www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna -ZZSK (9529 - wyświetleń)
- Autor Isabele Dodany 2017-07-14 09:47
Witam. Mój mąż ma 37 lat, choruje na ZZSK. Od lat miał bóle kręgosłupa i nie pracował. Zrezygnował z leczenia parę lat temu po konsultacjach lekarskich, gdy stwierdzono że nic mu nie jest.
Niestety z roku na rok jego stan ruchowy się pogarszał jak i również stan psychiczny.W maju 2016 roku trafiliśmy w końcu do lekarzy, którzy nas pokierowali.Został zdiagnozowany - ZZSK i Nerwica lękowa.
Posiada Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym - 02-P i 05-R.
Na wstępnej rozmowie z pracownikiem ZUS - renta socjalna mu się nie należy , gdyż nie posiada okresów składkowych i nieskładkowych. Dodam, że ZZSK po wyniku HLA B27 jest genetyczna.
Męża mama chorowała na to samo. Mąż od wielu lat jest zgłoszony do NFZ pod moje ubezpieczenie zdrowotne.
Proszę o pomoc i ewentualne skierowanie do kogoś kto może mi pomóc.
Dodam, że w MOPS żaden zasiłek mu się nie należy, gdyż moja najniższa krajowa w wysokości 1680 zł przekracza kryteria dochodowe.
Pozdrawiam.
Iza
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-07-22 17:07
Kilka wyjaśnień – może pomogą:

> Na wstępnej rozmowie z pracownikiem ZUS - renta socjalna mu się nie należy , gdyż nie posiada okresów składkowych i nieskładkowych.


Renta socjalna nie jest zależna od posiadania okresów składkowych. Jest przeznaczona dla osób, których niepełnosprawność ujawniła się przed 18 r.ż. lub w trakcie studiów wyższych, do 25 r.ż. A takie osoby normalnie mogą nie mieć jeszcze przepracowanych żadnych lat. Więcej informacji o rencie socjalnej tutaj (link).

Odpowiednie okresy składkowe są konieczne do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy. Więcej informacji o tej rencie i wymaganych okresach składkowych – tutaj (link).

O ile dobrze rozumiem przepisy, do otrzymania renty socjalnej nie wystarczy, że choroba ma podłoże genetyczne. Musiałaby się ujawnić najpóźniej do 25 r.ż. (jeśli mąż studiował) lub do 18 r.ż.

Ponieważ ma przyznany znaczny stopień niepełnosprawności, przysługuje mu tzw. zasiłek pielęgnacyjny (obecnie: 153 zł miesięcznie). Jest to świadczenie niezależne od kryterium dochodowego i od prawa do renty. Więcej informacji tutaj (link). Natomiast tutaj (link) przykładowy opis procedury załatwiania tego świadczenia w Warszawie. W innych miejscach procedura powinna być podobna, ale może się różnić w szczegółach, więc należy zapytać o nią w lokalnych urzędach.

Jeśli mąż nie kwalifikuje się do renty socjalnej ani do renty z tytułu niezdolności do pracy, teoretycznie można wystąpić o tzw. „rentę specjalną”, przyznawaną uznaniowo przez prezesa ZUS tym osobom, które się do „normalnych” rent nie kwalifikują. Szczerze muszę napisać, że szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku są pewnie nieduże - więcej informacji tutaj (link).

Poza tym mąż może szukać pomocy pozapaństwowej, czyli takiej, której udzielają organizacje pozarządowe. W tej kwestii nic konkretnego nie mogę powiedzieć, bo jest to pomoc zupełnie dobrowolna, nieobwarowana przepisami. Zostawiam linka do Ogólnopolskiej Bazy Organizacji Pozarządowych, Urzędów i Instytucji (link). Możecie poszukać organizacji działających na rzecz chorych z tym schodzeniem albo np. lokalnych organizacji pozarządowych w ogóle i zobaczyć, czy oferują jakąś pomoc, która by wam była przydatna.

Poza tym ja nic innego poradzić nie mogę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna -ZZSK (9529 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill