www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (2955 - wyświetleń)
- Autor rafal308 Dodany 2018-01-23 19:47
Witam
W roku 2014 przeszedlem operacje wszczepienia implantu zastawki aortalnej oraz wszycia zastawki mitralnej.Od czasu operacji otrzymalem niepelnosprawnosc w stopniu umiarkowanym.Najpierw na komisji rejonowej na rok a nastepnie po roku na komisji wojewodzkiej na 3 lata.Tam rowniez poinformowano mnie ze z uwagi na w/w operacje nie nadaje sie do pracy w pelnym wymiarze i przysluguje mi renta socjalna z Opieki.Ogolnie pani z wojewodzkiego byla strasznie zdziwiona ze juz po samej operacji gdzie z uwagi na gojenie sie i zrastanie mostka bylem niezdolny do pracy a uznano mnie w opiece jak osobe calkowicie zdrowa i natrętną.Juz w roku 2014 po operacji kilkakrotnie skladalem dokumenty na rente i za kazdym razem byla odrzucana z uzasadnieniem ze zona pracuje wiec moze mnie utrzymac badz ze moge podjac prace..w 2018 w styczniu postanowilem ponownie zlozyc wniosek o rente socjalna..i coz,wielkie zdziwienie ..decyzja pozytywna z wyraznym napisem "z uwagi na art taki a taki  calkowicie nie zdolny do pracy co kwalifikuje do przyznania renty socjalnej do 2019 ( czyli do kiedy mam wazne orzeczenie)"..i teraz moje pytanie..co zrobic,czy moge zadac od opieki spolecznej wyjasnienia dlaczego wczesniej bylem zdolny do pracy i odmowa renty a teraz jestem calkowicie nie zdolny i przyznana renta..dodam ze poprzednio wszystko zalatwiala inna pani w opiece niz ta teraz ktora " po sprawdzeniu" uznala ze jednak renta sie nalezy..czy moge lub czy powinienem domagac sie teraz  od opieki lub wystapic do sadu o splate za te 4 lata kiedy zbywano mnie byle jakimi wyjasnieniami badz odrazu mowiono" niech pan nie sklada bo i tak pan nic nie dostanie".. co teraz powinienem zrobic ?
Dziekuje za odpowiedz i pomoc
Nadrzędny Autor m166 Dodany 2018-01-23 22:02
daj sobie spokój , ciesz się z tego co masz :-)
było już wiele przypadków odwoławczych na których się znacznie traciło :-(
dbaj o zdrowie i dokumentacje ;-) ABY ZA ROK PONOWNIE STANĄĆ NA KOMISJI
pozdrawiam
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-01-25 16:59 Zmieniony 2018-01-25 17:01
UWAGA: Nie jestem specjalistą z zakresu prawa rentowego ani innych pokrewnych dziedzin.

> czy moge zadac od opieki spolecznej wyjasnienia dlaczego wczesniej bylem zdolny do pracy i odmowa renty a teraz jestem calkowicie nie zdolny i przyznana renta


Po pierwsze - prawo do renty socjalnej ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To oni są odpowiedzialni za takie decyzje, a konkretnie jakiś lekarz orzecznik ZUS, który został wylosowany do rozpatrzenia danego wniosku. Nie wiem, czy pisząc "pani z opieki" masz na myśli lekarza orzecznika ZUS, czy tylko panią, która przyjmowała jakieś dokumenty. Jeśli to drugie, decyzja w ogóle nie zależała od niej.

Co ważne, prawnie nie ma podstaw żeby praca małżonka miała znaczenie. Nie do końca jestem więc pewna, czy dokumenty "odrzucał" ZUS, czy ktoś tam w okienku Ci mówił, że masz ich nie składać?

Po drugie - przepisy rentowe są nieostre. Wymagają aby oprócz stanu zdrowia brać pod uwagę wykształcenie, doświadczenie zawodowe i szanse na zatrudnienie. To znaczy, że orzecznik ma sporo wolnego pola do manewru i nawet dwie osoby z identyczną diagnozą mogą otrzymać dwa różne orzeczenia. Podejrzewam, że ewentualne prośby o wyjaśnienia trafią więc w próżnię - jeśli poprzednio ZUS odmówił przyznania renty, a teraz ją przyznał, to po prostu orzecznik inaczej ocenił sytuację.

Czysto teoretycznie można by z taką sprawą iść do sądu, ale to się może skończyć gorzej: jeśli sędzia powoła biegłego, którego zdaniem będziesz "zdolny do pracy", to sąd może zabrać rentę przyznaną przez ZUS. Więc to w zasadzie byłby hazard (albo coś zyskasz, albo stracisz i nie sposób powiedzieć przed rozprawą, jak będzie).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (2955 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill