www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulga rehabilitacyjna na dwoje niepełnosprawnych dzieci (4272 - wyświetleń)
- Autor premyslaw Dodany 2018-02-01 22:48
Witam. Moje obie córki posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Żona w 2017r. przebywała na świadczeniu pielęgnacyjnym więc nie posiada dochodu opodatkowanego. Rozliczamy się wspólnie. Chodzi mi konkretnie o przejazd autem. Mogę odliczyć ulgę na jedno dziecko 2280 zł czy na obie córki po 2280 zł?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-02-02 11:44
Hmmm.... Nie jestem biegłym specjalistą podatkowym ale z doświadczenia wiem, że możesz tylko raz ( w jednym roku) odliczyć te 2280 zł... Inaczej US Ci to zakwestionuje......
Nadrzędny - Autor premyslaw Dodany 2018-02-02 23:50
Ale to pewna odpowiedź czy tylko domysły? Też tak myślałem ale żadnych (paragrafów) na to nie znalazłem.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-02-03 09:43
Najbardziej pewną odpowiedź powinieneś uzyskać w US w którym się rozliczasz. Tam powinni znać interpretację przepisów.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-02-04 13:23 Zmieniony 2018-02-04 13:26
UWAGA: Nie jestem specjalistą z zakresu prawa podatkowego.

Zdania są podzielone. Ten temat był omawiany m.in. na forum rodziców dzieci niepełnosprawnych tutaj: http://www.zakatek21.pl/forum/viewtopic.php?p=16560#16560

Z tamtej rozmowy wynikałoby, że pytani urzędnicy uznawali ulgę za "przypisaną do dziecka" (i że dwójka dzieci to dwie ulgi). Ale to były ustalenia ustne, czyjeś. To nie jest coś, na co możesz się powoływać w rozmowie z urzędnikami US - inni urzędnicy wydali w tej samej sprawie odwrotną opinię.

Generalnie  udaj się z tym do swojego urzędu skarbowego, skontaktuj się z Krajową Informacją Podatkową lub - tak byłoby najbezpieczniej - wnioskuj o wydanie tzw. "indywidualnej interpretacji podatkowej". Jej zaletą jest to, że jest wydawana na piśmie i zabezpiecza podatnika, tzn. za postąpienie zgodnie z wydaną interpretacją nie można być "ukaranym". Jej wadą - że na wydanie interpretacji urząd ma 90 dni (więc nie jest pewne, czy zmieściłbyś się w terminie PITów 2017), a złożenie wniosku jest płatne: https://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/indywidualna;interpretacja;podatkowa;zobacz;jak;ja;uzyskac,238,0,1144046.html
Nadrzędny Autor premyslaw Dodany 2018-02-07 11:42
Dzwoniłem na infolinię krajowej informacji skarbowej i dostałem odpowiedź, że jeden rodzic może odliczyć 2280 zł na jedno dziecko. Więc teoretycznie wspólnie z żoną możemy odliczyć 2 x 2280 zł ale niestety w praktyce żona nie może odliczyć sobie tej ulgi ponieważ przebywając na świadczeniu pielęgnacyjnym nie miała opodatkowanego dochodu więc nie ma co odliczyć. I tak to się sprawa ma. Ja niestety nie mogę przejąć żony odliczenia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulga rehabilitacyjna na dwoje niepełnosprawnych dzieci (4272 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill