikt z urzędników/szkoły nie odnosił się do Ciebie chamsko i bezczelnie, zostawiając zupełnie samą z problemem edukacji syna. Jeżeli jest natomiast inaczej - wtedy moje sugestie pozostają te same, choć należy bardziej cisnąć decydentów i nie odpuszczać. Ale dozując argumenty populistyczne. Wystarczą fakty i uzasadnienie potrzeb - spróbuje.
Powodzenia.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-06-01 20:07
Chyba lepiej żeby było 6 dzieckiem w klasie niż pozostawione samo sobie? Moja wyp. podyktowana była tym, że szkoła i decydenci mogą się wykręcać kosztami i koniecznością dokooptowania jeszcze np. 3 dzieci.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem dziecka z orzeczeniem w SP z oddz. integracyjnymi (2122 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill