www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / emerytura i renta z choroby zawodowej (5106 - wyświetleń)
- Autor kliptuś Dodany 2017-06-19 13:00
Jestem na emeryturze i z chwilą przejścia złożyłam wniosek o przyznanie mi renty z choroby zawodowej. Po długich perturbacjach i odwołaniu do sądu zostało mi przyznane 60%. Jednak otrzymałam z ZUS odmowę/zawieszenie, bo będąc na emeryturze prowadzę działalność gospodarczą, aby dorobić do 1058zł/netto emerytury. ZUS motywuje tym, że nie mogę osiągać dochodów dodatkowych, z których mam obowiązek odprowadzania FUS. Ja przecież nie płacę FUS tylko składkę ZDROWOTNĄ. Czytałam przepisy na ten temat i tam pisze, że nie mogę osiągać dochodów od których mam obowiązek płacenia FUS, a ja tego obowiązku nie mam, więc zastanawiam się czy ZUS słusznie ograniczył-zawiesił mi wypłatę 50% renty z tytułu choroby zawodowej??? Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2017-06-19 18:30
Decyzja ZUS jest zgodna z prawem. Osoba pobierająca emeryturę i połowę renty nie może mieć trzeciego przychodu.
Musisz policzyć za i przeciw i zdecydować co Ci się bardziej opłaca. Dalsza działalność bez połowy renty - czy odwrotnie.
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2017-06-20 11:29
Napisałam tu aby upewnić się ...gdyż uważam, że przepis ten jest nad interpretowany przez ZUS...bo jeśli tak by było jak piszesz, to po co jest konkretna wzmianka w treści przepisu, że dotyczy to osób podlegającym obowiązkowemu FUS...skoro ja nie podlegam obowiązkowi i nie płace FUS...będąc pracownikiem jest obowiązek płacenia FUS, ale prowadząc działalność gospodarczą na emeryturze tego obowiązku nie ma???...przepis jest krótki w treści i mało wyczerpujący zasadność tej zbieżność...a wiadomo ZUS zawsze pod siebie interpretuje!!!
Wiadomo, że działalność prowadzę dlatego, aby móc wyżyć godnie, bo z emerytury po 42-latch pracy raczej się nie da.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2017-06-20 14:34
Przeczytaj:
USTAWA
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Art. 26. 1. Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
1) przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
2) emeryturę powiększoną o połowę renty.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu.

To, chyba, wszystko wyjaśnia!
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2017-06-21 11:15
Czytałam te ustawy,..jednak dalej jest , że można osiągać dochód od którego nie odprowadza się FUS....ja prowadzę działalność lecz nie odprowadzam FUS...i o te kilka słów mi chodzi...bo dla mnie byłyby istotne...

http://www.rp.pl/artykul/58969-Albo-emerytura--albo-renta.html#ap-1

cytaty z tego artykułu...
Warto zwrócić uwagę, że w art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej mowa jest o przychodzie "powodującym zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określonym w ustawie o emeryturach i rentach z FUS". A z kolei z tej drugiej ustawy wynika, że zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości powoduje osiąganie przychodu "z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego".
.... Emeryt rencista straci więc prawo do półtorakrotności świadczeń, jeśli ma dodatkowy przychód "z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego".
... Natomiast nie straci prawa do półtorakrotności świadczeń ten, kto ma dodatkowy przychód, od którego nie płaci się obowiązkowych składek do ZUS.
Tu wybrałam cytaty sentencji mnie interesujące...ja wykonuje działalność gospodarczą lecz nie płace składek FUS!!! Nie podlegam obowiązkowi płacenia FUS!!!
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2017-06-21 12:41
Cytowany pkt 3 nie mówi o przychodzie, od którego płacisz na FUS lecz: "niezależnie od wysokości tego przychodu".
Zwolnienie z płacenia FUS otrzymujesz na zasadzie innej Ustawy a w obecnie omawianym przypadku "wchodzisz" pod działanie w/w Ustawy.
I nie chodzi o to czy płacisz, czy nie lecz o to czy osiągasz przychód podlegający takiej opłacie
Rozumiem Twoją determinację ale uwierz mi, wiem to z autopsji.
Linkowany przez Ciebie artykuł dokładnie potwierdza moje słowa.
Pozostaje Ci wybór, jak poprzednio pisałem, emerytura + dz. gosp. bez 50% renty lub emerytura + 50% renty bez działalności gospodarczej.
Ale, możesz uzyskiwać inne przychody wymienione w linkowanym artykule.
Jeśli nadal masz wątpliwości możesz zasięgnąć porady prawnika.

Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2017-06-22 12:13
Dziękuję bardzo za wyjaśnienia...biedny emeryt zawsze ma pod górkę...lecz gdybym była członkiem spółki i pobierała wysokie dywidendy było by to ok....lub trzeba zmienić działalność na kamienice czynszową...wtedy będzie dwa w jednym, bo pozyskam wolny czas na wydawanie pieniędzy...pozdrawiam...:D
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2017-06-22 18:47
Przemyśl jeszcze taki wariant:
Zawieszasz emeryturę, pobierasz 100% renty i prowadzisz nadal działalność gosp. Każdy rok odłożony w pobieraniu emerytury zwiększa jej wysokość w przyszłości.
Nie wiem jak wyglądałaby kalkulacja w Twoim przypadku ale może ....
Lub pobierając emeryturę + 50% renty skorzystaj z dodatkowych przychodów dozwolonych w Ustawie, np. umowy o dzieło.

Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny Autor kliptuś Dodany 2017-06-24 11:06
Zrobiłabym to dawno tylko trudno o wiarygodnego słupa...dziękuję bardzo!...będę intensywnie myśleć, bo co miesiąc uciekają mi bezpowrotnie pieniążki...:P
Muszę poczytać co można robić na umowę o dzieło...?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / emerytura i renta z choroby zawodowej (5106 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill