www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / mieszkanie oraz praca (6664 - wyświetleń)
- Autor xAdam Dodany 2017-06-22 14:31
Witam

Chciałbym dowiedzieć się czy mogę starać się o dopłatę do mieszkania które wynajmuję.
Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Koszt wynajmu to 820 zł miesięcznie.
Czy mogę starać się o jakoś pomoc w postaci dofinansowania do mieszkania lub opłaty rachunków.
Druga sprawa tyczy się pracy czytałem gdzieś o tym, że gdy pracodawca zatrudnia osobę niepełnosprawną dostaje na niego co miesiąc pieniądze. Czy to prawda ?

Pozdrawiam.
Adam
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2017-06-22 17:06
Ad1 żadne dopłaty!
Ad2 tak to prawda.
Nadrzędny - Autor xAdam Dodany 2017-06-22 19:00
Dobrze bardzo dziękuję za odpowiedź .
Ad punktu drugiego czytałem gdzieś że dostaje na mnie 1800 zł . Jest to kwota dla niego czy pracodawca ma obowiązek mi je przekazać ?
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-06-22 20:40
To są pieniądze dla pracodawcy.
Nadrzędny - Autor xAdam Dodany 2017-06-23 05:21
Mam jeszcze jedno bardzo istotne pytanie w orzeczeniu mam napisane 'wskazana praca w warunkach chronionych' gdy szukałem pracy w jednym z zakładów powiedziano mi że muszę pracować w zakładzie który ma certyfikat zakładu chronionego. Lecz w tym zakładzie w którym teraz pracuje nie ma on takiego certyfikatu. Jaki zakład może mnie zatrudnić taki który ma już kilka lat działalności ? Bo pogubiłem się trochę w tym sam.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2017-06-23 10:33

>wskazana praca w warunkach chronionych'<


Moim zdaniem, może ktoś potwierdzi, to jest sugestia.
Jeżeli inny pracodawca Ciebie zatrudni (poza ZPR), czytając to, co jest napisane w orzeczeniu, nie ma przeszkód, abyś nie pracował jeżeli jesteś/dasz radę pracować.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-06-24 13:42
Adamie,

> Czy mogę starać się o jakoś pomoc w postaci dofinansowania do mieszkania lub opłaty rachunków.


Istnieje tzw. „dodatek mieszkaniowy”. Tyle, że nie ma on nic wspólnego z niepełnosprawnością. Żeby go otrzymać, trzeba spełniać łącznie trzy warunki:
1) Mieć tzw. „tytuł prawny” do mieszkania (czyli być legalnie jego właścicielem lub najemcą).
2) Mieć dochody poniżej pewnej kwoty na osobę w gospodarstwie domowym.
3) Mieć odpowiednio niski metraż mieszkania.

Szczegóły tutaj: https://www.pcs-poznan.pl/index.php/pl/pomoc-mieszkaniowa/dodatek-mieszkaniowy (link jest do informacji z Poznania, ale te zasady są, z tego co mi wiadomo, ogólnopolskie).

> Jaki zakład może mnie zatrudnić


Tak, jak pisze Sonka, zapis w orzeczeniu to sugestia Zespołu Orzekającego. Nie jest wiążąca prawnie. W związku z tym może Cię zatrudnić każda firma – zarówno Zakład Pracy Chronionej, jak i firma z tzw. „otwartego rynku pracy” (czyli „normalna”). Natomiast może być tak, że jakiś pracodawca nie będzie Cię chciał zatrudnić, jeśli masz taki zapis w orzeczeniu: nie dlatego, że nie może, a np. dlatego, że się tak dobrze na tych przepisach nie zna i „nie chce ryzykować”.

Niezależnie od tego, czy pracowałbyś w ZPCh, czy w zwykłej firmie, obowiązuje Cię – tak samo, jak każdego pracownika, pomyślne przejście badań u lekarza medycyny pracy, jeśli takie badanie będzie wymagane.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/653153-Praca-w-warunkach-chronionych-wykonywana-na-otwartym-rynku.html
Nadrzędny - Autor xAdam Dodany 2017-06-26 07:43
Bardzo ale to bardzo dziękuję za te informacje.
Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-06-26 19:32
Nie ma za co. Życzę powodzenia.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-25 10:56
Tak zgadza się.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / mieszkanie oraz praca (6664 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill