www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a inne przychody (3050 - wyświetleń)
- Autor shatex Dodany 2017-02-06 13:44
Witam,
mam pytanie czy przychody z rynków kapitałowych (np. z giełdy) powodują zawieszenie renty socjalnej (oczywiście po przekroczeniu granicznej kwoty przychodu) ?
Podobnie czy w przypadku przychodów od których płaci się podatek od czynności cywilno-prawnych (np. kupno/sprzedaż nieruchomości, ruchomości)  też to ma wpływ na zawieszenie ?

Pytałem na infolinii ZUS, niestety otrzymałem informację że sam muszę zdecydować czy dany przychód powoduje zawieszenie bądź nie.

na stronie ZUS min. pisze:

"Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361  z późn. zm). "

Przychody z rynków kapitałowych są określone art. 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych a więc nie art 27 ale jest to rodzaj  zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych więc nie wiem bo dalej na stronie ZUS podane jest:

"Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne."

Co znaczy "innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" ? Czy to zdanie obejmuje te dochody z giełdy jako opodatkowane jednym z rodzajów podatku zryczałtowanego ?

Ewentualnie gdzie pytać aby to wyjaśnić ? Jakiegoś prawnika tylko jakiego ? Wysłać oficjalne zapytanie do ZUS ?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-02-06 15:25

>Wysłać oficjalne zapytanie do ZUS ? <


Najlepiej za pomocą platformy internetowej PUE. Ja tam zadawałem pytania i otrzymałem odpowiedzi. Jeżeli jeszcze nie jesteś tam zarejestrowany to odwiedzić oddział ZUS-u i tam nadadzą stosowny login.
Na marginesie moim zdaniem, (ale nie jestem specjalistą w tej sprawie) to te dwie sprawy (renta i dochód z obrotu instrumentami finansowymi) się nie wiążą. Wszak od zysków kapitałowych płacisz 18-to procentowy podatek. Czyli "cesarz" dostaje co jego . :-(
Nadrzędny Autor shatex Dodany 2017-02-06 16:04
Ale tu chyba nie o to chodzi. W przypadku wynagrodzenia za prace też płace podatek rozliczając się z US a wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia ma wpływ na zawieszenie (wynagrodzenie rozliczam w PIT 37, zyski kapitałowe w PIT 38)

Problem jest jeszcze taki - jest wyraźnie napisane że chodzi o PRZYCHÓD, a w przypadku giełdy na koniec roku dostaje pit i tam jest wyszczególnione np 5 000 przychodu i 6 000 kosztów uzyskania przychodu (czyli stratne pozycje) i na końcu mam stratę 1 000. Więc mając stratę mógłbym przekroczyć graniczna kwotę rocznego przychodu (którego i tak w kieszeni nie mam). Na chłopski rozum jeśli już to powinno się brać pod uwagę dochody a nie przychody. Jeśli z kolei by to rozbić na przychody miesięczne to pytanie jak mam udowodnić ile w danym miesiącu miałem przychodu jeśli w PIT z biura maklerskiego dostaje przychód za cały rok - równie dobrze mógłbym zgłosić że tylko w grudniu osiągnąłem cały przychód który powoduje zawieszenie i zawiesić rentę tylko z jeden miesiąc

Z drugiej strony jeśli przychody z giełdy to też i z np z lokaty trzeba by było pilnować
Nadrzędny Autor TomKa Dodany 2017-02-18 12:07
Co to jest te PUE? Jakaś platforma od ZUs-u?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a inne przychody (3050 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill