www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zachowania trudne w szkole (2012 - wyświetleń)
- Autor Mareszka Dodany 2018-02-02 14:46
Witam,
syn uczęszcza do szkoły specjalnej dla autystyków kl II (4 chłopców).
Czy szkoła ma możliwość wymagania od rodziców podpisania takiego oświadczenia:
"Ja niżej podpisany/a oświadczam, iż wyrażam zgodę/ nie wyrażam zgody na przytrzymanie mojego dziecka w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa"
lub
"Ja niżej podpisany/a oświadczam, iż wyrażam zgodę/ nie wyrażam zgody na użycie bezpośredniego kontaktu fizycznego wobec mojego dziecka w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa"?

Po odmowie podpisania podsunięto nam takie:

"Procedura w sytuacji zachowania trudnego
W sytuacji gdy mój syn/moja córka...... bezpośrednio zagraża innym uczniom lub nauczycielowi, a wszelkie próby wyciszenia nie przyniosły zamierzonego efektu, pozostaje samodzielnie w sali. Nauczyciel wraz z pozostałymi uczniami ma prawo opuścić klasę.
Jestem świadom, iż w takiej sytuacji mój syn/moja córka może doznać uszkodzenia ciała.
Ponoszę koszty ewentualnego zniszczenia mienia (wyposażenie klasy).
Jeśli zachowanie trudne nie wycisza się nauczyciel wzywa pogotowie, a ja niżej podpisany zobowiązuję się przybyć do Szkoły w czasie 30 min."

Ja rozumiem, że jeśli jest sytuacja nagła, coś się dzieje z dzieckiem nawet zdrowym (np wpada w histerię i tłucze kolegę), w szkole publicznej dyrektor ma prawo wzywać policję lub pogotowie.
Nie byłam w takiej sytuacji jako rodzic ale podejrzewam, że jeśli była potrzeba w ocenie dyrekcji to bierze odpowiedzialność, a nie dzwoni do rodziców obojga i łaskawie o zgodę pyta, a tymczasem dzieci nadal się np. tłuką.
Póki co nie podpisujemy, jeśli stanowisko szkoły będzie jak dotychczasowe "musimy chronić nauczycieli, na szkoleniach mówili, że inne placówki tak rozwiązują te kwestie" zapytamy na piśmie o podstawę prawną tych pism. Później kuratorium?

Proszę o radę, czy szkoła ma podstawy? czy to nie ogranicza praw dziecka, ubezwłasnowolnienie dziecka?

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2018-02-07 16:51
O to czy szkoła ma podstawy - proponuję jednak pytać szkołę lub/i na przykład kuratorium. Nie ma się tu wymądrzać.
Ubezwłasnowolnienie ma swoją definicję - skonfrontuj ją z Waszą sytuacją.

Ale jednak (choć się narażę, oczywiście) przede wszystkim zadaj sobie samej pytanie, jako rodzic: jakie/które Twoje zachowanie (zgoda lub jej brak) będzie właściwe i zwyczajnie przyzwoite, zarówno wobec własnego dziecka jak i nauczycieli oraz innych uczniów? Tylko tyle.

Jak sobie wyobrażasz interwencje nauczycieli i pozostałego personelu szkoły w sytuacjach zagrożenia? Czego oczekujesz? Co zaproponowałaś szkole? Co szkoła na to?

Naprawdę uważasz, że pozostawienie samotnie w sali Twojego dziecka - przestraszonego, zagubionego i bezradnego - będzie lepsze od pierwszej propozycji...? Ja bym wolała nie. Ale jesteś rodzicem - Twój wybór.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2018-02-07 20:31
"Czy szkoła ma możliwość wymagania od rodziców podpisania takiego oświadczenia' z tego co zrozumiałam szkoła daje wam rodzicom wybór: "wyrażam zgodę/ nie wyrażam zgody"  Bezpośredni kontakt fizyczny wcale nie będzie w tym przypadku oznaczał przemocy wobec dzieci. Nauczyciele NIE MOGĄ mieć bezpośredniego kontaktu fizycznego z dzieckiem, nawet zdrowym dlatego was o to pytają Warto byłoby porozmawiać o tym z wychowawcą. Zaufanie to podstawa.Tu chodzi o bezpieczeństwo nie tylko nauczycieli i pozostałych uczniów ale przede wszystkim o bezpieczeństwo waszych dzieci. Może zwyczajnie chodzi o przytrzymanie dziecka gdyby robiło komuś krzywdę albo sobie. Pomysł pozostawienia dziecka samego w klasie w razie konieczności jest niepoważny. To nie jest ograniczenie praw dziecka a już tym bardziej ubezwłasnowolnienie . Czy pani wie co to jest ubezwłasnowolnienie? Rak, szkoła ma prawo się na różne sposoby zabezpieczać.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zachowania trudne w szkole (2012 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill