www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Naliczanie wysokości renty - praca za granicą (5745 - wyświetleń)
- Autor mjrzew50 Dodany 2016-08-18 07:45
Szanowni forumowicze mam pytanie odnośnie naliczania wysokości renty jeżeli pracowałem dwa lata w ostatnim okresie przed moją niepełnosprawnością legalnie w Anglii . Czy podczas naliczania jej wysokości w Polsce powinny być brane pod uwagę zarobki które tam otrzymywałem , a które mam potwierdzone na europejskim druku "U1" wraz z podaną średnią zarobków miesięcznych tam otrzymywanych . Ponadto spełniam wszystkie warunki ustalone przez przepisy ZUS żeby taką rentę otrzymać tzn. lata składkowe i nieskładkowe jak również jestem po komisji ZUS która uznała mnie za osobę niepełnosprawną - proszę o pomoc ponieważ nie wiem do kogo się zwrócić z moim problemem , z góry dziękuję za pomoc -  Mirosław
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-08-18 16:25
Bardzo ciekawy problem, mam znajomych którzy tam jeszcze pracują ale myślą o powrocie ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Czy zarabiane tam pieniążki są uwzględniane u nas i co powinno się i na jakich dokumentach udokumentować? Czyli o czym należy pamiętać aby nie stracić czasu pracy?
Nadrzędny - Autor piotrek5728 Dodany 2016-08-19 16:15
Musisz mieć potwierdzenie przez Polski ZUS składek za granicą ja czekałem 1 rok bo ponaglałem bo ZUS nic nie robił tylko mój Wniosek siedział bezczynnie. Ale wszystko otrzymałem na jednym papierze tj. składki z polski i w Anglii. Do Renty w Polsce i za granicą zliczane są wszystkie okresy składkowe i nie składkowe z wszystkich krajów gdzie się pracowało. Jak ZUS przyznał rentę to powinien przesłać od razu decyzję do kraju gdzie się pracowało bo możliwe że zostanie zarazem przyznana renta z Niemiec, Anglii, Francji itp... bo nie wiem  w jakim kraju ktoś pracuje, trzeba tego pilnować aby ZUS to przesłał do innego kraju gdzie się pracowało oraz złożyć Wniosek przez ZUS o rentę za granicą nie ma to nic współmiernego do tego że renta jest Polska !!!.
Jeśli renta jest częściowa lub całkowita niezdolność to i tak będzie ona powiększona do średniej z uwagi na składki za granicą, czekaj na decyzję z ZUS , w decyzji powinno być napisane że przeslane zarazem do kraju gdzie się pracowało ....
Nadrzędny Autor wielokropek Dodany 2016-08-20 13:02
Dzięki za podpowiedź. Przekażę to zainteresowanym i niech walczą ;-)
Nadrzędny Autor Amdrzej Dodany 2016-11-17 19:11
Najlepiej udać się do ZUS lub zadzwonić na ich infolinię http://zus.pl/default.asp?p=6&id=8 Uzyskasz pewną odpowiedź.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Naliczanie wysokości renty - praca za granicą (5745 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill