www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Limit godzin nadliczbowych osoba ze stopniem znacznym (11446 - wyświetleń)
- Autor MartaAl Dodany 2016-08-04 18:41
Witam,
niestety nie umiem znaleźć takiej informacji w internecie.
Jaki jest limit godzin nadliczbowych w roku w przypadku osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zgodnie z prawem będę pracować 7h dziennie, a za 8 godzinę będę mieć płacone dodatkowo. Czy jest jakiś limit roczny dotyczący nadgodzin?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-08-05 12:31

>zy jest jakiś limit roczny dotyczący nadgodz<
>znacznym stopniem niepełnosprawności.<


Tobie zwyczajnie nie wolno pracować w godz. nadliczbowych. (zgodnie z prawem)
Nadrzędny - Autor MartaAl Dodany 2016-08-05 13:59
Zgodnie z prawem wolno mi pracować jeśli wyrażam taką zgodę i ochotę :-)
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-08-05 14:01
To powodzenia...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-08-05 15:21
Jolka,
już parę razy grzecznie tu prosiliśmy: nie ma konieczności wypowiadać się, jeżeli czegoś się zwyczajnie nie wie...

Do autorki posta: niezupełnie możesz. To znaczy możesz bezkarnie (dla Ciebie i pracodawcy) tylko na określonych warunkach. Jeżeli chcesz mieć oficjalnie płacone za te nadgodziny to jednak, zgodnie z prawem nie jest prawdą, że "wolno Ci pracować jeśli wyrażam taką zgodę i ochotę". To nie o Twoją zgodę i ochotę chodzi, więc jednak poczytaj sobie jeszcze trochę.

- zgoda na papierze lekarza
- określony sposób rozliczania zgodnie z aktualnym KP, tam naprawdę wszytko jest napisane.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-08-05 15:32
Kto

>prosiliśmy: nie ma konieczności wypowiadać się, jeżeli czegoś się zwyczajnie nie wie.<


Potem piszesz właściwie to samo co ja! O co ci biega?! Co chcesz osiągnąć?!
Nadrzędny - Autor MartaAl Dodany 2016-08-05 20:28
Racja, jeśli wyrażę ochotę i zwrócę się z tym do lekarza, a on pozytywnie rozpatrzy moją prośbę :-)

W każdym bądź razie rozumiem, że nie ma odrębnych przepisów dla osób niepełnosprawnych w kwestii godzin nadliczbowych? można ich zrobić 8h tygodniowo. 
Niestety nie znalazłam żadnego zapisu, który mówiłby o osobach niepełnosprawnych, może słabo szukam.

Pytam, ponieważ ostatnio usłyszałam, że jako ON mogę zrobić tylko 40h nadgodzin w ciągu całego roku. Wydało mi się to dziwne więc postanowiłam zapytać na forum, chyba po to ono jest by sobie pomagać :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-08-05 21:08
To jednak sprawdź jeszcze raz dokładniej - najlepiej nie cuduj tylko u źródła czyli np. w PIP.
Do niedawna było ograniczenie max 150 nadgodzin w roku - chyba w nowelizacjach to wypadło, ale upewnij się.
Nadrzędny - Autor kucyk24 Dodany 2016-08-06 08:27
Za zgodą lekarza możesz pracować 8 godzin dziennie, ale to jest nadal tylko etat. W tym wypadku ósma godzina nie jest godziną nadliczbową.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2016-08-06 18:53
kucyk, co Ty gadasz...????
Nadrzędny - Autor _Marek_ Dodany 2016-08-09 19:42
Ze stopniem znacznym chcesz pracować ? przecież sama wymagasz opieki drugiej osoby więc jak chcesz pracować ? i jeszcze 8 godzin jestem w szoku.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-08-10 10:35
A skąd wiesz, że wymaga opieki drugiej osoby i w jakim stopniu? Że nie może wykonywać pracy zdalnej? A może może wykonywać tę pracę mając opiekę asystenta - tysiąc możliwości.
Skąd wiesz, w jakim jest stanie zdrowia i jaką pracę ma wykonywać?
To naprawdę nie jest takie proste ani jednoznaczne. Są schorzenia oraz rodzaje niesprawności, które dają obiektywnie znaczny stopień niesprawności, ale jednocześnie nie uniemożliwiają świadczenia pracy i bycia przydatnym - to chyba dobrze? :-)

Nie oceniajmy a cieszmy się, że człowiek może funkcjonować - jego lekarz i on/ona sam niech decyduje, jak spędzać życie.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-08-10 13:15
Bluengel przeczytaj jeszcze raz post pytającej, następnie k.p. :-) oraz info o pracy w godz. nadliczbowych o.n. + wyroki ;-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2016-08-10 14:10
Jola, nie muszę.
W przeciwieństwie do Ciebie, od ponad 20 lat po prostu praktycznie funkcjonuję na rynku pracy - i jako pracownik, i jako pracodawca, i jako ngo. I na otwartym, i na (tfu) chronionym rynku. To wszystko jest to zrobienia, aczkolwiek osoba zatrudniająca się powinna mieć dane, aby odpowiedzieć sobie na pytanie co do ryzyka - co jeżeli podejmie pracę np. w takim czy innym wymiarze; czy i jaki może to mieć wpływ na przyszłe orzeczenia itd. . Ale tu nikt o to nie pytał...

Jeżeli natomiast twierdzisz nadal, że osoba ze znacznym zwyczajnie nie ma prawa pracować w godzinach nadliczbowych to po prostu się mylisz:)

A fakt, że przyznanie znacznego teoretycznie wiąże się dla ustawodawcy z wymogiem opieki ze strony osób trzecich - cóż, nasz system orzecznictwa jest generalnie do dupy, bo jest głupi. I co tu komentować?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-08-10 16:46

>W przeciwieństwie do Ciebie, od ponad 20 lat po prostu praktycznie funkcjonuję na rynku pracy - i jako pracownik, i jako pracodawca, i jako ngo. I na otwartym, i na (tfu) chronionym<


I jako medium - wiesz o mnie więcej niż ja sama...

Praktyka/życie, a prawo to dwie różne sprawy.
Nadrzędny Autor jaryba Dodany 2016-08-25 13:33
Witam,

Według mnie mówi o tym artykuł 15 i 16 Ustawy o Rehabilitacji...

Art. 15.

1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16.

1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:

1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz

2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

pozdrawiam
Nadrzędny - Autor MartaAl Dodany 2016-09-03 19:07
Mam znaczy stopień niepełnosprawności - amputacja kończyny dolnej. Poruszam się na protezie bez najmniejszego problemu. Pracę mam biurową.
ZUS stwierdził że jestem zdolna do pracy, nie pobieram żadnych zasiłków więc dlaczego miałabym nie pacować????

Jak wyżej jest napisane za zgodą lekarza można pracować 8h dziennie lecz 8 godzina liczona jest jako nadgodzina. Proste pytanie, ile może być tych nadgodzin w tygodniu. Nie wiem o co Wam ludzie chodzi z tymi przytykami i ogólną niechęcią.
Nadrzędny Autor wielokropek Dodany 2016-09-05 14:07
No właśnie . Tyle wpisów a nigdzie nie doczytałem się odpowiedzi na pytanie Marty

> Czy jest jakiś limit roczny dotyczący nadgodzin?


ja bym dodał pytanie :a może jest miesięczny albo tygodniowy?
Nadrzędny - Autor mamija1 Dodany 2016-09-20 11:05
Oficjalnie zgodnie z ustawą o rehabilitacji osoba niepełnosprawna nie może pracować godzin nadliczbowych.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2016-09-20 12:19
mamija - bzdura.
Nadrzędny Autor zosiek9 Dodany 2016-09-26 17:23
A to nie jest tak, jak w umowie która podpisywalas?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Limit godzin nadliczbowych osoba ze stopniem znacznym (11446 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill