www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Gdzie mam iść by uzyskać akt własności (27616 - wyświetleń)
- Autor Wiola1970 Dodany 2007-06-02 21:09
Witam
Nie jestem pewna czy na odpowiednie forum trafiłam,lecz mimo wszystko bardzo prosze o udzielenie mi odpowiedzi.Mianowicie tak się stało iż po smierci juz obojga rodzicow pozostal mi i mojemu rodzeństwu tylko plac z domem.Niestety nikt z nas nie jest w posiadaniu aktu wlasności(chodzi tu o dokument)mimo starań dowiedzieliśmy się że został zagubiony.W tej sytuacji do jakiej instytucji należałoby sie zglosić by taki dokument uzyskać by móc dokonac nastepnych kroków dotyczących spadku????Bardzo proszę o pomoc.
Nadrzędny - Autor bozena2121 Dodany 2007-06-12 15:36
Witaj Wiolu !
Trochę za mało danych, ale odpowiem tak : Akt własnośni nie jest Ci potrzebny do złożenia wniosku w o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach w sądzie. Jest potrzebny wypis z księgi wieczystej ( bo chyba nieruchomość, tj. plac z domem miała założoną księgę wieczystą
w sądzie ?) Taki wypis jest ważny 3 miesiące. Musisz Ty, albo ktoś z rodzeństwa napisać wniosek do sądu, dołączyć każdego z was aktu urodzenia (odpisy), akty zgonu rodziców( odpisy), wspomniany wypis z księgi wieczystej i to wszystko. Po wydaniu prawomocngo postanowienia przez sąd o stwierdzeniu nabycia przez Was spadkuy po rodzicach będziecie musieli podzielić ten spadek. Możecie to zrobić w sądzie, albo u notariusza wszyscy razem w formie aktu notarialnego, którego zapis zostanie umieszczony w księdze wieczystej. Jeśli będziecie chcieli sprzedać nieruchomość to wszyscy stawicie się u notariusza razem z nabywcą i podpiszecie akt sporzedaży-kupna.
Nie wiem czy wystarczająco odpowiedziałam na Twoje pytanie. Pozdrawiam serdecznie- Bożena
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2007-06-23 10:03
Witam
Szanowna Pani Bożeno. Ja również mam pytanie lecz tyczące się sprzedarzy posesji prywatnej, czyli plac i dom z zabudowaniami. Małżonka jest jedną ze spodkobierczyń, lecz boi się że będzie oszukana przez rodzeństwo ( tak jak już nie raz ). Matka jeszcze żyje. Połowa posesji stoi na Ojca ( on był właścicielem całości. Już nie żyje ). Jest już ustalone prawo do spadku na ośmioro rodzeństwa + matka.
Bojąc się o nieuczciwe zachowanie się ( ponownie ), rodzeństwa mojej małżonki mam pytanie.
Jest kupiec. Czy małżonka moja musi się zrzec własnej części z części ojca na Matkę ( ona sprzedaje całość )? Jak się zabezpieczyć aby nie została oszukana? Małżonka nie może nikomu ufać. Czy ma prawo rządać lub być przy sprzedarzy aby wiedzieć za ile całość została sprzedana?
Czy zrzekając się z części ojca na Matkę małżonka może owe zrzeczenie obwarunkować tak aby się zabezpieczyć?
Pozdrawiam Zygmunt
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-09 09:11
Jak rozumiem, obecnie - po śmierci Ojca Pańskiej Małżonki - współwłaścicielami nieruchomości są: Matka i ósemka dzieci spadkodawcy (w tym Pańska Żona), przy czym większość udziałów siłą rzeczy należy do Matki Pańskiej Małżonki.  Jeśli Ojciec Pana Żony nie sporządzał testamentu, to obecnie Matce przysługuje 5/8, a każdemu z rodzeństwa - po 3/64 całości nieruchomości.
W tej sytuacji każde ze współwłaścicieli może dowolnie dysponować swoimi (ale tylko swoimi!) udziałami we współwłasności. Przykładowo Pańska Małżonka może sprzedać (komukolwiek - niekoniecznie któremuś z pozostałych współspadkobierców) swoje 3/64 - lub część tego udziału.
Natomiast żadne ze współwłaścicieli nie może dysponować nie swoimi udziałami. I tak - Matka Pana Małżonki nie ma prawa sprzedać (bez udziału pozostałych współwłaścicieli) całości nieruchomości.
W tym kontekście Pana Żona ma nie tylko prawo do obecności przy sprzedaży: żeby nieruchomość została w całości sprzedana, udział Pana Żony jest konieczny (jeśli oczywiście będzie chciała sprzedać swoje udziały). Żeby umowa sprzedaży CAłOśCI nieruchomości mogła dojść do skutku, KAżDY ze współwłaścicieli - zarówno Matka, jak i każde z rodzeństwa - musi sprzedać SWóJ udział. Dotyczy to również Pańskiej Małżonki, która może - ale NIE MUSI - sprzedać swoje udziały za cenę, KTóRA JEJ ODPOWIADA. I oczywiście nie musi uprzednio "zrzekać się" swojego udziału na rzecz Matki, ani kogokolwiek innego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Gdzie mam iść by uzyskać akt własności (27616 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill