www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna + dodatki? (2557 - wyświetleń)
- Autor marci24 Dodany 2018-07-03 15:31
Witam
Jestem 30+ latkiem, mam wady wrodzone, umiarkowany stopień niep. i rentę socjalną przyznaną na stałe, którą dostaję od 18 roku życia. Nie pracowałem i nie pracuję z powodu wad aczkolwiek poruszam się samodzielnie.
Chciałem zapytać się czy pobierając rentę socjalną należą się jakieś dodatki typu zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny?
(Jeśli tak, to gdzie starać się o niego)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-07-04 14:28

> czy należą się jakieś dodatki typu zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny?


Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany, jeśli dana osoba pobiera rentę / emeryturę i "została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji" - wypłaca go ZUS. Aby go otrzymać, należy złożyć oświadczenie o stanie zdrowia i odpowiedni wniosek: http://www.zus.pl/dodatek-pielegnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które nie mają prawa do dodatku pielęgnacyjnego, a które mają następujące orzeczenia:

- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale tylko wówczas, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Może Cię dotyczyć, jeśli Twoja niepełnosprawność powstała odpowiednio wcześnie. Zasiłek wypłaca się jako świadczenie rodzinne poza ZUS. W związku z tym o wszystkie dokumenty należy pytać lokalnie, w urzędzie miasta lub gminy - w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne
Nadrzędny - Autor marci24 Dodany 2018-07-05 14:20
Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, jak się okazało po wizycie w MOPS-ie należy mi się zasiłek pielęgnacyjny o który złożyłem dziś wniosek.
Nadrzędny Autor marci24 Dodany 2018-07-17 07:07
Mam jeszcze jedno pytanie, dokumenty o przyznanie zasiłku składałem w 1 lipca a na piśmie które dostałem jest napisane że składałem w 1 marca a decyzja o przyznanie zasiłku zapadła 3 marca. Jakiś błąd?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna + dodatki? (2557 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill