www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wynajęcie mieszkania i opłaty (3309 - wyświetleń)
- Autor dom_grze Dodany 2017-04-04 20:31
Czy Są fundacje, instytucje pomagające finansowo w opłacaniu czynszu za wynajęte mieszkanie? Prosiłbym o wszelkie informacje na ten temat. Z góry serdecznie dziękuję.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-04-05 11:43
1. Komu te fundacje miałyby czynić te opłaty?
2. W jakiej sytuacji jest osoba, która oczekuje takiej pomocy?
Nadrzędny - Autor dom_grze Dodany 2017-04-05 14:47
1. Osobie dorosłej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, która mieszka na wsi 12 km od najbliższego miasteczka. Osoba ta chciałaby wziąć udział w kursach podnoszące kwalifikacje zawodowe, które odbywają się co drugi dzień. Jest kilka projektów w których dana osoba chce wziąć udział.
2. Osoba ta chodzi, żyje z renty, mieszka z siostrą i szwagrem i nie są oni w stanie zagwarantować że będą wozić tą osobę. w MOPS była ta osoba i niestety nie są w stanie pomóc w żaden sposób.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-04-05 15:31 Zmieniony 2017-04-05 15:38
Pomoc dzieli się na państwową i charytatywną (z fundacji, stowarzyszeń etc.) Państwowo można, z tego co wiem, jedynie próbować uzyskać mieszkanie socjalne i potem dopłaty do czynszu tego własnego mieszkania. Po pierwsze jest to proces długotrwały, po drugie zupełnie nie pasuje do Twoich potrzeb. O ile mi wiadomo, nie ma żadnych państwowych programów dopłacających do czynszu, jeśli powodem jest to, że chcesz tymczasowo zamieszkać gdzieś indziej.

Teoretycznie jakaś fundacja może tego rodzaju działanie dofinansować. To, czy w okolicy działa jakaś fundacja / stowarzyszenie, które robi coś w tym rodzaju, można sprawdzić w Ogólnopolskiej Bazie Organizacji Pozarządowych działających na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych - link: http://bazy.ngo.pl/niepelnosprawni-dorosli

Ale na Twoim miejscu nie nastawiałabym się na to - należy się raczej zastanowić nad możliwością dojeżdżania bez pomocy rodziny (jeśli to fizycznie możliwe). Przemyśl sobie, czy stać by tę osobę było np. na taksówkę, w sytuacji, w której rodzina nie może jej zawieźć (jeśli miasteczko taksówki ma), sprawdź, czy jakaś fundacja lub stowarzyszenie może pomóc z dojazdem.

Mówiąc brutalnie, wynajęcie mieszkania to sporo kasy, zwłaszcza, że potem trzeba się tam jeszcze samodzielnie utrzymać. Na dodatek mieszkania będące do dyspozycji organizacji pozarządowych (np. mieszkania treningowe) są rzadkością. Jeśli Twoja prośba / potrzeba wynika z tego, że osoba niepełnosprawna chce spokojnie być na kursach doszkalających, warto rozważyć opcję wsparcia w dojeździe, a nie wynajęcia mieszkania.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-04-05 16:05

> warto rozważyć opcję wsparcia w dojeździe, a nie wynajęcia mieszkania.<


Wydaje mi się, jestem brutalna, że dom_grze szuka najprostszego rozwiązania, bez swojego udziału, rodziny, osób bliskich.
Czasami oburza mnie takie roszczeniowe podejście. Jeżeli ma to podnieść moją wartość, w sensie zawodowym, dać szansę to ponoszę koszty ( tym bardziej, że ON ma rentę), bo one się zwrócą i dadzą szansę ON wyjść z cienia.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2017-04-05 17:00
"w MOPS była ta osoba i niestety nie są w stanie pomóc w żaden sposób."

Nie pytaj tylko napisz pisemną prośbę o jednorazową pomoc finansową. Umotywuj prośbę tym, że twoja sytuacja finansowa jest ciężka ponieważ utrzymujesz się tylko z renty...chcesz się szkolić w celu podjęcia pracy a pieniądze potrzebne ci są na dojazdy i przyjazdy czy transport... Zdrowi lidzie, często darmozjady korzystają z pieniędzy MOPS -u weęcz żyją z różnych zasiłków i zapomóg więc jeśli sytałcja przedstawia się tak jak opisujesz to jest o co się starać.
Nie licz na dofinansowanie do wynajęcia mieszkania, to jest absurd. 12 kilometrów to nie tak dużo żeby nie można było dojechać.

Prośba musi być pisemna i uzasadniona.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wynajęcie mieszkania i opłaty (3309 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill