www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasiłek pielęgnacyjny (2379 - wyświetleń)
- Autor sslw Dodany 2016-09-14 12:25
Dzień dobry,

chciałabym się dowiedzieć, czy to prawda, że jeśli nie ma ustalonej daty powstania niepełnosprawności to nie otrzyma się decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego?

W styczniu tego roku stwierdzono u mnie dziedziczną polineuropatie ruchowo-czuciową. Objawia się to tym, iż zanikają mi mięśnie nóg i rąk. Dopiero w syczniu tego roku lekarz rodzinny zauważył u mnie "bociani chód" i to spowodowało obserwację na oddziale neurologicznym i stwierdzenie tej choroby. Mam całkowity zanik mięśni strzałkowych, brak zgięcia grzbietowego i nie mogę podnosić już palców w lewej stopie, ani ich wyprostować. Nie mogę chodzić na piętach także od dziecka. Również od dziecka chodziłam inaczej niż moi zdrowi rówieśnicy. Często skręcały mi się stawy, co głównie było spowodowane "złym chodzeniem". Jednakże nie mogę i tak określić datę powstania tej niepełnosprawności. Dopiero także w tym roku złożyłam wniosek w sprawie orzeczenia u mnie niepełnosprawności. Mam problemy z chodzeniem. Czy w przypadku choroby, która jest dziedziczna, czyli jakby żyje się z nią od dziecka -  jest możliwość uzyskania takiego zasiłku?

Z góry dziękuję za pomoc.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-09-18 21:24
Ponieważ nikt inny nie udzielił jeszcze odpowiedzi:

Zgodnie z odnośną ustawą, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje między innymi:

• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia

Więc po pierwsze istotne jest to, jaki stopień zostanie Ci przyznany. Jeśli znaczny, problemu nie ma. Jeśli umiarkowany - żeby się kwalifikować, musisz mieć stwierdzone na orzeczeniu powstanie niepełnosprawności przed 21 rokiem życia (nie musi być od dzieciństwa).

A teraz uwagi prywatne - nie jestem specjalistą i to jest tylko takie głośno-myślenie, ale:

W przypadku chorób postępujących na dwoje babka wróżyła - potencjał do bycia niepełnosprawnym jest od dzieciństwa, ale skutki nie zawsze i trudno mi ocenić, co może o tym powiedzieć ZON (Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności). Sugerowałabym wzięcie ze sobą na komisję orzekającą o stopniu ewentualnej dokumentacji medycznej związanej ze skręceniem stawów czy dziwnym chodem w dzieciństwie i młodości, jeśli taką dokumentację gdzieś masz.

Ewentualnie możesz również wprost powiedzieć orzecznikom, że zależy Ci na tym, żeby określili, czy niepełnosprawność ich zdaniem "powstała przed 21 rokiem życia", żeby się przypadkiem nie zdarzyło tak, że np. w orzeczeniu będzie "między 18. a 25 rokiem życia" (na przykład).

Natomiast niekoniecznie jest problemem to, że dopiero teraz wystąpiłaś z wnioskiem - masz prawo wystąpić z wnioskiem później (bo np. wcześniej nie wiedziałaś, że Twoja dolegliwość kwalifikowałaby się jako niepełnosprawność).
Nadrzędny Autor Olek90 Dodany 2016-09-19 13:06
Z jednej strony choroba genetyczna, znaczy masz ją od urodzenia, ale czy dla urzędników będzie się liczył ten fakt, czy data na wniosku? Kto wie? ...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasiłek pielęgnacyjny (2379 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill