www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwrot kosztów operacji ? (3470 - wyświetleń)
- Autor MarcinB Dodany 2019-02-22 10:10
Witam serdecznie,

W tym tygodniu podjąłem się operacji polegającej na "Frakcjonowaniu wydłużenia zginaczy kolan" w prywatnej klinice.
Zabieg sporo mnie kosztował. W tym tygodniu otrzymałem informacje o możliwości otrzymania faktury.
Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Czy są jakieś organizacje do których można się zwrócić o przynajmniej częściowy zwrot poniesionych kosztów ?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Marcin
Nadrzędny Autor MarcinB Dodany 2019-02-27 13:06
Ewentualnie może będę mógł ten koszt uwzględnić w PIT'cie ?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-03-02 15:04
Na wstępnie zaznaczam, że nie jestem pracownikiem Centrum Integracji ani żadnym innym specjalistą. A teraz do rzeczy:

> Czy są jakieś organizacje do których można się zwrócić o przynajmniej częściowy zwrot poniesionych kosztów ?


Nie znam żadnej konkretnej organizacji, która specjalizuje się w czymś takim. Organizacje znacznie częściej zajmują się pozyskaniem pieniędzy, niż refundowaniem wydatków, które ktoś już poniósł. Tym niemniej możesz przejrzeć ogólnopolski spis organizacji pozarządowych: https://spis.ngo.pl/

W kolumnie „Odbiorcy działań” po prawej stronie ekranu wybierz opcję „Niepełnosprawni dorośli”, żeby zawęzić wyszukiwanie tylko do organizacji, które deklarują pomoc dorosłym ON.
Sugerowałabym przejrzenie tego spisu pod dwoma kątami – pod kątem Twojej konkretnie niepełnosprawności oraz pod kątem organizacji dla ON, które działają lokalnie (w Twoim powiecie, województwie itd.) Zorientuj się, czym się zajmują i jeśli zajmują się również pozyskaniem środków na zabiegi medyczne, po prostu się z nimi skontaktuj i zapytaj.

Żadnych gwarancji Ci w tej sprawie dać nie mogę, bo pomoc organizacji pozarządowych jest z definicji dobrowolna – sami decydują, w czym pomagają.

> może będę mógł ten koszt uwzględnić w PIT?


Jedną z ulg w przypadku podatku dochodowego osób fizycznych (PIT) jest tzw. „ulga rehabilitacyjna”. Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz np. tutaj: https://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/

Co do zasady umożliwiałaby ona odliczenie - w PIT za rok, w którym poniosłeś wydatek – całego kosztu działania rehabilitacyjnego. Na przykład gdybym ja prywatnie w tym roku pojechała na turnus rehabilitacyjny, mogłabym jego pełny koszt odliczyć od dochodu opodatkowanego. A zatem jeśli Ty poniosłeś te koszty teraz, możesz je rozliczyć dopiero za rok (w formularzu PIT za rok 2019).

Jest tylko jeden problem – Twój wydatek musi być uznany za rehabilitacyjny, czyli usprawniający w związku z orzeczoną niepełnosprawnością. Po pierwsze więc poszłabym z dokumentacją z tego leczenia do któregoś z prowadzących Cię lekarzy, żeby wystawił Ci dokument, że leczenie miało na celu usprawnienie w związku z niepełnosprawnością, jeśli tak rzeczywiście było (bo urzędnik skarbowy nie lekarz, ma prawo tego nie wiedzieć), po drugie zaś z taką „podkładką” do lekarza poszłabym do Twojego lokalnego urzędu skarbowego, żeby się upewnić, że im to wystarczy i nie będą kwestionować odliczenia.

EDIT: No i oczywiście, na koniec - uzyskanie zwrotu kosztów od jakiejś organizacji automatycznie oznacza, że nie możesz tego kosztu odliczyć w PIT (bo go trwale nie poniosłeś).
Nadrzędny - Autor MarcinB Dodany 2019-03-04 15:21
Zabieg miał na celu "usprawniający w związku z orzeczoną niepełnosprawnością" więc jest cień szansy że zwrócą mi część poniesionego kosztu :-)
Tylko nie rozumiem pod jakim względem rozpatrują te dwie opcje "limitowane kwotowo" lub "nielimotowane kwotowo"
Sam wybieram jedną z opcji ? Bo wiadomo że wolałbym nielimotowane kwotowo - czyli całkowity zwrot poniesionego kosztu :-)
Niemniej jednak dziękuje serdecznie za pomoc :-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-03-04 17:59 Zmieniony 2019-03-04 18:28

> Tylko nie rozumiem pod jakim względem rozpatrują te dwie opcje "limitowane kwotowo" lub "nielimotowane kwotowo"


Kwoty dopuszczalnych odliczeń wynikają z przepisów podatkowych. Niczego więc sobie nie wybierasz – patrzysz do jakiej kategorii należy Twój wydatek i stosujesz przepisy. Ulgi podatkowe reguluje art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (link), a punkty 7-7e tego artykułu dotyczą ulg dla osób niepełnosprawnych. Cytuję istotne części:

7a. Za wydatki [na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych] uważa się wydatki poniesione na:
[...]
6) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;
[...]
7b. Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
[...]
7d Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną [...]


Ponieważ pkt. 7 podpunkt 6) nie ma górnego limitu odliczenia, wydatek tego typu jest nielimitowany.

UWAGA: przepisy podatkowe za ten rok mogą się jeszcze zmienić. Jeśli więc koszt poniosłeś w tym roku, będziesz je mógł rozliczyć dopiero w PIT za ten rok, czyli do 30 kwietnia 2020, więc powinieneś przed rozliczeniem potwierdzić, czy ulga nadal będzie taka sama.

Jeśli zaś koszt poniosłeś w roku 2018 oraz:
- masz fakturę na własne imię i nazwisko,
- „zabieg chirurgiczny stanowi niezbędny i konieczny element zmierzający do przywrócenia ograniczonych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównania ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić społecznie przydatną sprawność” (czyli operacja byłaby według Najwyższego Sądu Administracyjnego rehabilitacyjna).

To skontaktuj się ze swoją skarbówką i potwierdź, czy uznają to odliczenie – jeśli tak, będzie nielimitowane. Zaznaczam "jeśli", bo organy podatkowe różnie interpretują relację operacji chirurgicznych i rehabilitacji.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-11-13 12:02
Nie wiem zapytaj w nfz.
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2019-12-12 11:19
jakoś można go uzyskać, tylko trzeba się dowiedziec
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwrot kosztów operacji ? (3470 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill