www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad rodzicem ze stopniem niepeł (2889 - wyświetleń)
- Autor AgataC Dodany 2018-05-04 14:37
Mam pytanie, będę wdzięczna za podpowiedź, bo w mojej gminie zdanie jest inne niż w innych gminach, a dodatkowo w sieci widzę czasem artykuły o podobnych sytuacjach i nie wiem jak to traktować. Moja znajoma która nie jest do końca obeznana z internetem ma dylemat, bo co osoba to inne zdania.

Moje pytanie to czy córka, będąca zarejestrowana jako osoba bezrobotna w PUP może starać się o zasiłek opiekuńczy nad rodzicem który posiada stopnień niepełnosprawności (jest po udarze), pomimo tego, że jest drugi rodzic który takiego stopnia nie posiada i tutaj zdania są podzielone, bo w mojej gminie powiedzieli, że jeśli jest małżonek który stopnia nie posiada, pobiera emeryturę to on powinien się żoną zająć i siostrze taki zasiłek nie przysługuje, ale jest tu kilka ale .... mianowicie:

1. Mama znajomej jest po udarze, posiada stopnień niepełnosprawności, otrzymuje emeryturę z ZUS i jeszcze jakieś świadczenie w kwocie coś ok. 200 zł

2. Jej tata jest po 75 roku życia, nie posiada stopnia niepełnośprawności, pobiera emeryturę, ale jest schorowany. Ma zwyrodnienia, jakieś problemy z kręgami, zalecone operacje biodra, bo pochodzi trochę i potem ma straszne bóle, a boi się iść na zabieg. Ma ciśnienie i samemu ciężko mu jest opiekować się mamą. Dodatkowo czasem nie wszystko pamięta, a mama bierze sporo leków które trzeba często podawać.
Dobrze, że jest córka i to ona głównie najwięcej przy mamie robi, podaje leki itp. jest zarejestrowana w PUP.

3. W domu jest jeszcze jedna siostra która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ale ona ma swoje zajęcia, owszem pomaga jeśli trzeba, ale z tego co czytałam w sieci i tu cytuję "Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, w rozumieniu przepisów, mogącego zapewnić opiekę nie uważa się: osoby prowadzącej działalność pozarolniczą,"

4. W naszej gminie znajoma udała się do urzędu aby o to zapytać, powiedzieli, że jeśli ojciec nie ma stopnia niepełnosprawności i pobiera emeryturę to nikt z dzieci takiego zasiłku pobierać nie może, bo mąż jest sprawny i to on musi zapewnić opiekę.

Fakt, nie ma stopnia niepełnosprawności, ale wcale taki sprawny nie jest. Czy to znaczy, że znajoma mogła by się starać o taki zasiłek tylko wtedy, gdy jej ojciec miałby stopnień niepełnosprawności? Trochę to chore, bo przecież mało prawdopodobnym jest, aby taki stopnień z powodu niepełnosprawności został mu przyznany z powodu zwyrodnień, ciśnieniem itp. bo to często choroby postępujące wraz ze starzeniem. Co będzie jak minie kolejnych 5 lat czy więcej i jej ojciec będzie w gorszej formie? Dalej znajoma nie będzie mogła starać się o taki zasiłek?

Proszę o jakieś rady.
Dziękuję
Nadrzędny - Autor 3mającyQle Dodany 2018-05-04 18:37
Zasiłek opiekuńczy ,to coś jak zwolnienie L4,na opiekę nad chorym dzieckiem,czy rodzicem, a Tobie chyba chodzi o świadczenie pielęgnacyjne?
Nadrzędny Autor AgataC Dodany 2018-05-05 20:36
Tak zgadza się, pomyliły mi się nazwy, przepraszam :-)
Nadrzędny Autor płomyk Dodany 2018-10-21 12:37
musi Pani porpawić tą pomyłkę :-)
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-11-08 12:26
Witam musisz popytać w Gopsie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad rodzicem ze stopniem niepeł (2889 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill