www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna, miesięczny dochód i ZUZ na głowie PILNE (12889 - wyświetleń)
- Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-21 20:06
Jakiś czas temu podejmowałam pracę na umowę zlecenie. Co miesiąc dostawałam rachunek na którym jest wszystko szczegółowo opisane tzn co robiłam, ile godzin w tygodniu, ile za godzinę, rozbita składka zuz i oczywiście nr umowy i miesiąc. Nigdy dochód miesięczny nie przekraczał mi 1000 zł brutto, tak że spokojnie mogłam brać rentę . Problem polegał na tym, że mój pracodawca okazał się człowiekiem bez kasy i nie płacił terminowo. Tak więc zdarzyło się , że w miesiącu listopadzie dostałam wynagrodzenie za sierpień, wrzesień i pazdziernik. To była spora suma ale nie był to dochód za listopad tylko jak wspomniałam zaległe trzy dochody. Posiadam trzy odrębne rachunki za te miesiące. Posiadam też umowę w której jest napisane " Za wykonaną pracę wykonawca (czyli ja) otrzyma wynagrodzenie 20 zł na godzinę, nie wiecej jednak niż 1000 zł miesięcznie...." Dostałam wezwanie do ZUS że mam podać zaświadczenia od pracodawcy o przychodzie uzyskanym przez 3 ostatnie lata! z rozdzieleniem na poszczególne miesiące i z datami otrzymania wynagrodzenia. Pomijam już to , że przez ostatnie lata pracowałam 8 miesięcy. Chciałam zapytać czy mogą kazać mi zwrócić rentę z listopada za to, że pracodawca wypłacił mi za jednym razem 3 wypłaty. Tak jak wspomniałam wyżej. Posiadam 3 odrębne rachunki i umowę w której napisane jest ile mogę zarobić miesiecznie.
        A moze zwyczajnie szukają pieniędzy?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-11-22 11:12
Sprawa jest prosta:
Otóż wyszczególniasz interesujące ZUS miesiące i zgodnie z prawdą przy tych w których nie byłeś zatrudniony wpisujesz adnotację nie pracowałem
Przy miesiącach gdzie byłeś zatrudniony wpisujesz kwoty zgodne z prawdą/dokumentacją. Tyle.....
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 12:30
Sprawa nie jest prosta , chyba mnie nie zrozumiałeś
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-11-22 13:27
Wszystko zależy od punktu patrzenia na sprawę. Dla mnie to rutynowe działanie ZUS-u aby wyjaśnić zaistniałą sytuację. Przecież te panie które tam pracują muszą się wykazać tym, że coś robią. Z tego co napisałaś nie masz się czego obawiać.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 13:49
Dzwoniłam na infolinię ZUS i niestety mimo, że mam umowę w której napisane jest , że nie zarobię więcej niż określoną kwotę, mimo że posiadam rachunki za każdy jeden miesiąc oddzielnie to dla nich żadne argumenty. Liczy się tylko data wypłaty i nie obchodzi ich to, że pracodawca był nie uczciwy. W tym miesiącu w którym wypłaciła mi zaległe pensje przekroczył mi limit  który mogłam dorobić. Będę musiała oddać rentę. Jestem w szoku, dlaczego mam ponosić konsekwencje za czyjeś niedbalstwo. Jak mogłam to uczciwiej rozwiązać, Nie brać pieniędzy które miała mi oddać ? Nie miałam na to wpływu. Jestem w szoku tym bardziej, że osoba u której pracowałam korzystała z państwowych środków finansowych.
Czy jest to zgodne z prawem czy może ZUS tak sobie interpretuje jak chce? 
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-11-22 15:53

>Liczy się tylko data wypłaty<


A czy przypadkiem nie liczy się roczny dochód? Poszukaj w przepisach bo tego nie wiem. Po za tym zawsze pozostanie Ci droga sądowa i myślę, że tam będziesz miała szanse na "wyprostowanie sprawy".
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 17:05
Nie mam zamiaru tego tak zostawić . Pisałam tu na portalu o poradę prawną. Nie wierze zeby były przepisy pozwalające na odbieranie świadczenia w takiej sytuacji. Będzie i droga sądowa i na pewno napiszę do ministerstwa pracy i polityki społecznej o wyjaśnienie . Myślę, że nie ja pierwsza jestem w takiej sytuacji.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-11-22 17:03

>ZUS tak sobie interpretuje jak chce?<


Nie, w danym miesiącu miałaś taki dochód i tyle. W innych otrzymywałaś rentę, z której żyłaś.
To nie pracodawca jest nieuczciwy - obrażasz go, bo przecież wypłacił ci zaległe wynagrodzenie! To Ty chcesz mieć ciastko i je zjeść.

Nie powinnam, aleee... radzę: musisz mieć zaświadczenie - potwierdzenie od pracodawcy: "kwota.... jest za okres......" mają być daty, wtedy ZUS sam sobie podzieli.

Sąd nic nie da - przegrasz.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 17:24
Na podstawie umowy powinnam otrzymywać co miesiąc wynagrodzenie nie większe niż 700 zł brutto. I nie ma to nic wspólnego z moją rentą . Przed podpisywaniem umowy pracodawca zataił informację, że nie będzie płacił , bo nie ma pieniedzy.   Nie robił więc żadnej łaski , że oddał nam należne za zeszłe miesiące.  Pieniądze które otrzymałam nie były przychodem za określony miesiąc na co wskazuje umowa oraz rachunki za poszczególne miesiące.  Przykro mi bardzo ale pracodawca który nie płaci w terminie nie tylko jest nieuczciwy ale cwany i bezczelny . Z tego co się orientuję, to niewypłacanie wynagrodzenia w terminie może być karalne. Poszłam do pracy po to, żeby do marnej ręciny dorobić marne grosze jak widać. Ale nie po to żeby mnie ktoś wykorzystał i pogrążył w problemach....
     Gdybym podjęła  pracę   i podpisałabym umowę na wynagrodzenie większe niż limit to ok moja strata. Ale to jest inna sprawa.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 17:26 Zmieniony 2016-11-22 17:32
Już sam fakt, ze dokumenty które posiadam nie są zgodne ze stanem faktycznym. Umowa to nie jest jakiś tam świstek.
Ja mogę stracić świadczenie jak najbardziej ale tylko ze swojej winy!
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-11-23 12:05

>Przed podpisywaniem umowy pracodawca zataił informację, że nie będzie płacił , bo nie ma pieniedzy.<


Uważasz, że chciał nie mieć kasy? Skoro oddał to jest o.k. On ma swoje problemy ty swoje. Nikt nie mówi, że "robił łaskę", ale gdyby był nieuczciwy to nic byś nie dostała.

Iota podała Ci linki wyłożyła "kawę na ławę". Takie są fakty i Ustawa.

>mnie ktoś wykorzystał i pogrążył w problemach<


Jak wykorzystał? pracowałaś - zapłacił. Problem sama sobie stworzyłaś - takie życie. Mogłaś i czekałaś na kase od pracodawcy, dostałaś na raz i wydałaś (tak mi się wydaje) teraz kombinujesz i szukasz winnych. Bywają sytuacje idealne ale...
Z Twojego przykładu widać, że albo renta albo praca. Tak też wynika z tej durnej ustawy: "niezdolny do pracy", więc jak pracuje to zdolny i tyle. Małe renty? Fakt dla tych, którzy sporo przepracowali! Socjalne? Bo ja wiem? Czemu mamy łożyć na czyjeś niesprawne dzieci to rodzice chcieli je mieć - teraz PIS każe je mieć to niech je odpowiednio dotuje.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-24 12:29
idz po rozum do głowy z twoim tokiem myślenia....i proszę nie odpowiadaj na moje posty bo nie jesteś pomocna tym bardziej na TYM forum
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-11-22 19:19
Nie jestem prawnikiem. Podpowiadam tylko, wedle swojej wiedzy:

Po pierwsze, przygotuj tę rozpiskę, której chce ZUS.

Po drugie: zgodnie z informacjami na stronie ZUS:

Przy ustalaniu, czy przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń, obowiązuje generalna zasada, zgodnie z którą przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu (roku) w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty.

To znaczy, że istotne jest:
1) Kiedy przychód został realnie wypłacony (nie: co jest na umowie)
2) Albo: kiedy był do odebrania od pracodawcy, niezależnie od tego, czy został wtedy pobrany.

O ile rozumiem, w sytuacji numer 2 chodzi o opóźnienie po stronie pracownika (który przychodu nie odebrał w terminie), a nie pracodawcy. Możesz jednak spróbować się upewnić, co to dla ZUS w tej sytuacji znaczy, że przychód "został przedstawiony do wypłaty".

Są od tej zasady wyjątki, ale dotyczą sytuacji, w których ktoś np. w połowie roku nabył prawo do renty, a potem, pod koniec roku, dostał np. nagrodę za wyniki z pierwszego półrocza - w takim wypadku, przychód - choć wypłacony pod koniec roku - liczy się, jakby należał się w pierwszej połowie. Podobnie, jeśli ktoś zawieszał i odwieszał rentę. Z tego co rozumiem, Ciebie te wyjątki nie dotyczą, bo rentę pobierałaś przez cały ten czas.

Sposób rozliczania przychodu definiuje odpowiednie rozporządzenie ministra - ZUS sobie tego nie robi sam, jak uważa. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3721

Po trzecie - niektóre renty mają opcję rozliczania przychodu rocznie, a nie miesięcznie. To rozwiązałoby problem, bo rocznie wyszłoby tyle, ile trzeba. Należałoby się dowiedzieć, czy masz możliwość rozliczenia się z dochodów rocznie, czy tylko miesięcznie.

Jeśli nie ma opcji rozliczenia rocznego, to - o ile dobrze rozumiem przepisy - należy się raczej przygotować na zwrot świadczenia za listopad.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 20:16
No właśnie wszystko zależy od rodzaju renty . Rentę inwalidzką można np obniżyć jak przekroczy zarobek a renty socj. już nie, nawet jak zarobek przekroczy dopuszczalny limit o dwa zł. Ale znalazłam informator osób niepełnosprawnych ZUS i nie wiem jak mam to rozumieć:
   "Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona
osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego
wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy,    ..."  tu jest mowa o kwartale. Jeśli by te moje dochody zliczyli i wzięli pod uwagę kwartał w którym byłam zatrudniona to ok , ale..zobaczymy
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-11-22 21:28 Zmieniony 2016-11-22 21:32

> tu jest mowa o kwartale.


Jeśli chodzi o rentę socjalną i sposób jej rozliczania:

Rozliczenie przychodów powodujących zawieszenie renty socjalnej jest zawsze, obowiązkowo miesięczne:

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia... (źródło na stronie ZUS: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406)

Ten tekst o kwartale dotyczy czego innego - raz na kwartał Główny Urząd Statystyczny publikuje dane dotyczące "przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia". To znaczy, że co trzy miesiące (co kwartał) ten limit się trochę zmienia. Te limity znajdziesz tutaj: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52 (w części "Renta socjalna") Czyli - rozliczane jest co miesiąc. Wartości zmieniają się (zgodnie ze stanem Polskiej gospodarki), co trzy miesiące (kwartał).

Aktualny limit: 2 813,40 zł brutto.

Jeśli wynagrodzenie, które pracodawca Ci wypłacił w listopadzie było wyższe niż 2 813,40 zł brutto, przygotuj się na oddanie renty za listopad.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-22 22:42
Zgadzam się ale sprawa dotyczy 2014 r. Wtedy ten limit był nizszy. ... Uważam jednak, że zawieszenie przez ZUS renty socjalnej nie z winy osoby niepełnosprawnej a z winy pracodawcy jest nie w porządku. Gdyby przekroczenie limitu wynikało z mojego błędu ,niedopatrzenia czy zaniedbania to jak najbardziej ale jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenie zaległe to my zwyczajnie nie mamy na to wpływu. Jedyne co mogłem zrobić w tej sytuacji to zwolnić się jak tylko zauważyłam że są problemy  z wynagrodzeniami  Albo podać fikcyjne daty przy odbieraniu pieniędzy hmmmm :-)   Będę starała się wytłumaczyć w ZUSie  ...
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-11-23 12:06
Nie szukaj winnych! Wzięłaś kasę? W danym miesiącu miałaś taki dochód? Czyli wszystko w temacie.
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-11-23 14:37
ZUS Ci nie odpuści!!! . Podejrzewam ,że pracodawca też nie wiedział o takich przepisach ;-) Zapłacił Tobie z "opóźnieniem" za pracę i niestety Ty będziesz musiała przez to oddać otrzymane -należne Ci  z od nich  pieniądze-  ale według zus-u NIE. Bo niezgodne z ich wytycznymi(przepisami). I nie pomoże zmiana dat. Bo oni mają wykazy u siebie, od pracodawcy.
Czyli idź do pracodawcy niech Ci odda to co przez jego niesolidność straciłaś albo stracisz.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-23 14:44 Zmieniony 2016-11-23 15:18
Pracodawca nie ma obowiazku tego pilnować nawet jeśli w pracy jest ksiegowa to jest ona bardziej dla niego nisz dla pracowników. Liczę się z tym że będę oddawała. Jeszcze do tego wszystkiego zeby było ciekawie składki na zuz i us był odprowadzany z mojej pensji w terminie . Nie mam zamiaru zmieniać dat przecież nie o to chodzi. Pieniadze dostawałam do ręki.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-11-23 20:21
Zajrzyj na priv!
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-24 18:56
Moja sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana. Nie dotarłam do pracodawcy a list polecony w którym proszę o wydanie zaświadczenia dla potrzeb zuzu _ nie został odebrany.Odbiorca odmówił przyjęcia listu! :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-11-24 19:42
Proszę, proszę, a jednak skorzystałaś z rady? Mimo

>nie jesteś pomocna tym bardziej na TYM forum<


Na "TYM" forum wszyscy chcieli i pomogli ci zbyt dużo, a nie są pracownikami CI. Dziecko jesteś?

>Moja sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana.<


To jest zaje myślenie he, he, "skomplikowana" bo listu nie odebrał :-) Podobno masz wszystkie dokumenty to w końcu idź do ZUS-u i nie kombinuj.
Poza tym masz komp. potrafisz czytać to info które ci podała Iota sama sobie mogłaś znaleźć, ale po co, jak inni mogą za ciebie. :-(
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-11-24 21:30 Zmieniony 2016-11-24 21:39
Przykro mi że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. ZUS nie chce ode mnie żadnych dokumentów żadnych rachunków ani umów oni chcą zaświadczenie od pracodawcy.  Z twoich rad raczej nie korzystam nie jesteś pomocna za to arogancka nieprzyjemna aaa  takna marginesie piszesz w zakladce PORADY i faktycznie to masz rację wolę się tu o wszystko wypytać niz szperać po necie  bo jest to dla mnie duzy wysilek Amen :-) :-) :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-11-25 12:16
Przeczytaj wiadomość na priv.
PILNE!!!
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-01-17 10:45
Minęło już tyle czasu. Otrzymałam dwie kolejne renty i zus nie upomniał się o swoje. Ale zobaczymy. Jeśli się upomni to dam znać.
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2017-01-17 12:20

>Otrzymałam dwie kolejne renty i zus nie upomniał się o swoje


I niech tak zostanie :-)
Dziękuję za odpowiedź.
No i potwierdziło się to co pisałem do Ciebie na priv.
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2017-01-17 18:59
Zrozum babo/chłopie czy tam coś:  W ZUS PRACUJĄ LUDZIE MYŚLĄCY/INTELIGENTNI I MAJĄ SWOJE PRZEPISY! NIC WIĘCEJ.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna, miesięczny dochód i ZUZ na głowie PILNE (12889 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill