www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / korzystny wynik odwołania-co dalej (4681 - wyświetleń)
- Autor kamisia78 Dodany 2017-06-13 20:56
Witam.jestem mamą niepełnosprawnej osoby.w zeszły wtorek,tj. 6.06 uzyskała ona korzystny dla niej wyrok w sądzie,który zasądził stopień znaczny na stałe.moje pytanie-jaka jest dalsza procedura,jakie są terminy apelacji przeciwnej strony i kiedy nastąpi uprawomocnienie wyroku.zupełnie się na tym nie znamy.i jeszcze jedno pytanie-czy do starania się o wypłatę zaległego świadczenia pielęgnacyjnego wystarczy odpis wyroku z uzasadnieniem?dziękuję za pomoc.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-06-15 19:01
Czy możesz podać dokładnie, kto był drugą stroną sprawy? Mam wątpliwości, czy stroną był Zespół Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nadrzędny - Autor kamisia78 Dodany 2017-06-17 09:20
Wojewódzki Zespół Orzekania o Niepełnosprawności
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-06-18 13:25
Nie jestem prawnikiem ani specjalistą. Nie zajmuję się takimi rzeczami zawodowo (nie jestem pracownikiem Centrum Integracji). Poniżej podaję, co mi wynika z czytania źródeł, ale radzę potwierdzić to u kogoś odpowiednio wykwalifikowanego, na przykład w ramach Darmowej Pomocy Prawnej. Bo specjalista nie powinien się mylić – ja mogę, a rozchodzi się o wasze pieniądze.

Darmowa Pomoc Prawna
Forum Prawne
- - -
Po pierwsze, proces składania apelacji w takich sprawach reguluje Kodeks postępowania cywilnego.
1.  Po ogłoszeniu wyroku obie strony mają tydzień na złożenie wniosku o wydanie pisemnego uzasadnienia wyroku: „Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony […] zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji” (art. 328. § 1.)

2.  Na wydanie tego uzasadnienia sąd ma normalnie 14 dni: „Pisemne uzasadnienie wyroku albo transkrypcję wygłoszonego uzasadnienia sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia zgłoszenia wniosku […]” (art. 329)

3.  Jeżeli to była rozprawa przed sądem pierwszej instancji, obie strony mają prawo do złożenia apelacji. Są możliwe dwa terminy apelacji (art. 369):
a)  Jeśli nikt nie złożył wniosku o wydanie pisemnego uzasadnienia wyroku: w sumie 21 dni (7 dni na złożenie tamtego wniosku, potem 14 na złożenie apelacji)
b)  Jeśli złożono wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku: dwa tygodnie od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

4.  Jeśli w tym czasie któraś strona złoży apelację od wyroku, wyrok nie jest prawomocny.

5.  Jeśli nikt nie złoży apelacji, wyrok staje się prawomocny.

6.  Jeśli była to rozprawa drugiej instancji, wyrok staje się prawomocny natychmiast, nawet bez wydania pisemnego uzasadnienia wyroku (bo strony nie mają prawa do dalszej apelacji).

7.  Każda strona może złożyć wniosek o kasację takiego wyroku (mówiąc po ludzku: wycofanie go, tak jakby nigdy go nie było) jeśli wystąpiły jakieś ważne zaniedbania w procesie. Ale wyrok jest już prawomocny, czyli może mieć skutki prawne (np. wypłacenie komuś świadczeń).

Po drugie, według informacji, które znalazłam, zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności nie wydają żadnych dalszych orzeczeń na podstawie wyroku sądu. Dowodem, że ktoś ma konkretny stropień niepełnosprawności, jest w takiej sytuacji wyrok sądu wraz z wydanymi wcześniej orzeczeniami. Wcześniejsze orzeczenia zachowują ważność o tyle, o ile nie uchylił ich wyrok sądu. A zatem ważne są np. części dotyczące uprawnień do ulg (bo od nich nie istnieje odwołanie).

W związku z tym odpis wyroku powinien wystarczyć jako potwierdzenie, że ta osoba ma teraz stopień znaczny.

Co do wyrównania świadczenia pielęgnacyjnego:
Z informacji, które znalazłam, wynika, że wyrównanie przysługuje od dnia uprawomocnienia się wyroku – nie wcześniej (czyli nie ma np. wyrównania za czas trwania rozprawy). Ponadto, o ile dobrze rozumiem art. 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych, żeby dostać wyrównanie od tego momentu, wniosek o to świadczenie należy złożyć w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku sądowego (podstawa: art. 24 pkt. 2a tej ustawy). Ja bym go pewnie nawet złożyła dla pewności w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyroku (a nie uprawomocnienia), o ile nie będzie apelacji.

Źródła:
Postępowania przeciw zespołom ds. orzekania o niepełnosprawności są prowadzone zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego
Tekst Kodeksu postępowania cywilnego
Zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności nie wydają żadnych dalszych orzeczeń na podstawie wyroku sądu (informacja pod koniec części „Odwołanie od orzeczenia”)
Informacja FAZON o tym, że wyroki sądowe są wiążącymi dokumentami potwierdzającymi status osoby niepełnosprawnej
Wyrównanie świadczenia przysługuje od dnia uprawomocnienia wyroku (nie wstecz)
Tekst ustawy o świadczeniach rodzinnych
Nadrzędny Autor Bunia1990 Dodany 2017-06-17 11:08
Mój mąż od stycznia 2016 roku stara się o ponowną rentę. Wcześniej miał na 2 lata, i wcześniej znowu na 2 i tak od 7 lat. W marcu odbyła się 2 rozprawa już sądowa przeciwko ZUS. Pierwsza była z 3 osobową komisja lekarzy biegłych, która uznała jego częsciowa niezdolność, a w marcu była z jednym lekarzem biegłym. Lekarz  ten zgodził się ze swoimi poprzedni Wysłaliśmy wniosek ze zgadzamy się z opninią biegłych. A TERAZ Przyszło pismo o posiedzieniu sądu pod koniec sierpnia. Czego możemy się teraz spodziewać?? POMOCY! Brakuje nam zwyczajnie sił i nerwów.
Nadrzędny - Autor rozan Dodany 2019-10-22 10:24
Super wiadomość.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-10-22 14:36
Mam nadzieję, że ci świetnie płacą za reklamowanie tego sklepu ze sprzętem medycznym, co go masz w sygnaturze...

Bo przez tę kampanię reklamową wyświetlają mi się jako nowe wątki sprzed kilku lat, do których tylko postanawiasz dopisać cośkolwiek – przecież nie po to, żeby ktokolwiek normalny to przeczytał, a tylko po to żeby „legalnie” reklamę w poście wsadzić.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / korzystny wynik odwołania-co dalej (4681 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill