www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ważność zaświadczenia o stanie zdrowia OL-9 w ZUS (15204 - wyświetleń)
- Autor dziobnij Dodany 2018-05-14 23:36
Dzień dobry.

Chcę złożyć dokumenty do ZUSu w sprawie renty. W przeszłości lekarz prowadzący wystawiał mi zaświadczenie o stanie zdrowia na druku N-9. Na tym druku widniała informacja, że zaświadczenie jest ważne tylko 30 dni od momentu wystawienia. Teraz wzór się zmienił i lekarz wystawił mi zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9. Na tym druku nie znalazłem żadnej informacji, że zaświadczenie jest ważne tylko 30 dni. Czy to oznacza, że jest ważne dłużej? Mogę złożyć to zaświadczenie w ZUS np. 60 dni po jego wystawieniu? Pytam, bo aktualnie czekam na dostarczenie mi dodatkowych wyników badań i nie wiem ile to potrwa, a leczę się prawie 500 km od domu, więc nie będę jechał 1000 km, aby wystawić to samo zaświadczenie tylko z nową datą.

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-05-15 13:27
UWAGA: Nie jestem ekspertem z Centrum Integracji.

Wzór zaświadczenia OL-9 dostępny na stronie ZUS (link) ma na samym początku część "Instrukcja wypełniania" i 4. punkt tej instrukcji brzmi "Zaświadczenie o stanie zdrowia powinno być wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku o świadczenie".

Czyli mówiąc inaczej: od daty wystawienia do daty złożenia w ZUS może minąć najwyżej miesiąc.
Nadrzędny - Autor dziobnij Dodany 2018-05-20 05:09
Masz rację. Nie zwróciłem uwagi na sam początek. No nic. Złożyłem dokumenty w ZUSie, bo inaczej zaświadczenie o stanie zdrowia wygasłoby. Nie dołączyłem jednego badania, bo nie zdążyło do mnie dojść. Nie będzie problemów, jak nie złożyłem tego badania razem z innymi dokumentami ale doniosę je na badanie przez lekarza orzecznika?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-05-20 08:44

>Nie będzie problemów, jak nie złożyłem tego badania razem z innymi dokumentami ale doniosę je na badanie przez lekarza orzecznika? <


Nie tylko nie powinno być problemu, ale nawet to lepiej bo orzecznik będzie miał zajęcie jak się u niego zjawisz....... Zawsze tak robiłem w czasach gdy na komisjach się stawiałem. Tym sposobem bardziej zainteresuje się Tobą. Oczywiście ważne aby były to dokumenty potwierdzające problem zdrowotny a nie takie rodzące wątpliwości. Te ostatnie lepiej w domu zostawić........
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-05-20 21:46

> Nie będzie problemów, jak nie złożyłem tego badania razem z innymi dokumentami ale doniosę je na badanie przez lekarza orzecznika?


Potwierdzam - nie ma z tym problemu. To, że pomiędzy złożeniem wniosku a badaniem przez orzecznika mogą być wykonane jakieś jeszcze badania, jest zupełnie normalne.

(W przeciwieństwie do przedmówcy nie namawiam tylko do "zostawiania badań w domu" - osobiście wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć bez ogródek, czy ZUS by dokumentację kwestionował, czy nie).
Nadrzędny - Autor dziobnij Dodany 2018-05-21 03:58
No to mnie uspokoiliście. Tak z ciekawości: wiecie jaki jest średni czas oczekiwania na badanie przez orzecznika w 2018 roku?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-05-22 19:25
Takie informacje z reguły udzielają w Inspektoratach. Tam zadzwoń i będziesz mieć najpewniejsze wiadomości.
Nadrzędny - Autor dziobnij Dodany 2018-06-09 17:16
Szok. ZUS przyznał mi rentę ALE zdalnie. W ogóle nie musiałem stawiać się na badanie orzecznika. Przyszedł list polecony, że jestem całkowicie niezdolny do pracy i to wszystko. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-06-10 06:40

>Szok. ZUS przyznał mi rentę ALE zdalnie.<


Spotkałem się z takimi przypadkami, ale dotyczącymi osób w tzw. wieku ochronnym. Czyli panie ponad 55 a panowie 60 lat. Ma to swoje uzasadnienie.
Bywa też, że (tak było u mnie za pierwszym razem) komisja może być w domu/mieszkaniu pacjenta. Wtedy odwiedza zainteresowanego lekarz konsultant i na podstawie jego opinii orzecznik wydaje decyzję.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ważność zaświadczenia o stanie zdrowia OL-9 w ZUS (15204 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill