www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Odwołanie do sądu - sąd nie powołał biegłych (3780 - wyświetleń)
- Autor MarcinMarcin Dodany 2017-06-01 22:57
Witam wszystkich, mam nadzieję, że otrzymam tu pomoc i poradę.

Miałem wypadek w pracy rok temu - złamanie kości w prawym łokciu z przemieszczeniem, zwichnięcie lewej ręki, uraz barku prawego. Pół roku na zwolnieniu, rehabilitacja, łokieć sztywny, nie ma pełnego zgięcia i wyprostu. Na początku ortopeda mówił, że może operacja pomoże, ale na tomografie wyszło, że mam zwapnienia pourazowe w łokciu, więc operacja raczej nic nie da. Chyba muszę się pogodzić z tym że mój łokieć już nigdy nie będzie w pełni sprawny.

Do Zusu wystąpiłem o określenie uszczerbku i odszkodowanie. Lekarz orzecznik dał 15%, ale Zus po 2 tygodniach zakwestionował decyzję własnego orzecznika (!), powołał komisję i komisja oczywiście "ucięła"  do 10% długotrwałego uszczerbku, nie wzięli pod uwagę wielu rzeczy które zgłaszałem, np cieńszej w obwodzie ręki prawej i skrzywionej łopatki, a także uszkodzenia nerwu w ręce lewej! Lekarz z komisji powiedział, że ta łopatka to "pan chyba taką ma urodę, a łokieć pewnie można zgiąć bardziej tylko pan nie chce". Zostałem potraktowany jak symulant, coś potwornego.

W takim razie wystąpiłem do sądu, napisałem w uzasadnieniu pozwu, że wnoszę między innymi o powołanie biegłych i określenie uszczerbku adekwatnego do stanu zdrowia. Czekam, czekam, no i wczoraj przyszło wezwanie do sądu (stawiennictwo osobiste obowiązkowe) na przesłuchanie w charakterze wnioskodawcy. Ja byłem przekonany, że sąd najpierw powoła biegłych a potem będzie rozprawa! Nic nie rozumiem, na czym oni chcą się oprzeć, tylko na zeznaniach? Czy na tych dokumentach, które przesłał do sądu ZUS (czyli wszystkie moje badania, opinie lekarzy a także jakieś Zusowskie opinie z komisji lekarskiej)? A może na uzasadnieniu pozwu, w którym opisałem całą sytuację? Czemu sąd nie powołał biegłych tylko od razu wyznaczył rozprawę? Na jakiej podstawie ocenią moje zdrowie? Czy może ktoś był w takiej sytuacji? Co teraz robić, jak się przygotować do rozprawy? Czy mogę na rozprawę donieść jeszcze nowe opinie lekarskie i badania, czy to już musztarda po obiedzie?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-06-02 10:12
A czy we wniosku napisałeś, że prosisz o wyznaczenie biegłych?

>Czy mogę na rozprawę donieść jeszcze nowe opinie lekarskie i badania, czy to już musztarda po obiedzie? <


Wnioski dowodowe możesz w każdej chwili postępowania złożyć. Czyli albo teraz w biurze podawczym opisując je sygnaturą akt, lub bezpośrednio w czasie rozprawy.
Ten pierwszy sposób jest lepszy.
Nadrzędny - Autor MarcinMarcin Dodany 2017-06-02 15:46
Tak, napisałem we wniosku, że wnoszę o powołanie biegłych - ortopedy i neurologa. Sąd się do tego nie odniósł i wyznaczył datę rozprawy. Może później powołają biegłych? Po rozprawie? A może to jakieś oszczędności, bo to są koszty? Nie rozumiem tego zupełnie.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2017-06-02 16:58
Normalnie, Sąd chce poznać Twoje stanowisko. Mów z czym się nie zgadzasz, co chcesz itp.
Na tej samej sprawie ustnie złóż wniosek o powołanie biegłych.

W Sądach, prokuraturze i policji nic się nie zmieniło mimo zapewnień i reklamy PISu ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Odwołanie do sądu - sąd nie powołał biegłych (3780 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill