www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca a obowiązki (2588 - wyświetleń)
- Autor grzegorz92 Dodany 2017-11-21 17:01
Dzień dobry,

Jestem osobą niepełnosprawną symbol 10N ( zanik mięśni , wpis pracy chronionej) zatrudnioną na stanowisko "pracownik biurowy" w firmie, która zajmuje się produkcją mebli drewnianych. W umowie mam tylko wpisane, że jestem zatrudniony na to stanowisko, nie mam wymienione zakresu obowiązków. Otóż dzisiaj pracodawca , kazał mi pakować przesyłki ( wiąże się to z podnioszeniem i oklejaniem przesyłek na magazynie ) . Czy pracodawca może mi dodać taki zakres obowiązków, który nie wiąże się z moim stanowiskiem ? Nie wiem jak z nim rozmawiać.

Proszę o szybką odpowiedź, bo co o tym sądzić.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-11-21 19:31
Sądzę, że skoro nie ma zbyt dużo pracy w biurze to mógłbyś pomóc firmie która Cię zatrudnia, a trochę ruchu raczej przy zaniku powinno się przydać.
A gdy nie podołasz nowym zadaniom to zapewne powinieneś porozmawiać z pracodawcą jak będzie według niego wyglądać Wasza dalsza współpraca.
Nadrzędny - Autor grzegorz92 Dodany 2017-11-21 21:01
No niestety w moim wypadku, w mojej miopatii mięśni , podnoszenie, czy też dźwiganie nie jest lecznicze. Chodziłem na siłkę jakiś czas i przez to już kilka lat każda partia mięśni mi drży jakbym był alkoholikiem , który musi się napić.
Nadrzędny Autor kropek Dodany 2017-11-21 21:35
Sorry za mój żarcik. Mój kolega też miał zanik mięśni. Nie wnikałem dokładniej jaki. Po latach jak się spotkaliśmy nie mogłem go poznać , taki grubasek się zrobił. Dzisiaj nie mamy już kontaktu a szkoda, bo chętnie bym "żabę " zobaczył, taką  ksywkę wtedy miał ;-)
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-11-21 21:31
Nie masz ustalonego zakresu obowiązków więc może być problem.
Powinieneś mieć zaświadczenie lekarskie mówiące wyraźnie, że nie wolno Ci dźwigać, po czym powinniście ustalić zakres obowiązków.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-11-22 00:42
UWAGA: Nie jestem ekspertem Centrum Integracji, ani nie mam wykształcenia prawniczego.

Nawet, jeśli zakres obowiązków nie jest określony pisemnie, obowiązki wskazywane przez pracodawcę powinny zgadzać się z szeroko pojętym określeniem stanowiska podanym w umowie. Omówienie tego problemu znajdziesz np. tutaj (klik) w części Inne polecenia służbowe - wprawdzie w tym przykładzie pracownik ma określony pisemnie zakres obowiązków, ale ma tam też wpisane "wykonywanie innych poleceń służbowych" i artykuł zwraca uwagę na fakt, że to nie mogą być wszystkie możliwe inne polecenia - muszą być zgodne ze stanowiskiem wskazanym na umowie.

Natomiast co do sposobu rozmawiania z pracodawcą, to realistycznie straszenie go przepisami może mieć taki skutek, że gość Cię zwolni / względnie nie zatrudni na następny okres. Występując przeciw pracodawcy trzeba się liczyć z utratą pracy. A prawdopodobnie do rozstrzygnięcia waszego sporu, jeślibyście nie doszli na spokojnie do porozumienia, potrzebny byłby sąd (bo to on mógłby w tym momencie wiążąco zadecydować).

Proponuję zadanie tego pytania na forum prawnym: http://forumprawne.org/, ale wstępnie mam wrażenie, że tu największym problemem może nie być kwestia przepisów tylko tego, że jeśli nie dogadacie się na spokojnie (bez "straszenia" podstawą prawną), to może się skończyć na tym, że nie będziesz mile widziany w tej pracy. Pytanie czy Cię na takie ryzyko stać.
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-11-22 07:38
Myślę, że z tymi informacjami nawet na forum prawnym   nie otrzyma jednoznacznej odpowiedzi.
Nie wiemy dokładnie jakie to stanowisko, jaka jest umowa, co tam dokładnie jest napisane.
To stanowisko od samego początku może mieć określone zadania o których był informowany sam zatrudniony.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca a obowiązki (2588 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill