www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pytanie o odwolanie stopien niepelnosprawnosci (2786 - wyświetleń)
- Autor _Marek_ Dodany 2016-06-01 09:04 Zmieniony 2016-06-01 09:06
Prosże o pomoc bo nie wiem co robić.Sprawa dotyczy mojej siostry wiek 28 lat.  Od dziecka stopień znaczny wymaga opieki ,mieszkamy razem.Odebrałem wczoraj orzeczenie i zmniejszyli jej stopień znaczny na stopień umiarkowany z niezdolnością do pracy,zostawili zasiłek zabrali bilety.Planuję złożyć odwołanie lekarz prowadzący również popiera odwołanie,jednak moja siostra nie chce pisać odwołania ( ma chorobe psychiczną ) już na komisji twierdziła,że jest zdrowa nie wymaga opieki mimo,że ja ją wożę na warsztaty ja jej dawkuje leki ja robię jej jedzenie ,ona sama bierze prysznic umyje się sama .Czy mogę napisać odwołanie w jej imieniu i opisać sytuacje a ona tylko  podpisze ?
Zależy mi na złożeniu tego odwołania ze względu na darmową komunikacje dla siostry i dla mnie jako opiekuna (jeżdzę z nią na zajęcia terapia zajęciowa i jeżeli utraci ulgi to nie będzie mnie stać płacić pełne bilety za siebie i ulgowe za nią  a w miesiącu uzbiera się 200zł) .Zatem czy mogę napisać w jej imieniu ? ona na pewno nie napisze w odwołaniu,że nie radzi sobie z codziennymi czynnościami i obawiam się,że wtedy odwołanie na pewno nic nie da.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-06-01 14:50
No cóż.
Możesz napisać w jej imieniu - ale już nie za nią... Jeżeli siostra się podpisze pod dokumentem, nikt nie będzie wnikał, kto go stworzył.
Jednak jeżeli nie jest ubezwłasnowolniona a Ty nie jesteś formalnie jej prawnym opiekunem i pełnomocnikiem, siostra stanowi sama za siebie i ma do tego prawo.

Jeżeli sytuacja jest tak skrajna zdrowotnie, dlaczego nie spróbujesz przeprowadzić procesu ubezwłasnowolnienia - chociażby z takich względów, o których sam piszesz?
Wybacz obcesowość, ale w takich przypadkach pewne aspekty moralności akademickiej należy przełknąć i iść dalej. I tak jesteś jej wszystkim, więc po co jej i sobie w tym wypadku utrudniać życie?

Ewentualnie dołącz do podpisanego przez siostrę odwołania odrębne pismo, napisane przez Ciebie jako niejako świadka - opisz jak jest oraz dlaczego to tak ważne przede wszystkim dla zdrowia i funkcjonowania siostry. Pismo będzie stanowiło załącznik do wniosku głównego, może ktoś przeczyta.
Spróbuj przekonać siostrę do podpisania odwołania napisanego możliwie lakonicznie - szczegóły zawrzyj w swoim załączniku.
Nadrzędny - Autor _Marek_ Dodany 2016-06-01 15:23
Dziękuję za odpowiedz,dobry pomysł z formą odwołania.
Natomiast jeżeli chodzi o ubezwłasnowolnienie to jakoś przeraża mnie ta wizja np jeżeli mi się coś stanie to siostra pójdzie do zakładu.Siostra ma dni gdy zachowuje się normalnie ugotuje obiad ale częściej są dni gdy nie chce jechać na warsztaty nie wychodzi z łóżka nie rozmawia ze mną.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2016-06-01 15:37
Niestety, wiem, o czym mówisz.
Swoją opinię opieram na własnych doświadczeniach, które po prostu czasami wymuszają trudne wybory.
Rozumiem Twoje dylematy, ale moja stanowczość wynika z faktów, plusów i minusów przeróżnych kombinacji.
Ja nie odbieram faktu takiego ubezwłasnowolnienia - oczywiście, przeprowadzonego dla dobra osoby oraz w sposób cywilizowany podyktowany względami humanitarnymi i wyższymi - jako odbierania komukolwiek godności.

A co jeżeli siostrę omota jakiś facet, ona mu przepisze mieszkanie? Albo się z nią ożeni ze względu na jej rentę...? Niestety, każdy kij ma dwa końce...

Trzymaj się.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-06-01 20:16
Wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe do S.O.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pytanie o odwolanie stopien niepelnosprawnosci (2786 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill