www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Poradnik (Strona 135) (2380811 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 138 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2017-12-02 12:21
Dyski zewnętrzene to te same co zamontowane fabryczie w laptopach czy stacjonarkach.
Jeśli chodzi o odpinanie to bezpiecznie jest odpinać używając wcześniej opcji "Bezpieczne usuwanie sprzętu" - koło zegara (w tray'u) jest po podłaczeniu jakiegokolwiek nośnika USB ikonka do bezpiecznego usuwani asprzętu. Ja osobiście stosuję to tylko w przypadku odłączania nośników na których mam bardzo istotne dane. Odłączając bez użycia tej opcji narażamy się na uszkodzenie MBR czy tablicy partycji co może wiązać się z utratą danych.
Na pewno NIE WOLNO odłączać dysku w trakcie jego pracy czyli kiedy cokolwiek na niego lub z niego kopiujemy czy zapisujemy.
Czy pozostawiać czy odłaczać po pracy - w dzisiejszych czasach w dobie wirusów szyfrujących dane bezpieczniej ejst odłączać po pracy, tzn nie po pracy na laptopie, ale po pracy z dyskiem (po zapisaniu czy odczytaniu danych) - chodzi o to, że wirus ten w momencie zaatakowania szyfruje dane na wszystkich dyskach czyli rónież na tydh podłączonych do USB. Odłączając dysk zwiększamy bezpieczeństwo swoich danych na tym dysku.
Nadrzędny - Autor Kobietka Dodany 2017-12-02 17:03
Może ktoś podrzucić pomysł na książkę dla nastolatka? Wiedźmin może być, ale co jeszcze?
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-02 17:30
Trudno powiedzieć co lubi, ale skoro Wiedźmin może być to kilka pozycji polecam:
* Kroniki Amberu (Roger Zelazny) [zbiór] - to jest bardzo ciekawa książka na pograniczu fantasy i rzeczywistości :-)
* 50 Twarzy Grey'a - wbrew opiniom nie jest to książka o seksie choć sporo go zwłaszcza w pierwszym z trzech tomów. Książka mówi o miłości i jej oddaniu dla drugiego człowieka, o poświęceniach w imię miłości, sporo psyhologii - książka dająca sporo do myślenia. Co do opisów erotycznych (choć bardziej porono), treść straciłąby na wyrazistości, nie oddałaby tego co się dzieje w głowach bohaterów. Rzadko sięgam po książki inne niż S-F czy Fantasy, ale ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie.
* Król Szczurów (James Clavell) - chyba nie muszę opisywać
* Hayden War (Currie Evan) - fantastyka, szybka akcja, wszystko dizeje się w kosmosie, trzyma w napięci - lekka lektura
* Igrzyska Śmierci (Suzanne Collins) (3 tomy) - przyszłość Ziemii po wojnie atomowej 12 dystryktów i organizowane coroczne dożynki zwane Igrzyskami Śmierci - z każdego dystryktu są wyłaniani dwoje przedstawicieli - jeden chłopak i jedna dziewczyna - na arenie walczą o przetrwanie, wygraywa tylko jeden - ten któy przeżyje. Książka mocno gra na uczuciach.
* Jack Reacher - Pedejrzany (Lee Child) - Jest cała seria o Jack'u Reacher - zawsze rozwiązuje jakiąś zagadkę, przestępstwo, książka akcji, do końca trzyma w napięciu i tak namieszane, żę do końca nie wiadomo kto jest winny :-) - jak narazie przeczytałem 3 części i ta mi się najbardziej podobała.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2017-12-02 17:34
John Flanagan
Kaldera. Drużyna.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2017-12-02 18:00
Opowieści z Narnii. Tom 1-7, wnuk (11) połykał te tomy jeden po drugim, ale nie wiem czy starszy nastolatek (jeśli oglądał film(y?)) się wciągnie.
http://www.empik.com/pakiet-opowiesci-z-narnii-tom-1-7-lewis-c-s,362826,ksiazka-p
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2017-12-02 18:17

> "Bezpieczne usuwanie sprzętu"



Tak robię ze wszystkim, bo kiedyś jeszcze w początkach  coś straciłam.
Na ogół dyski zewnętrzne mi służą do archiwizacji gotowców. Teraz chcę blendera tam właśnie od razu z sieci ściągnąć i potem to już będzie zabawa-praca nie archiwizacja i stąd moje wątpliwości.
Dzięki, jak kupię powiem, jak się to sprawdziło.
Nadrzędny - Autor Kobietka Dodany 2017-12-02 22:10
Dziękuję za podpowiedzi,to 16-latek lubiący fantastykę ,której nie znoszę.Wlasciwie to ma życzenie książki o Hosenfeldzie,hitlerowcu który uratował Szpilmana ale nie mogę znaleźć,za to wybiorę coś z Waszych propozycji.Dziekuje.
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-03 00:26
Skoro uwielbia fantastykę to polecam, aby przeczytał sobie ksiażki Harry Harrisona:
* Planeta Śmierci (cykl 6 części)
* Planeta Bez Powrotu (2 części)
* Stalowy Szczur (cykl 11 części)
Gość pisze lekko i z jajem.

Planeta Śmierci to książka o planecie na któej na każdym kroku czeka śmierć, jeśli nie od roślinności to od zwierząt czy owadów - do tego znacznie większe ciążenie niż na Ziemii

Planeta Bez Powrotu - powiem szczerze, że nie pamiętam :-), ale utkwiło mi w pamięci, że mi się podobała :-)

Stalowy Szczur - szuler w przestrzeni kosmicznej, sensacja, akcja, komedia w jednym. WArtka akcja, sporo niespodzianek - zaawansowana technologia.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2017-12-03 17:37

>ma życzenie książki o Hosenfeldzie <


Kobietko, raczej w księgarniach nie kupisz nic.
Polecam szukać jednak dalej:

Wilm Hosenfeld, "Staram się ratować każdego" :  życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Rytm, cop. 2007. - 977 s., [16] s. tabl. 
i, oczywiście
Pianista : warszawskie wspomnienia 1939-1945. Tego tytułu było kilka wydań.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-09 12:48
Niektóre funkcje w twoim telefonie mogą być niedostępne ;-) ja rozumiem , że zapełniłem pamieć w moim laptopie ale żeby w telefonie ?
Jakieś rady macie dla zrozpaczonego tym faktem kolegi z forum ON ???
a tak po cichu jestem troszkę przerażony czy nie wybuchnie jak przesyłka do policji.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2017-12-09 14:40
W pierwszej kolejności sprawdź czy Twój telefon obsługuje kartę pamięci. Czy ma odpowiedni SLOT. Najczęściej mieści się to pod baterią ale nowsze modele mają już slot dostępny z boku telefonu. Z reguły tymi kartami są micro SD. Po wszczepieniu karty, chociażby 1 GB to będziesz mógł sobie poszaleć.
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-09 16:22
Dziwne.
Odpowiadałem tutja i posta nie ma.

Jeśli to telefon na androidzie to jest to typowy objaw, przepełnia się pamięć ROM i android sobie z tym nie radzi, to daltego po pewnym czasie system spowalnia. Sposób na to to instalowanie zrootowanego systemu i wówdzas mamy dostęp do plików systemoweych i wiele innych możliwości.
Aktualnie jedyne co można zrobić to kopia kontaktó i innych istotnych plików i zresetowanie telefonu do fabrycznych ustawień - tzw. oczyszczanie.
Wcześniej można wyeksportować zarówno kontakty jak i ustawienia na konto google i po resecie i ponownym uruchomieniu można te ustawienia przywrócić z konta google. - nie ma innego sposobu na odświerzenie telefonu.

Możesz też sprawdzić czy aby nie pracuje sporo aplikacji w tle. W androidzie jest tak, że jak zamykamy apkę to tak naprawdę ona nie jest zamknięta, ale zminimalizowana i siedzi nadal w tle. Apki działające w tle są pod przyciskiem "PRZEGLĄDAJ" (lub ocś w tym stylu) - najczęściej jest to przycisk w prawym dolnym rogu telefonu - tam wchodzimy i zamykamy wszystko co jest. Android to taki głupi system, że nawet po wyłączeniu i ponownym włączeniu telfonu te apki działające w tle (nie zamknięte) nadal tam działają - wyłączenie telefonu nie powoduje ich wyłączenia :-)

Karta pamięci w Androidzie nic nie daje, nie da się na nią instalować apek, system też nie korzysta z tej karty jest to jednie na pliki. System i tak ma przewidzianą powierzchnię na ROM z któego korzysta i go zapełnia. Karta microSD może być przydatna w przypadku systemu zrootowanego no i jako nośnik danych, jako pamięć dla aparatu i kopię kontaktów.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-09 22:09
Dzięki za rady . zastanowię się i uważniej przeczytam później, niedawno wróciłem a teraz tylko wskoczyłem w przerwie meczu na dwa fora.

No, dobra mecz nędzny wynik jeszcze bardziej ;-)

Na razie myk z kartą pamięci odpada bo nie mam pod ręką ;-)
Co do stwierdzenia Golluma . Tak, mam na androdzie - samsung s4 - wydawałoby się ,ze niezły model ale.... nie będę źle wyrażał się o swoim sprzęcie ;-)))
I będę musiał poważnie rozważyć restart od nowa ;-) tylko muszę się upewnić co z kontaktami i najbardziej ze zdjęciami i nagraniami w jaki sposób  wykonać to osobiście  i zrobić to jak najbezpieczniej ;-)
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-09 23:09 Zmieniony 2017-12-09 23:11
Zdjęcia i muzykę zgrywasz podłączając S4 do komputera i normalnie - kopiuj/wklej
Co do kontaktów - to będąc w kontaktach można wybrać opcję kopia kontaktów i wybrać pamięć wewnętrzną telefonu jako miejsce docelowe - utworzy tam plik .csv (czy vcf - jakoś tak :D) - ten pliczek rónież możesz skopiować na komputer.
Po resecie kopiujesz z powrotem do pamięci telefonu i w kontaktach dajesz przywróć kontakty z pliku i wskazujesz ten pliczek.
Oczywiście przy tworzeniu kopii zapasowej kontaktów musisz wybrać wszystkie kontakty - żebyś nie zrobił sobie kopii jednego kontaktu - to częsty błąd.
Mimo wszystko warto wyeksporotwać na konto google.

Model telefonu na androidzie nie ma znaczenia - nawet najbardziej wypasione potrafią się zapchać - typowe dla andorida.

I tak jak napisałem wcześńiej - karta microSD nic nie pomoże w tego typu problemach. Telefon ma podzieloną pamięć na tą na pliki i kontakty oraz pamięć ROM. System nie korzysta z pamięci przeznaczonej na pliki, ta może być zapełniona do ostantiego bita i system będzie pracował sprawnie i szybko, inaczej się przedstawia sprawa z pamięcią ROM - to z niej korzysta system i tu nie mamy dostępu i jej zapychanie jest odpowiedzialne za zamulanie itp.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-12-10 09:58

>I będę musiał poważnie rozważyć restart od nowa ;-) tylko muszę się upewnić co z kontaktami i najbardziej ze zdjęciami i nagraniami w jaki sposób  wykonać to osobiście  i zrobić to jak najbezpieczniej ;-)<


przed taką operacją przenieś książkę telefoniczną z pamięci wewnętrznej telefonu na kartę SD. W razie zmiany telefonu lub jego awarii tej listy nie utracisz. Robi się to mozolnie bo numery z reguły przenosi się pojedynczo, ale potem"jak znalazł" i uwolni Ci to część pamięci własnej telefonu. Ponadto wszystkie zbędne SMS-y wykasuj. Zdjęcia i pliki audio  też spokojnie sobie do komputera zgraj.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2017-12-10 11:48

>Robi się to mozolnie bo numery z reguły przenosi się pojedynczo<


Bzdura, podczas tworzenia kopii kontaktów do pliku mamy wybór czy chcemy jeden kontakt skopiować czy wybrane lub wszystkie.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-12-10 12:19

>mamy wybór czy chcemy jeden kontakt skopiować czy wybrane lub wszystkie. <


Być może.......... W niektórych aparatach tak...... Ale w moim LG jest tylko opcja pojedynczego przenoszenia i nawet to niełatwo w menu znaleźć.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-10 12:32
Czyli nie ma o co kruszyć kopi , gdy jest to zależne od modelu telefonu a nie od naszych zamierzeń i chęci.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2017-12-10 13:00 Zmieniony 2017-12-10 13:05
Nie jest zależne od modelu telefonu. Po prostu różnie jest to umiejscowione.
Wchodzimy w kontakty - klikamy te trzy kropeczki (opcje) -> tu wybieramy "importuj/exportuj"
Dalej to już postępować według tego co na ekranie - na koniec będzie komunikat - wyeksportuj listę kontatków do pliku .........vcf
To jest opisane z androida 5.1 więc bardzo starego bo jest już android 7 więc dość starawy. Ale to już było w androidzie 4
I tak jak napiałęm nie jest to zależne od modelu telefonu bo ja to w tej chwili sprawdziłem na odtwarzaczu audio Pioneer XDP-100R któy jest właśnie na pełnym androidzie 5.1

kropek - jak pisałem sprawdź czy nie masz uruchomionych w tle aplikacji - czy zamykałeś je w opisany przeze mnie wcześniej sposób podczas korzystania z telefonu - tam się pojawia wszystko- kontakty, sms, przeglądarka...
Na dole telefonu masz 3 przyciski - wróć, ekran główny, przegląd (lewy środek prawy) ten prawy pokazuje co masz otwarte w tle.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-10 13:22 Zmieniony 2017-12-10 13:30

> Nie jest zależne od modelu telefonu. Po prostu różnie jest to umiejscowione.


Z tym bym się nie zgodził ...
ale próbuje to co napisałeś i nie mogę znaleźć trzech kropeczek gdy otworzyłem kontakty. Nie znam za bardzo swojego modelu telefonu smsung kiedyś w nokiach wydało mi się to łatwiejsze .
Dobra ... będę szukał dalej możliwości. W tej chwili mam do dyspozycji kompa którego pamięć też się kończy, mam pamięć przenośna w formie 16G, mam kabelek połączeniowy między telefonem a kompem lub przenośną kostką ;-) i mam ochotę poznać mozliwości telefonu który mam w tej chwili do dyspozycji a który wydaje się być równie skomplikowany jak laptop ;-)
Będę działał i opiszę moje próby.
Może to tylko ja mam takie kłopoty dlatego spokojnie panowie. Niech moja niewiedza nie będzie przyczyną konfliktów miedzy specjalistami :-)
a obaj macie dobre intencje czyli pomoc innemu ;-)
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-10 13:45
W nowszych androidach wyciągamy dodatkowe menu z lewej strony ekranu.
Czyli będąc w kontaktach to przeciągasz palecem z lewej storny ekranu do prawej - powinno się wyłanić menu/opcje
Jeśli nie to muszą być te 3 kropki lub 3 kreseczki - to najczęściej jest w prawym gónym rogu okna z kontaktami, bywa w prawym dolnym.
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-10 13:11
Bo źle się do tego zabierasz. Nie jet to zależne ot modelu telfonu.
Android to android - bywa, że opcje sa w innych miejscach lub różnie się nazywają.
W kotnatkach klikamy opcje i tu wybieramy "import/export"
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-10 13:38
Panowie dajcie mi więcej czasu na próby i możliwość przygotowania się do nich oraz przeczytania z uwagą Waszych podpowiedzi. Stwierdziłem ,ze na początek nie ogarniam na razie tematu a nawet nazw tego o czym piszecie. No spokojnie poczytam, zapoznam się ze znaczeniem fachowych określeń tylko potrzebuję czasu bo wiecie ,rozumiecie :-) to tak jakbym chciał zastosować się do instrukcji a instrukcja w języku chińskim ;-)
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-10 13:57
Na początek przeczytam co pisze na moim telefonie gdy otworzyłem komunikat o kończącym się miejscu i ograniczeniu niektórych funkcji.
I tak
Pamięć łącznie- łączna pojemność urządzenia 16GB
Pamięć systemowa- Minimalna ilość miejsca w pamięci wymagana do uruchomienia systemu 8,75 GB
Używane- Aktualnie używana ilość miejsca w pamięci 9,03 GB
Buforowane dane- Ilość pamięci używanej do przechowywania różnych plików 54,39 MG
Dostępne miejsce- Aktualna ilość miejsca w pamięci 144 MB

Karta pamięci- Zainstaluj kartę pamięci - Włóż kartę pamięci

Czyli wszystko jasno opisane a dla mnie to na razie chińszczyzna . Jedyne co zrozumiałem ,że jest możliwość dodatkowej karty gdy ją będę miał ;-) ale się nie poddam i będę się edukował nadal ;-))))
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2017-12-10 14:14
Zobacz tu na filmik jest chyba o Twoim telefonie. Może się przyda.
https://www.youtube.com/watch?v=46qUV6krnO8
Chyba masz dużo filmików zrobionych telefonem?
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-12-10 17:43
Tutaj masz isntrukcję do Samsung Galaxy S4:
INSTRUKCJA
Strona 51 dotyczy kontaktów i sposobu tworzenia kopii.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-11 07:03
Ale mi dostarczyliście materiału , będę miał co robić przynajmniej przez trzy dni a raczej przez tydzień :-) Dzięki.
Nadrzędny - Autor Kobietka Dodany 2017-12-19 14:29
Książki kupiłam wg wskazań Golluma, teraz potrzebuje porady jak zawinąć makowczyk żeby nie rozlał się po całej brytfance? Żeby był taki okrągły jak że sklepu.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2017-12-19 14:35
Jaja sobie robisz?
Zwyczajnie: nakładasz na papier do pieczenia i zawijasz z ciastem (ściśle), kładziesz na stronie gdzie się kończy papier czyli złożenia i pieczesz. Potem papier się lekko wyciąga.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2017-12-19 14:52
Robię tak samo. Nauczyła mnie moja babcia. Za ciasno nie zwijam. Nawet jak troszkę pęknie też jest dobry. :-))
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2017-12-19 14:54
Masz rację Lidzia :-) ale teraz idę poryczeć :-( wybacz..
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-19 15:06

> Żeby był taki okrągły jak że sklepu.


Nawet jak nie będzie taki okrągły to zapewne będzie pyszny. Dodawałaś do maku rodzynki lub orzechy?
Nadrzędny - Autor Kobietka Dodany 2017-12-19 16:40
Kupiłam taki w puszce , to dodać jeszcze orzechy? Zawsze teściowa robiła i jej taki ładny jak że sklepu wychodzi,ale ona kręci mak w maszynce mechanicznej,moczy bodajże w mleku i przekręca kilka razy więc może dlatego jest taki ładny.
A ten papier posmarować masłem żeby nie przywarł do ciasta?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2017-12-19 17:06
[usunięte]
Nadrzędny Autor Kobietka Dodany 2017-12-19 17:09
Wybacz że zawracam ci głowę ale dziękuję za dobre słowo.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2017-12-19 17:13
Kobietko, wiadomo, że masy makowej zrobionej własnoręcznie nic nie zastąpi. Do tej z puszki nic nie musisz dodawać, bo wszystko już ma. Kiedyś robiłam rogaliki drożdżowe z taką masą. Wyszły ok. :-)
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-21 01:03
Gollum
Czy Ty potrafisz to wyjaśnić? Kropek zalogował się w dniu zbanowania wielokropka. To forum coraz bardziej przypomina jakąś farsę. Większość tych "tworów nicków" to jakieś wymyślone osoby choćby jak Ci co mają dzisiaj urodziny. A takie jolnięte tym bardziej.
Poniżej:
to co pisze po zalogowaniu się wielokropka, nic poza regulaminem nie można otworzyć.
To samo wysyłam na pw i wpisuję w poradniku


forum.niepelnosprawni.pl - Użytkownik: wielokropek
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Wiadomości Twój profil Wyloguj się
Bład w dostępie
Zostałeś zabanowany. Powód: Złamany regulamin 4e. Okres: 30 dni.
Jeśli sądzisz, że to błąd, możesz o nim poinformować administratorów. Prosimy dołączyć dokładny opis błędu oraz datę wystąpienia.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2017-12-21 11:48
Niebardzo wiem co chcesz żebym Ci wyjaśnił?
W jaki sposób założyłeś nowe konto w tym samym dniu w którym zostałeś zbanowany czy chodzi o co innego?
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-21 12:19
Ty jako Administrator na innym forum może wiesz jak obliczyć 30 dniowego bana który zaczął się 12.listopada .
To się liczy bez weekendów i dni wolnych od moderacji ? ;-)
To tak jakoś może trwać pół roku.
Po jakim czasie mogłeś wrócić do swojego nicku po zabanowaniu? Chciałbym im napisać ze swojego zabanowanego nicku podziękowania za odbanowanie oraz życzenia świąteczno-noworoczne ale nie wiem kiedy to będzie możliwe, może w 2018 r? Jakieś dwa lata temu odpowiadali na pw teraz milczą jak zaklęci, możne nikt już tam nie czyta maili ;-)
Pisałem ,im ze błąd wystąpił 12 grudnia  ale może ja nie umiem liczyć do 30 dni .?
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2017-12-21 13:51
Na żadnym forum nie jestem administratorem, pisałęm, że jestem moderatorem.
Na forach na ktorych moderuję oznaczam ilość dni i resztę przejmuje już system, po ustalonej ilości dni automatycznie blokada znika - jak ustawię na 30 dni to równe 30 dni i po blokadzie, żadne dni wolne itp - 30 kolejnych dni.
Jak jest tutaj nie wiem - nie pamiętam rónież ile dłużej trwała moja blokada, , też do nich pisałem bez odzewu.
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-21 14:39
:-) Dla mnie Admin czy Modzio to to samo.
Napisałem to jako temat do żartów z tutejszej Admino-Moderacji , że bana potrafią wstawić ale dopilnować terminu już nie ;-)
Wiadomo ,ze to bez znaczenia bo czy piszę jako kropek czy wielokropek to i tak wszyscy wiedzą że to ten sam człowiek :-)
Oczywiście poza J edną osobą, która J ako J edyna J est tu człowiekiem a reszta to niedorozwinięte osob-nicki :-) :-) ;-)
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2017-12-21 18:17
Kropek, w takim razie masz bardzo nikłą wiedzę informatyczną. Administrator jest na wyższym szczeblu od moderatora, gdyż moderator ma mniej uprawnień...
Nadrzędny - Autor kropek Dodany 2017-12-21 18:34 Zmieniony 2017-12-21 18:46
Do niczego mi taka wiedza nie jest potrzebna, na szczęście. Wolę popatrzeć na Google   ;-)  np:

https://www.google.pl/maps/@31.2168116,8.9128338,11450453m/data=!3m1!1e3

A wiesz jaki obraz Polski Google przekazują  Światu ?
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2017-12-21 20:40
Prawdziwy...  :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-01-01 17:43
Kupiłam czajnik znanej firmy ze stali nierdzewnej i ............ zardzewiał w środku. :-(  Zagubiłam paragon z kasy. Mam tylko kartonik , w który był zapakowany. Czy jest możliwość reklamacji? A może macie cudowny sposób na pozbycie się tej rdzy?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-01-02 16:12
Stal nierdzewna nie jest dosłownie nierdzewna - może zardzewieć, tylko powinna być na rdzę bardziej wytrzymała niż stal "zwykła".

Bez paragonu albo innego dowodu zakupu oczywiście można pójść do sklepu, ale reklamacji prawdopodobnie nie przyjmą - bo nie ma dowodu, że kupione u nich. Dystrybutor / producent też nic z tym zrobić nie musi, bo w pierwszej kolejności reklamacje przyjmują sklepy (bo może to ich wina, że towar miałby wadę).

Ja usuwałam rdzę (z "nierdzewnych" sztućców :-)) sodą oczyszczoną (do kupienia w większym sklepie spożywczym). Ale użycie sody zakłada, że będzie ją można w to zardzewiałe miejsce wetrzeć. Nie wiem, czy to się da w Twoim czajniku. Opisać patent z sodą, czy podać jakiś inny (którego osobiście nie sprawdzałam)?
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-01-03 13:56
Dziękuję i jeśli to nie sprawi Tobie dużego kłopotu, to chętnie poczytam o sprawdzonych i niesprawdzonych sposobach walki z rdzą. :-)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-01-03 16:25 Zmieniony 2018-01-03 16:59
1) Soda oczyszczona + Płyn do mycia naczyń

Sody używam do usuwania spalenizny, uporczywych plam po kawie i herbacie, zacieków i z doświadczenia wiem, że działała też na niewielkie zardzewienia. Do sody dodaję trochę płynu do mycia naczyń, głównie po to, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję - sama soda jest sucha i może nie "zebrać" zabrudzenia, a tak zmienia się w lepką, przyczepną papkę. Tę papkę wcieram w miejscu zabrudzenia (ręką lub delikatną gąbką), a potem zmywam. Jeśli metoda działa, to soda powinna zebrać część zabrudzenia/rdzy. Czasem trzeba to powtórzyć.

2) Coca-cola / Pepsi

Kwas ortofosforowy zawarty w tych napojach "rozpuszcza" rdzę. Zardzewiałe miejsce lub przedmiot należy zalać tak, żeby cały czas było "pod colą" i pozostawić np. na noc albo całą dobę. W razie konieczności powtórzyć "kąpiel". (Wcieranie coli w rdzę teoretycznie działałoby lepiej, ale ja wtedy stosuję sodę - cola powinna zadziałać także przez zalanie, jeśli do miejsca zardzewienia nie ma jak dotrzeć).

Obie metody są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Oczywiście usunięcie rdzy nie będzie mieć sensu, jeśli przedmiot przerdzewiał na wylot, a miejsce raz zardzewiałe może zdaje się być bardziej podatne na ponowne rdzewienie.

I jeszcze w prezencie - jak to jest z rdzewieniem stali nierdzewnej: http://www.stalnierdzewna.com/baza-wiedzy/rdzewienie-nierdzewki-czy-to-mozliwe/
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-01-03 17:15
Dzięki Iota. :-) Dziś wypróbuję Twoją metodę z sodą. To będzie trudne, bo rdza pojawiła się w środku czajnika między ścianką boczną , a dnem. Może lepsza będzie metoda z colą. Sprawdzę.
Ciekawe jak taka rdza wpływa na zdrowie, bo przecież nie wszyscy mają czajniki z pokrywką i nie widzą jak im czajnik zardzewieje.

Miałam kiedyś patelnie, które rdzewiały jak się ich po umyciu nie posmarowało olejem jadalnym.

Sodę mam w domu zawsze, bo też używam do czyszczenia różnych przedmiotów tylko nie przyszło mi do głowy żeby rdzę sodą wyczyścić. :-)

Jeszcze raz dziękuję.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-01-03 18:01 Zmieniony 2018-01-03 18:18
Nie jestem chemikiem ani lekarzem. :-)

> bo przecież nie wszyscy mają czajniki z pokrywką i nie widzą jak im czajnik zardzewieje.


Rdza - tlenek żelaza w postaci stałej - nie jest w "normalnych" ilościach szkodliwa dla zdrowia (tak mówi źródło na stronie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Illinois: https://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=12540). Inne tlenki metali mogą być znacznie gorsze.

No i oczywiście nie należy tego jakoś masowo jeść - jeśli coś jest zardzewiałe, rdza się nie da usunąć, a przedmiot można wymienić, to ja bym wymieniła. Ale bez paniki.

> Miałam kiedyś patelnie, które rdzewiały jak się ich po umyciu nie posmarowało olejem jadalnym.


Pewnie patelnie żeliwne. To inny, bardziej "rdzewiejący" stop żelaza, który za to ma świetne właściwości przewodzące ciepło oraz doskonale się nagrzewa (i dlatego do gotowania niektórych rzeczy używa się naczyń żeliwnych). Kiedyś były zresztą jedynymi możliwymi garnkami, ponieważ do wytopu stali potrzeba znaczne wyższych temperatur niż do wytopu żeliwa - stal zaczęto na masową skalę wytapiać dopiero w XIX wieku, o ile dobrze pamiętam, a i wtedy na ziemiach polskich byłaby raczej drogim luksusem.

EDIT: No i tak dla jasności - cola powinna być nie-zimna. Reakcje chemiczne zachodzą wolniej / słabiej w niższej temperaturze, więc lepsza będzie pokojowa. :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Poradnik (Strona 135) (2380811 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 138 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill