www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Odwołałem się od decyzjii ZUS ! Mam szanse? (53567 - wyświetleń)
- Autor Mateusz Dodany 2016-08-11 07:45
Witam
Mam na imię Mateusz i mam 26 lat.
30 kwietnia br. złożyłem wniosek o przyznanie mi renty socjalnej .Wraz z wnioskiem miałem ze sobą karty informacyjne ze szpitali ale (tak mi się wydaje) że ze względu na ich znaczną ilość Pani w rejestracji powiedziała że lekarz sam weźmie te właściwe.
Pomyślałem sobie że może faktycznie . Lekarz orzecznik u którego wyłożyłem te karty na biurku powiedział żebym nic nie pokazywał on sobie sam weźmie ( jak się później okazało wziął tylko te aktualne tj z ostatnich 3 lat tzn ich część około 9 kart)
Lekarz stwierdził że nie jestem niezdolny do pracy.
Odwołałem się do komisji lekarskiej ,wziąłem ze sobą resztę kart (miałem je schowane w siatce a teraz wiem że to błąd) lecz komisja mnie zbadała i na moje pytanie czy pokazać jakieś karty dodatkowe powiedzieli "to co mamy nam wystarczy, chyba że ma Pan jakieś z 2016), takich kart akurat nie miałem i pełny wiary jak się później okazało zgubnej w to że znają dobrze te moje choroby (choć już parę razy się na tym przejechałem,ale o tym później) poszedłem do domu dostałem odpowiedź oczywiście negatywną.
Po około 14 dniach już byłem tak zdołowany a zarazem zdeterminowany że wziąłem wszystkie karty informacyjne napisałem odwołanie do sądu wraz z uzasadnieniem na dwie strony A4 w którym opisałem przebieg mojego prawie całego leczenia i dokładnie opisałem choroby i złożyłem w ZUSIE.
Pani w Zusie znowu mówiła że to mogę złożyć w sądzie ale po moich naleganiach wzięła karty miałem oryginały i kopie lecz gdy zobaczyła ich ilość powiedziała że łatwiej jej samej to będzie skserować niż potwierdzać kopie ;-) i tak też zrobiła z pomocą koleżanki zajęło jej to ok.2 godzin. PO DOKŁADNYM PRZELICZENIU WYSZŁO 180 STRON TEJ DOKUMENTACJI.

Teraz trochę o moich chorobach
Posiadam wiele chorób ale moją podstawową jest choroba której występowanie szacuje się na około 2 przypadki na milion urodzeń. Jest to przewlekła samoistna choroba hematolgiczna,którą posiadam od urodzenia.Wielokrotnie w dzieciństwie byłem poddawany chemiterapiom czy naświetlaniom. Jej cechą jest też to że jak powiedziała Pani dr , w każdej chwilii może nastąpić jej nawrót dlatego co rok jestem poddawany badaniu PET. Ostatni nawrót nastąpił w 2013 roku wtedy też brałem chemioterapię trwającą 14 cykli po siedem dni w szpitalu.
Oprócz tego urodziłem się z roszczepem wargi prawdopodobnie przy operacjii jej zszycia zostałem zainfekowany wirusami wątroby, które na szczęście udało się wyleczyć.
W wieku 10 lat po tym jak przestałem rosnąć rozpoczęto trwającą 8 lat kurację hormonem wzrostu ( Pomogła;)
W przyszłym roku czeka mnie operacja przegrody nosa skrzywionej od urodzenia która znacznie utrudnia mi teraz funkcjonowanie (chodzi mi o kłopoty z oddychaniem).
Oprócz tego posiadam jeszcze zdiagnozowane zaburzenia równowagi.

Cały czas jestem pod kontrolami poradnii hematologicznej, hepatologicznej i endokrynologicznej a sporadycznie w innych.
Na koniec dodam że posiadam dokumentację od urodzenia do teraz.
JAK MYŚLICIE CZY SĄD PRZYZNA MI RENTE A JAK TAK TO ILE MYŚLICIE BĘDE CZEKAŁ NA ROZPRAWE ( Odwołanie złożyłem 28 czerwca a 28 lipca ZUS podobno przesłał je do sądu)
JUŻ SAM NIE WIEDZIAŁEM GDZIE TO NAPISAĆ ALE JUŻ SAM NIE WIEM A MOŻE JEDNAK RENTA SIĘ NIE NALEŻY? ;(
POMOCY;(((
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-08-11 14:56 Zmieniony 2016-08-11 14:59
Dzisiaj dostałem pismo z sądu że 13 października mam badanie biegłego endokrynologa, hepatologa i chirurga szczękowego(mam też wadę szczęki)
A napisali tak "BIEGŁEGO HEMATOLOGA W SĄDZIE NIE MA''-a ten mnie najbardziej interesował;( -jak myślicie czy powinienem coś dodatkowo napisać czy to wystarczy?
a ZUS oczywiście napisał że wnosi o oddalenie wniosku i że wraz z odwołaniem przesyła 3 koperty dokumentacjii medycznej
Nadrzędny Autor Mateusz Dodany 2016-08-11 16:12
Dodam że biegłego chirurga szczękowego mam mieć w okresie późniejszym.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-08-12 09:05 Zmieniony 2016-08-12 09:07

>napisali tak "BIEGŁEGO HEMATOLOGA W SĄDZIE NIE MA''


Brak biegłego w danym sądzie nie może być powodem do braku opinii takiego specjalisty, którego opinia wg Ciebie ma duże znaczenie.
Miałem takie przypadki i sąd zwracał się o tzw. "pomoc prawną" do innych sądów aż do skutku.
Powodzenia
Tadeusz
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-08-12 18:45
To mnie uspokoiłeś bo już się bałem ,że nie będzie tej opinii.
Tak jak napisałem ta choroba Hematologiczna a dokładnie Histiocytoza X jest moją podstawową chorobą (przewlekła i samoistna) ,rozpoznana była już w 10 m-cu mojego życia .Po prostu obawiałem się że ta choroba "umknie" tzn. to że jest taka poważna i trwa od urodzenia bo tak jak czytam to już komisja lekarska stwierdziła że powstała ona w 2013 roku i po analizie badania PET stwierdzili że jestem już zdrowy a tak jak napisałem wcześniej ona w każdej chwili może nawrócić dlatego co rok mam to badanie a kolejne we wrześniu br.
Dlatego też wiem że chociaż  (biegły też może niewiele będzie o niej wiedział-obym się mylił ,ale znam to z doświadczenia) ale na pewno lekarzowi hematologowi łatwiej będzie tą chorobę zrozumieć(jeszcze jak zobaczy dokumentację)
UWAŻAM ŻE OPINIA WS. TEJ CHOROBY MOŻE BYĆ DLA MNIE DECYDUJĄCA.
A co do samej sprawy to trzeba się chyba uzbroić w cierpliwość bo raczej w tym roku się nie skończy.;(
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-08-12 19:00

>A co do samej sprawy to trzeba się chyba uzbroić w cierpliwość bo raczej w tym roku się nie skończy


Nie chciałbym odbierać Ci optymizmu ale takie sprawy, z wieloma opiniami biegłych ciągną się długo, żeby nie powiedzieć - bardzo długo.
Musisz uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie dążyć do celu. Strona przeciwna będzie negować opinie korzystne dla Ciebie ale Ty też masz prawo nie zgadzać z każdą opinią.
Jeśli chodzi o bogatą dokumentację medyczną, na którą niechętnie patrzyli orzecznicy to możesz dołączyć je do akt sądowych przy okazji pisma procesowego w formie załączników.
Powodzenia :-)
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-08-12 22:03
No to uzbrajam się w tą cierpliwość. Jeszcze raz dzięki za rady a co do dokumentacjii to trafiła już do sądu bo odwołanie składałem za pośrednictwem ZUS-u a w ich odpowiedzi  która przyszła wraz z pismem z sądu napisali że wraz z moim odwołaniem załączyli 3 koperty dokumentacji . Ale jak tak będe długo czekał to czwartą kopertę im sam na rozprawę doniosę jak się uzbiera a specjalnie będe zbierał;)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-08-13 00:05
Zapewne wiesz, że możesz pójść do czytelni sądu i przejrzeć całą swoją dokumentację a przy okazji sprawdzić co jest w aktach a czego brakuje.

>czwartą kopertę im sam na rozprawę doniosę


Lepiej złożyć je na Biuro Podawcze z zestawieniem załączników po to, żeby mieć potwierdzenie.
Walcz!
Powodzenia :-)
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-08-13 01:33
Teraz już wiem ale wierze że wszystko wysłali ale jak mi się kiedyś będzie nudzić to podjadę do sądu a na badania i tak mam zabrać swoją dokumentację z domu ;-)
a co do walki to nie musisz mnie zachęcać ;p jak powiedziała do mnie kiedyś Pani dr w mojej sprawie"może być trudno dużo czasu minie zanim wszystko przeanalizują ale jak zrozumieją te choroby zwłaszcza Histiocytozę to przyznają mi rację"
Sama dodała wtedy że w mojej sytuacji na pewno oprze się o sąd ale żebym  w żadnym momencie się nie zatrzymywał (bez tego i tak bym nie odpuścił;)
DLATEGO NA PEWNO NIE ODPUSZCZĘ!
Do 30 roku życia może mi przyznają w końcu mają jeszcze 4 lata ;D
a może będzie jakieś miłe zaskoczenie;) ale lepiej się nastawić na ten pierwszy wariant;p
Nadrzędny Autor ecli Dodany 2016-08-13 07:53
Jeśli chodzi o rentę socjalną to jest ciężka przeprawa bo musisz uzyskać w opinii biegłych że jesteś całkowicie niezdolny do pracy. Ostatnio to przechodziłam cała procedura włącznie z Sądem trwała 20 miesięcy opinie biegłych z miasta w którym funkcjonuje zus to normalnie kpina ja byłam przekonana  że renty nie odzyskam, ale po 15-stej operacji i przesłaniu historii choroby  Sąd wysłał mnie do biegłego z innego miasta jak ten zobaczył dokumentacje i nogę to automatycznie podważył opinie poprzednich biegłych i rentę przywrócili nawet zus się nie dowoływał, miłe zaskoczenie tak więc warto walczyć tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość. 
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-08-14 19:37
Witaj Mateusz,
znalazłem w Orzecznictwie Sądu Najwyższego taką oto sprawę:
kliknij
Myślę, że warto abyś przeczytał ten Wyrok Sądu Najwyższego szczególnie w kontekście wielu schorzeń.
Może znajdziesz wiele odniesień do Twojej sytuacji.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-08-15 15:21
Z tego co czytam to w tym orzeczeniu Sąd stwierdził że nawet jeśli jedno schorzenie nie daje całkowitej niezdolności do pracy to mnogość chorób może taką niezdolność spowodować.
Dlatego należałoby wyznaczyć biegłego który ten wpły wielu schorzeń na niezdolość zbada tak? (Przynajmniej w wielkim skrócie )
Mogę się też mylić nie jestem biegły w takich pismach;p
Jeszcze raz dzięki Tadeusz za zaangażowanie. Teraz to myśle że musze czekać na opinie poszczególnych biegłych .Mam nadzieję że Sąd przyzna jakiegoś biegłego Hematologa ,a co do tego badającego wpływ wielu schorzeń to myśle że dopiero na rozprawie (tylko nie wiadomo w jakim sądzie)
Jeszcze raz dzięki
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-08-15 16:18
W procedurze orzeczniczej sądowej istnieje pojęcie OPINIA ŁĄCZNA i w wyroku SN, którego link Ci wysłałem jest to dokładnie uzasadnione.
A więc po opiniach poszczególnych biegłych, jeśli będą niepomyślne dla Ciebie, musisz złożyć wniosek o opinię łączną.
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-08-15 17:44

>po opiniach poszczególnych biegłych, jeśli będą niepomyślne dla Ciebie, musisz złożyć wniosek o opinię łączną.<


Po co? Jeśli wszystkie niepomyślne? Jeśli wszystkie pomyślne też taki wniosek  nie ma sensu i sąd się nie przychyli do niego.
Tylko w przypadku mieszanych opinii biegłych taki wniosek ma sens. Poza tym proponuję dokładnie przeczytać to co sam zalinkowałeś, przepisy prawa procesowego i z tego pow. wyrok uchylony.
W przypadku założyciela wątku żadna z twoich "porad" nie ma związku.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-08-15 17:52
Mateusz! Mają ocenić Twoją zdolność do pracy - nie choroby, rozszczep wargi itp. Ważne jakie masz wykształcenie, czy, gdzie i ile pracowałeś. W Twoim przypadku to raczej tylko hematologiczne schorzenie jest poważne.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-08-15 18:03 Zmieniony 2016-08-15 18:09
Może i tak ale np, przez kurację hormonem wzrostu mam teraz osteoporozę przez rozszczep i skrzywienie przegrody kłopoty w oddychaniu itd. *mam termin zabiegu na lipiec 2017) zapalenia wątroby niby wyleczone HCV a HBS pozostaje w tzw. uśpieniu i w każdej chwilii może się odnowić.
A wykształcenie niby mam średnie ale próby studiowania się 2 krotnie zakończyły niepowodzeniem .Dużo opuszczałem przez ciągłe wizyty u lekarzy a podczas jednego z roku tak jak pisałem brałem chemioterapię w systemie szpitalnym co miesiąc po 7 dni i tak przez 14 miesięcy.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-08-19 18:45
Mnie (nam) tego nie opisuj, bo ew. rentę przyzna ZUS - Sąd. Może Ci się uda (poszczęści) ale:

>skrzywienie przegrody kłopoty w oddychaniu<


Ludzie z rozedmą, astmą itp - też mają "kłopoty w oddychaniu" a o rentę nie występują lub/i nie dostają do puki leki jakoś łagodzą. Ty po operacji też...

>pozostaje w tzw. uśpieniu i w każdej chwilii może się odnowić.<


No właśnie: słowo hasło: może

>wykształcenie niby mam średnie<


Czyli III gr zawodowa :-) Nie musisz pracować fizycznie (teoretycznie). No i to by było na tyle niestety :-( Tak jak pisałam - chociaż... tak na dobrą sprawę i choroba hematologiczna ostatnio "odżyła" w 2013 r.

Reasumując: jesteś zagrożony, ale na dzień dzisiejszy zdolny do pracy zgodnie z wykształceniem - niestety. Orzecznik może dopisać, że w przypadku pogorszenia możesz korzystać ze zwolnienia chorobowego... Wiem, że kiedyś dawali na byle co rentę na stałe i nikt tego do dziś nie zweryfikował :-( Tak na dobrą sprawę to i osoba bez nóg może być "zdolna do pracy"...

Prawo w zakresie przyznawania rent powinno być zweryfikowane! Ale co wymyślą świnie pchające się do koryta? :-(
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-11-28 19:25
Miałem już dwóch lekarzy biegłych (endokrynolga i hepatologa) z czego jeden zapytał czemu dopiero teraz się ubiegam o rente (która według niego należy mi się odkąd ukończyłem 18 lat ;p Dwóch następnych biegłych( neurologa i jak się domyślam w   zastępstwie hematologa którego w sądzie nie ma ,chirurga onkologa )- 8 grudnia a 16 grudnia biegłego chirurga szczękowego. I to chyba jeżeli chodzi o biegłych wszystko.
Mam teraz do Was takie pytanie , czy po badaniach biegłych długo się czeka na decyzje sądu?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-11-28 20:07
Po "badaniach biegłych" ci biegli mają czas na opisanie i przesłanie do Sądu swoich wniosków. Sąd ma "czas" i prześle Tobie opis/decyzje biegłych, da ci czas na złożenie sprzeciwu/twoich wniosków. Po tym (ok. miesiąc) zostaniesz wezwany na sprawę - może być stawiennictwo obowioązkowe lub nie: zależy czy coś napisałeś i od Sędziego.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-11-28 20:49
dzięki czyli jak dobrze rozumiem to rozprawy mogę spodziewać się już w styczniu ew.lutym??
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-11-29 14:24
a nie zauważyłem tych dwóch pierwszych zdań;) czyli pewnie rozprawa za rok bo jak biegli "mają czas" sąd tak samo"ma czas" to...trzeba uzbroić się w cierpliwość ale będę obstawał przy tym że uda się to bardzo szybko;)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-12-01 18:51
W przyszłym roku :-) Biegli mają trochę "rozciągliwy" czas: jak z Sądu dostaniesz kopie ich opinii to już z górki :-)
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-12-02 13:16
dzięki jeszcze raz ;-)
również Pozdrawiam:)
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-12-09 00:58
Wczoraj miałem dwóch biegłych jeszcze jeden za tydzień;p
Po tym jak jeden z biegłych powiedział mi że wydaje mu się że przynajmniej rok to potrwa jeszcze nasunął mi się taki pomysł aby wystąpić ponownie do ZUS (tylko teraz już nie popełniać tego błędu jak za pierwszym razem i zostawić całą dokumentację medyczną, bo komisja nawet jej nie widziała). Tylko teraz takie mam pytanko bo kompletnie zielony jestem ,czy w ogóle jest taka możliwość aby teraz gdy już sprawa jest w sądzie , to z niej zrezygnować a pojawić się ponownie w ZUS-ie?? a jeżeli tak to jakbyście mi radzili czekać czy "odwołać sąd: i zrezygnować z ewentualnego wyrównania??
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-12-09 11:32 Zmieniony 2016-12-09 11:35

>czy w ogóle jest taka możliwość aby teraz gdy już sprawa jest w sądzie , to z niej zrezygnować a pojawić się ponownie w ZUS-ie?? a jeżeli tak to jakbyście mi radzili czekać czy "odwołać sąd: i zrezygnować z ewentualnego wyrównania?? <


Wydaje się to wielce nieroztropne. Przecież ZUS wie, że twoja sprawa trwa w sądzie i z dużą dozą prawdopodobieństwa by Cię "spławili". Zostałbyś z niczym. Także nie łap "dwóch srok za ogony" a cierpliwie czekaj.
Nadrzędny Autor Mateusz Dodany 2016-12-09 16:46
Chyba masz rację ,że ZUS mógłby tak zrobić.W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak czekać. Dzięki . A i jeszcze jedno pytanko jak myślicie czy to, że od tego roku po raz kolejny wznowiłem studia nie będzie jakąś przeszkodą w przyznaniu mi renty??? Taką niepewność zasiała we mnie jedna z biegłych, coś wspominając o jakimś wieku 25 lat w przypadku studentów ,ale sama nie była pewna.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-12-16 16:47

>zostawić całą dokumentację medyczną, bo komisja nawet jej nie widziała<


Błąd, ale nic straconego. Napisz pismo (tak jak procesowe) z treścią: Wnoszę o dopuszczenie dowodu z dokumentacji medycznej.... (takiej a takiej)  wymień. W Uzasadnieniu napisz logicznie czemu nie złożyłeś jej w ZUS. Po podpisie napisz: "załączniki" i po kolei wymień co dołączasz z zaznaczeniem czy oryginał czy kopia. Złóż w Sadzie, na piśmie przewodium - wniosku niech ci potw. datę wpływu i jakie/ile załączników. Jeśli to daleko: wyślij listem poleconym z potwierdzeniem nadania.
Myślę, że Sąd przyjmie - dopuści te dowody.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2016-12-16 18:52
Chyba się nie zrozumieliśmy dokumenty nie trafiły do ZUS ale za ich pośrednictwem do sądu już tak i miałem już 5 biegłych i czekam dalej już na rozprawę która wg sekretariatu w sądzie może mieć miejsce nawet w styczniu ew. lutym
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-12-17 13:12

>za ich pośrednictwem do sądu<


no to nie bój żaby: przejrzeli je.

Termin możesz liczyć jak otrzymasz kopie opinii biegłych. Może tak być, że na przełomie I/II
Nadrzędny Autor Mateusz Dodany 2016-12-16 14:03
Jestem po badaniu ostatnego biegłego i teraz pozostaje czekać.
Ku mojeme zdziwieniu gdy zapytałem w sekretariacie jak zapatrują się na termin ewntualnej rozprawy odpowiedzieli ,że "teraz jest okres świąteczny to się przedłuży" ale myślą ,że na przełomie stycznia i lutego dostane już pismo z sądu i rozprawa też będzie bardzo szybko.
Zobaczymy, trzymam ich za słowo;)
Na początku jak powiedziałem że chyba pod koniec przyszłego roku to ośmiały się Panie i powiedziały " nie w naszym sądzie" ;-) ZOBACZYMY
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-02-10 13:02
Dzisiaj dostałem kopie opinii biegłych i od razu termin rozprawy wyznaczony został na 7 marca i teraz opinie biegłych:
Endokrynolog: Schorzenie endokrynologiczne w obecnym etapie zaawansowania nie powoduje całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu przed ukończeniem 18 roku życia.
Hepatolog : Wyżej wymienione schorzenie nie kwalifikuje się w chwili obecnej do renty socjalnej.
Neurolog : Brak całkowitej niezdolności do pracy.
chirurg szczękowo twarzowy:brak jest całkowitej niezdolności do pracy.
chirurg onkolog : brak całkowitej niezdolności do pracy:

I teraz najważniejsze moje pytanie. CZY MIMO TEGO IŻ TE OPINIE NIE POWODUJĄ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY TO CZY W PRZYPADKU RENTY SOCJALNEJ DECYDUJĄCE POWINNO BYĆ TO ŻE CHOOBY POWSTAŁY PRZED UKOŃCZENIEM 16 ROKU ŻYCIA.?
Nadrzędny - Autor ecli Dodany 2017-02-10 13:14
•  Renta socjalna przysługuje osobie która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
o  przed ukończeniem 18. roku życia albo
o  w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
o  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

  Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat.

U ciebie wszyscy biegli sądowi twierdzą, że nie jesteś całkowicie niezdolny do pracy a niestety sędzia opiera się na ich opiniach :-(
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-02-10 14:21
W takim razie mam pytanie kiedy mogę złożyć wniosek o ustalenie jakiegoś biegłego który wydał by opinię łączną??
Nadrzędny - Autor ecli Dodany 2017-02-10 20:02
Z tego co pamiętam można napisać o powołanie innych biegłych, ale mamy na to 14 dni od dnia otrzymania opinii, nie wiem czy jest coś takiego jak opinia łączna, poczekaj może ktoś bardziej obeznany coś podpowie... 
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-02-10 23:16 Zmieniony 2017-02-10 23:24
Autor TadeuszP Dodany 2016-08-15 17:18
"W procedurze orzeczniczej sądowej istnieje pojęcie OPINIA ŁĄCZNA i w wyroku SN, którego link Ci wysłałem jest to dokładnie uzasadnione.
A więc po opiniach poszczególnych biegłych, jeśli będą niepomyślne dla Ciebie, musisz złożyć wniosek o opinię łączną." o tą opinie chodzi: http://sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia2/I%20UK%2029-11-1.pdf
a tutaj najbardziej interesujący fragment:

"To, że kilka opinii oddzielnie nie stwierdza
niezdolności ubezpieczonego do pracy, nie oznacza, że łączna opinia nie
doprowadziłaby do takiego wniosku. Chociaż poszczególne schorzenia stwierdzone
przez biegłych lekarzy określonych specjalności same w sobie nie muszą być
ocenione jako prowadzące do niezdolności do pracy, to łącznie wszystkie te
schorzenia mogą taką niezdolność powodować. Schorzenia stwierdzone przez
poszczególnych biegłych lekarzy określonych specjalności same w sobie mogą być
ocenione jako nieprowadzące do niezdolności do pracy, ale w sumie schorzenia te
taką niezdolność powodują. W art. 285 § 2 k.p.c. przewidziana została możliwość
wydania opinii łącznej. "

A co do terminu to jak teraz czytałem to jeszcze raz to tam coś wspomniane jest o 7 dniach.
Nadrzędny - Autor ecli Dodany 2017-02-11 11:02
Jeśli jest taka możliwość to jak najbardziej trzeba składać wniosek o tą opinię łączną przez biegłego, korzystać z wszystkich możliwości napisz może na priv do TadeuszaP najbardziej się w tym wszystkim orientuje bo z tego co widzę to czas ma też duże znaczenie i nie ma go za wiele
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-02-11 13:27 Zmieniony 2017-02-11 13:33
Dokładnie czasu za dużo nie ma i myślę że napiszę poprostu że na podstawie artykułu tego i tego proszę o wyznaczenie biegłego który miałby wydać opinię łączną ... (takie coś) i dam na biuro podawcze w sądzie.
Bo czuje że u mnie dokładnie tak jest że poszczególne choroby tej niezdolności nie powodują ale łącznie już tak.
Jeszcze się zastanawiam czy nie napiszę o tym że moją podstawową chorobą Histiocytoza) (wyst. ok 2 razy na milion osób) zajął się nie specjalista w tej dziedzinie (Hematolog- którego w tym sądzie nie ma) tylko chirurg onkolog który oczywiście mówił że zna tą chorobę (ale nie jeden lekarz i to nawet hematolog mi tak mówił a w praktyce to nic o tym nie wiedzą)
Nadrzędny Autor SMs Dodany 2018-02-28 16:00
Kuj żelazo póki gorące.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-02-15 16:19
Jutro zanoszę do sądu pismo o wydanie opinii łącznej i nie tylko, tutaj macie jego treść:

    Zwracam się z wnioskiem  o sporządzenie opinii łącznej biegłych lekarzy specjalności chirurgii ogólnej i onkologicznej (Hematologicznej –jak w dalszej części pisma), neurologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, chorób zakaźnych i endokrynologii.
Nie zgadzam się także z opinią chirurga onkologa , który wydawał opinię w sprawie mojego podstawowego schorzenia jakim jest Histiocytoza X. Ponieważ jest to bardzo rzadka choroba, jest ona trudna do zdiagnozowania nawet dla specjalistów w dziedzinie tej choroby, lecz myślę że specjalista Hematolog  mógłby lepiej zająć się moim schorzeniem.
Chciałbym też zwrócić uwagę na błąd formalny w piśmie zawierającym opinię biegłych. Na stronie pierwszej , na której znajdują się dane osobowe skarżącego i wywiad zawodowy błędnie zostało wymienione moje imię . W piśmie umieszczone jest Tadeusz zamiast Mateusz.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2017-02-15 17:43

>Tadeusz zamiast Mateusz.<


Oczywisty błąd pisarski - czyli  nie ma znaczenia.
Wniosek, który złożyłeś przedłuży sprawę, ale czy to coś zmieni? Ja osobiście b. wątpię. 
Nadrzędny Autor Mateusz Dodany 2017-02-15 18:04
Zobaczymy ale muszę walczyć. Jak mi mówiło wiele osób i lekarzy, każde z tych chorób mogą same w sobie nie powodować niezdolności do pracy ale łącznie już tak.
Zobaczymy ale jak jest możliwość spróbowania to czemu nie .Tym bardziej że tak jak wspominałem możliwość wydania takiej opinii łącznej wynika z przepisów prawa.
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-03-09 02:29
Wczoraj miałem rozprawę w sądzie. Opinia łączna o jaką wnioskowałem chyba nie została prawidłowo zrozumiana i sędzina nie wyznaczyła dodatkowego biegłego który by taką opinie wydał ale zwróciła się do poprzednich biegłych aby jeszcze raz przeanalizowali wszystkie schorzenia i z tego co zrozumiałem to podrzymali oni swoje zdania.
Co do mojego wniosku o wyznaczenie biegłego hematologa (wcześniej zanegowałem opinie biegłego zastępczego), sędzia zapytała mnie czy podtrzymuje ten wniosek, powiedziałem że tak, następnie zwróciła się do przedstawiciela ZUS, który oczywiście zwrócił się o oddalenie wniosku. Sędzina zaczęła jeszcze ze mną rozmawiać i zgodziła się po tym jak usłyszała moje argumenty na wyznaczenie takiego biegłego hematologa z innego sądu ,z jakiego jeszcze nie ustaliła i tak samo termin jeszcze nie został ustalony.
Co do błędnego imienia sędzina też zwróciła na to uwagę.

Także teraz nic nie pozostaje tylko czekać na wyznaczenie badania przez biegłego hematologa z innego sądu. A jeżeli i ona okazała by się niepomyślna to wtedy będe myślał nad złożeniem jeszcze raz wniosku o opinię łączną lae tym razem podkreśle że chodzi mi o wyznaczenie dodatkowego biegłego.
Nadrzędny - Autor ijanka.5 Dodany 2017-03-09 14:42
Kto jest obciążany kosztami rozpraw w sądzie?
Nadrzędny Autor Mateusz Dodany 2017-03-09 16:52
Pewnie koszty przechodzą na skarb państwa ale dokładnie to nie wiem
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-09-12 11:12
Miesiąc temu byłem badany przez lekarza hematologa ,który został mi przyznany po moim odwołaniu od opinii biegłego z mojego miasta. Badanie miało to miejsce w miejscowości oddalonej od mojego miejsca zamieszkania o prawie 200 km, ale może to i lepiej ;-) Co prawda opinii jeszcze nie dostałem ale na portalu sądów apelacjii krakowskiej zauważyłem że wczoraj miało miejsce niejawne posiedzenie, na którym wydano postanowienie o przyznaniu wynagrodzenie dla tej Pani dr. Co mnie najbardziej zdziwiło na liście biegłych pojawiło się dodatkowy biegly. Po sprawdzeniu wiem że jest to prof hematolog itd. czyli wnioskuje że pani dr sama czegoś nie była pewna i zwróciła się do niego o pomoc w sporządzeniu tej opinii ?
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2017-09-21 09:44
Walczysz wytrwale. Ciekawi mnie, jak się to zakończy. Napisz.
Nadrzędny Autor Mateusz Dodany 2017-09-21 16:53
Napiszę na pewno. Już się nawet przygotowałem na wypadek niekorzystnej opinii.  Będę walczył do końca ;-)
Nadrzędny - Autor Mateusz Dodany 2017-11-11 00:02
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z której wynika , że w CHWILI OBECNEJ nie jestem całkowicie niezdolny do pracy.
Rozprawę mam wyznaczoną na 28 grudnia to do tego czasu coś wymyślę ;-)
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2017-11-15 09:38
To w sumie jak długo trwa ta cała Twoja walka?
Nadrzędny Autor NovaCentrum Dodany 2017-11-17 16:11
OSTATNI DZWONEK!

Zostań naszym słuchaczem jeszcze tej zimy. Nie przegap okazji i zapisz się do NOVA Centrum Edukacyjne.
Ostatnie dni rekrutacji w Rzeszowie, tylko u nas jest jeszcze taka możliwość – do 19 listopada!
Wydajemy LEGITYMACJE, ZAŚWIADCZENIA DO URZĘDÓW.
Nie wahaj się tylko przyjdź, ul. Kolejowa 1 ( od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-20.00 oraz soboty 9.00-15.00)

ZAPRASZAMY!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Odwołałem się od decyzjii ZUS ! Mam szanse? (53567 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill