www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Płaca minimalna a potrącenia alimentacyjne (4685 - wyświetleń)
- Autor kowals Dodany 2016-06-26 09:58
Ile mogą potrącić na alimenty przy założeniu wykonywania pacy minimalnej?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-06-26 11:03
Pytanie zadałeś w niewłaściwym dziale (właściwy: Porady Centrum INTEGRACJI) - o ile w ogóle to jest właściwe forum.

Potrącenia z pensji na poczet alimentów reguluje art. 87 kodeksu pracy. Mówi on:

Art. 87. § 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
[...]
§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia.


Płaca minimalna to aktualnie 1850 złotych brutto. Od tego odejmuje się składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy - z tego co zostaje komornik może na alimenty zabrać trzy piąte. [W przypadku niektórych innych długów nie można egzekwować długu, jeśli dłużnik zarabia tylko pensję minimalną, ale tego uprawnienia nie stosuje się do alimentów.]

UWAGA: Nie jestem prawnikiem, nie zajmuję się tym zawodowo. Wszystkie takie odpowiedzi warto potwierdzać w odpowiednich urzędach.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-06-26 13:43
Nie tak prosto jak pisze Iota, a przepisy (art.) przez nią przytoczone to wyrywek i działają w połączeniu itd... za dużo wyjaśniać.

1) 60% wynagrodzenia, o ile pobiera to komornik lub osoba alimentowana (zgłosili do pracodawcy takie zastrzeżenie) bez względu na wysokość wynagrodzenia. Czyli pracodawca po otrzymaniu pisma łaski nie robi i odlicza z wynagrodzenia do 60%. W tym jest 30% dla komornika.
2) Inaczej to wygląda w przypadku zajęcia konta bankowego. Tutaj to trochę trwa - nawet do roku, gdyż muszą ustalić i zgromadzić środki. Jest też kwota wolna od zajęcia.Wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
3) nastąpi zmiana od września kwoty wolnej i spr. zw. decyzjami wierzyciela.
4) Umowy-zlecenia czy umowy o dzieło - zajęciu podlegają kwoty w całości.

Jak nie patrzeć lepiej mieć zajęte konto. Najlepiej dogadać się z alimentowaną osobą i wpłacać jej na konto uczciwie ile trzeba - komornik zawsze pobierze te 30%(najniższa stawka) + koszty.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-06-26 14:57

> 4) Umowy-zlecenia czy umowy o dzieło - zajęciu podlegają kwoty w całości.


Popraw mnie, jeśli się mylę, ale jeśli umowa cywilnoprawna bywa traktowana tak, jak umowa o pracę (etat). Warunki są ponoć następujące:

IWynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia będzie podlegało takiej samej ochronie egzekucyjnej jak wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy w przypadku, gdy umowa zlecenia będzie miała charakter świadczenia powtarzającego się, tzn. zostanie zawarta na dłuższy czas, a wynagrodzenie będzie wypłacane w stałych okresach (np. miesięcznych) i jednocześnie umowa zlecenia będzie stanowić podstawowy dochód na utrzymanie zleceniobiorcy i jego rodziny (art. 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

(http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/wynagrodzenia/101269,Czy-wynagrodzenie-z-umowy-cywilnoprawnej-podlega-ochronie-jak-wynagrodzenie-z-umowy-o-prace.html)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-06-26 15:17
Teoretycznie :-( Jeszcze nie obowiązuje ustawa.
Komornik to też człowiek (zależy jaki ma charakter...) i spokojnie może zająć całość, a "Ty" możesz" złożyć zażalenie do sądu: tak to działa niestety. Sprawy się toczą, czas leci, trzeba też to udowodnić...
Nadrzędny - Autor tessla Dodany 2016-06-26 20:45
Temat był już poruszany na forum prawnym. Komornik może zabrać do 60% zarobków z najniższej krajowej. Ta kwestia została poruszona już tutaj we wpisie na blogu dotyczącym praw pracowników: http://poradnikpracownika.pl/-potracenia-alimentacyjne-przy-placy-minimalnej
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-06-28 18:43
Powtarzasz to co było napisane tyle, że mylnie :-( i jakie ma znaczenie, że na f. prawnym był poruszany?
Nadrzędny - Autor Anija Dodany 2016-06-28 07:23
Ja ostatnio cały czas przekonuję sie o tym że to jednak nie ludzie 
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-06-28 07:51
Pewnie, powinni darować długi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Płaca minimalna a potrącenia alimentacyjne (4685 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill