www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rezerwacja miejsca dla ON (7220 - wyświetleń)
- Autor marci24 Dodany 2017-03-21 19:09
Witam.
Chodzę często do kina i inne wydarzenia w kinie w swoim mieście, siadam zawsze w jednym miejscu. Tym razem rezerwując bilet on-line, to miejsce było oznaczone jako "N" czyli dla osoby niepełnosprawnej. Z racji, tej że mam jednak ten umiarkowany stopień, poruszam się samodzielnie to kontrolerka biletów nakazała mi zmienić miejsce bo to dla osoby niepełenosprawnej. Tłumaczyłem i pokazałem legitymację że jestem ON ale ta Pani już nie wiedząc co ma mówić, upierała się przy swoim czyli, że mam zmienić miejsce.
Proszę mi powiedzieć, czy miałem prawo usiąść na tym miejscu?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-03-21 20:56
Kino nie ma ustawowego obowiązku rezerwowania miejsc dla ON z tego co mi wiadomo. Jeśli to robi, to prawdopodobnie na podstawie swoich własnych regulaminów. Więc to, czy "miałeś prawo" zależy od tego, co mówi regulamin na podstawie którego to miejsce jest rezerwowane. Może mówić, że niepełnosprawność potwierdza się orzeczeniem, ale nie musi.
Nadrzędny - Autor marci24 Dodany 2017-03-22 03:35
Czytałem kilka razy regulamin kina i nie ma kompletnie nic wspomnianego nt. osób niepełnosprawnych.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-03-22 14:16
Jeśli tak, zostaje chyba zapytać obsługę przed rezerwacją następnego seansu, jeśli Ci zależy na tym miejscu.

Bo o ile wiem nie ma żadnych przepisów, które by to regulowały, więc nie ma czegoś takiego, jak "miałem prawo" albo "nie miałem prawa" - bo nie ma prawa. Prywatna firma może robić ze swoimi miejscami zasadniczo co zechce, rezerwować je komu chce i jak chce. Jest oczywiście możliwe, że kobieta z obsługi przegoniła Cię niesłusznie (niezgodnie z zasadami firmy, w której pracuje), ale trzeba by to jej jakoś umieć udowodnić.
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2017-03-21 23:35
czy miałem prawo usiąść na tym miejscu?
Tak, miałeś prawo.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2017-03-26 17:17
Jeśli kino oznacza takie miejsce dla ON nawet wg własnego regulaminu, to jak najbardziej masz takie prawo, chyba że, miejsce to byłoby przeznaczone dla ON na wózku.  Kontrolerka biletów być moze uznała, że jesteś osobą zdrową bo nie masz wózka albo napisu na czole. Powinieneś skontaktować się z dyrekcja kina i zapytać co mają na myśli.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2017-03-28 12:05
Prawo - może i miałeś, czemu nie.
Ale równe prawo obsługa kina ma prawo (to samo prawo) poprosić Ciebie o zwolnienie miejsca, które być może np. bardziej się przyda osobie na wózku. I, szczerze mówiąc, osobiście uważam takie zachowanie kontrolerki za właściwe, bo to oznacza, że w ogóle o temacie myślą i starają się zapewnić komfort swoim klientom...

Nie piszesz, z jakiego powodu upierasz się akurat przy tym miejscu - jeżeli to tylko przyzwyczajenie to wybacz. Skoro nie sprawia Ci jakiegoś szczególnego kłopotu poruszanie się - możesz usiąść gdzie się da - sam fakt posiadania legitymacji natomiast wykorzystuj w bardziej znaczących sytuacjach...
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-03-28 18:59
Zupełnie bez związku z tematem - fajnie Cię widzieć bluengel.

Powodzenia ogólnie życzę.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2017-03-29 13:50
Dzięki:) Wzajemnie:)
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-03-29 16:51
A ja uważam, że zachowanie kontrolerki było niewłaściwe , nie jej oceniać czyja niepełnosprawność jest większa. Pokazujesz legitymację, masz prawo skorzystać z wyznaczonego miejsca. Kino powinno w swoich przepisach uregulować dokładnie dla kogo to miejsce.
Ja też uważam, że nie należy wykorzystywać legitymacji ON do byle błahych powodów. Nie znoszę ludzi roszczeniowych, czasami mam wrażenie , że ci najbardziej sprawni mają największe wymagania ale w tym przypadku nie uzasadnił nam pan czemu akurat chce na tym konkretnym miejscu więc...?   
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-03-29 17:15

>zachowanie kontrolerki było niewłaściwe<


Wieczorynko, jeżeli miejsc dla ON w owym kinie jest sztuk 1, to gdybym była ja i Ty (zakładam, że masz taką legitymację) to, która siada? :-)

>Nie znoszę ludzi roszczeniowych<


Podpisuję się absolutnie pod tym, co napisałaś.

Pozdrawiam też :-)
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-03-30 11:37
Obawiam się, że nawet nie szukałabym takiego miejsca :-) Kina dzisiaj nie są wypełnione po brzegi
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-03-30 11:49
Ja nawet nie wiedziałam, z kolei, że w kinie są takie miejsca. I dobrze, że są.
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2017-03-30 16:33
W Filharmonii Gdańskiej według potrzeb tworzą takie miejsce dla wózka na poczekaniu, zaznaczam, że ON mają miejsce zupełnie za darmo! Ile mogę to korzystam.
Nadrzędny Autor wielokropek Dodany 2017-03-31 17:29

> I, szczerze mówiąc, osobiście uważam takie zachowanie kontrolerki za właściwe, bo to oznacza, że w ogóle o temacie myślą i starają się zapewnić komfort swoim klientom...


Kurcze , jestem tego samego zdania. Choć czasami się z blu nie zgadzam ;-)

Tak sobie pomyślałem co mogła pomyśleć kontrolerka "całe kino prawie puste a on się uparł właśnie na to miejsce" ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rezerwacja miejsca dla ON (7220 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill