www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Aktualności (Strona 308) (3697165 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 330 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2019-03-10 14:15
I cóż, że podpisał, jednak od wprowadzenia w życie tych deklaracji jest rada miejska... Jak prezydent miasta coś zadeklaruje, to radni muszą podjąć decyzję czy w deklarację wprowadzić w życie, czy też wywalić do kosza...
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-03-10 15:40
Jednak to nam mówi w jakim kierunku niektórzy chcieliby, żeby sprawy poszły.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-10 17:00

>I cóż, że podpisał, jednak od wprowadzenia w życie tych deklaracji jest rada miejska...<


W rzeczy samej taka jest kolej rzeczy......... A jedyne co tak naprawdę bulwersuję to to, że najwięcej w tej sprawie mają do powiedzenia laicy, którzy tej deklaracji na oczy nie widzieli a teraz  się wymądrzają..... Sygnał do tego dał wymieniony już tu przeze mnie prezes, który jak zapewne zauważyliście stara się robić wszystko aby odwrócić uwagę od afery z budową wieżowców. Odczytuję, że raptem nagłośniona sprawa LGBT to zwykła zasłona dymna. Bo czy kilka miesięcy , czy też nawet rok wcześniej o LGBT nic nie było wiadomo ???? Zwykła ściema i nie ma czym się fascynować......
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-03-10 17:16
Powiedz to rodzicom, którzy mają małe dzieci.

Deklaracja jest w necie można przeczytać.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-10 17:29
W Polsce rodzice to nie idioci,- swój rozum mają.........
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-03-10 17:34
Też tak uważam.
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2019-03-10 17:33
WzK napisał:

>A jedyne co tak naprawdę bulwersuję to to, że najwięcej w tej sprawie mają do powiedzenia laicy, którzy tej deklaracji na oczy nie widzieli a teraz  się wymądrzają...>


Nie zgadzam się z tobą WzK, ponieważ radni, to władza ustawodawca, to oni dostają materiały do przeanalizowania co najmniej tydzień przed posiedzeniami rady, na posiedzeniach prezydent musi przedstawić raport co, za co, i jak robił i co, jak i za co zamierza robić bo prezydent to władza wykonawca...
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-10 18:01

>Nie zgadzam się z tobą WzK, ponieważ radni, to władza ustawodawca, <


Oczywiście Norbert możesz się ze mną nie zgadzać tak jak i ja w stosunku do zacytowanego fragmentu Twojego zdania.....
Uważam, że radni to jednak władza prawodawcza a nie stricte Ustawodawcza bo tę władzę sprawuje parlament. Oczywiście w tym układzie Prezydent Miasta to władza wykonawcza.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-10 21:17
Ale se poczytałem a poczytałem . Mateusz był jednym z dwunastu apostołów i (tak se myślę)uważam że na dwunastu jeden mógł być konserwatystą ;-) . LGBT to temat zastępczyi i ma przykryć tematy niekorzystne dla tej prtii. Temat emigrantów już jest nieaktualny(ludzie przestali się bać), nie pociągnie do wyborów.Prezydent Trzaskowski musi uważać, żeby nie dawać takich nieprzemyślanych 'prezentów' PiS .
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-11 11:09

>Mateusz był jednym z dwunastu apostołów i (tak se myślę)uważam że na dwunastu jeden mógł być konserwatystą ;-) <


No,- to czy konserwatystą to mniej istotne. Światopoglądy  w naszym pojęciu wtedy nie istniały. Natomiast pewne jest, że Mateusz posiadał w  tym czasie
sztukę pisania i czytania.  Oprócz niego z 12-tki sztukę tę posiadał raczej tylko Jan. Można wyciągnąć wniosek ( raczej prawdziwy), że nawet św. Piotr był analfabetą...... Uzasadnienie....... Otóż nie spisał On własnej  ewangelii, natomiast na podstawie jego relacji ewangelię później spisał św Łukasz....
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-11 11:49

>Można wyciągnąć wniosek ( raczej prawdziwy), że nawet św. Piotr był analfabetą<


Z tego wynika jedno, że jednak ' nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera' ;-) , p.Jezus postawił na Piotra i na nim zbudował kościół .
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-03-11 12:03
Widać Jezus dostrzegł w Piotrze inne zalety...... jak się okazało słusznie........
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-03-11 12:23
Nie mieszajcie lepiej w mrowisku, bo wyjdą nie te mrówki, co trzeba z historii. A tak w ogóle każda wiara wiarą, a mrówki mrówkami.
https://zawisza.neon24.pl/post/116976,sw-pawel-historia-poczatkow-chrzescijanstwa
Art. powołuje się na cytaty z dziejów Apostolskich i inne źródła, więc? Więc jednak nie Piotr wiódł prym w tamtych czasach.
Opoką go zrobiono chyba później.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-11 12:37
Oleńko..... zapodany przez Ciebie temat jest z pewnością ciekawy, ale czy tu miejsce i czas aby to roztrząsać ? Myślę, że byłyby marne szanse na dojście do wspólnego mianownika przez wszystkich forumowiczów.......
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-03-11 12:47
Zgadzam się z Tobą, tym bardziej, że to temat aktualności. Wracajmy więc na Ziemię i nie budźmy demonów ani historycznych, ani nie odsyłajmy do ewangelii.:-) Pax, pax, pax...:-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-11 13:00
Min. Brudziński- jak wielu ministrów obecnego totalnie nieudolnego rządu-jak mówi Kierdziołek, startuje w wyborach do europarlamentu, dla skuteczności ;-) . Skutecznie będzie walczył z czym ; z uchodźcami, LBGT ? kliknij
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-03-11 13:43
Panie Amalianie :-) to wszystko pikuś. :-) :-) W Poznaniu(!)  chcą stawiać pomnik Piłsudskiego i to jest dopiero!!!!! nie powiem co.....
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-03-11 17:04
Oleńko,- no może jednak powiedz (na ucho)...... Czyżby Wielkopolanie nie darzyli estymą Marszałka ? Nagrabił tam sobie czymś ?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-03-11 17:02

>Min. Brudziński- jak wielu ministrów obecnego totalnie nieudolnego rządu-<


Wiele osób było zaskoczonych tym, że Brudziński do PE startuje. Bo przecież to właśnie on był przewidywany jako następca Kaczyńskiego.
Mnie to wcale nie dziwi bo po prostu prezes chce się go szybko pozbyć gdyż po ostatniej aferze bardzo boi się o prezesurę....
Taka taktyka JK,- ucieczka do przodu......
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-13 20:41
Żyłem w takich latach gdzie wszyscy byliśmy milionerami . Bochenek chleba kosztował kilka tysięcy a paszporty trzymało się w komisariatach Milicji .Wyjazd za granicę graniczył z cudem lub podpisaniem lojalki . Brutalem, to zapach miły dla nosa itrzeba było mieć znajomości, żeby go kupić . Papier do d...y chociaż że do d... nie było go gdzie kupić . A my jak ćmy lecimy do ognia, żeby ponownie 'zostać milionerami'. Pozdrawiam ... po znajomości panią X i panią Y i  Ciebie w-zetko :-).
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-03-13 21:09
Amalian, a Ty chociaż wiesz do czego "lecisz". Przecież ci, których chwalisz na razie żadnego programu nie przedstawili oprócz tego żeby dojść do władzy. A chciałabym żeby chociaż próbowali mnie do siebie przekonać.
Żyłam w tych samych czasach, doskonale pamiętam komunę i w dzisiejszych czasach nie widzę żadnego podobieństwa do tego co się wtedy działo.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-13 21:37

>Żyłam w tych samych czasach, doskonale pamiętam komunę i w dzisiejszych czasach nie widzę żadnego podobieństwa do tego co się wtedy działo.<


Hm ... Nie zamierzam Cię przekonywać trwaj w tym . Pozdrawiam :-).
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-03-13 22:16
Amalian, wiem co mówię. Za sprawy mniejszej wagi niż się teraz robi przeciw (wybranej w demokratycznych wyborach) władzy ludzie na Syberii lądowali. To były okrutne czasy dla zwykłych ludzi, jak możesz mówić, że teraz jest czy będzie podobnie. Pomyśl dwa razy zanim jeszcze coś takiego powiesz. Historii Polski nie znasz czy uczysz się z brukowców.

Porozmawiaj ze starymi ludźmi, to Ci opowiedzą co się działo.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-03-11 19:54
Odpowiedź dla WzK na ucho :-)

> Czyżby Wielkopolanie nie darzyli estymą Marszałka ? Nagrabił tam sobie czymś ?


Miał w nosie Poznańskie i się z tym nie krył. Kiedy wybuchło już powstanie wielkopolskie i zwrócono się do niego o wsparcie dowódcze, w końcu przysłał do Poznania J.Dowbora-Muśnickiego. Swojego konkurenta do władzy nad wojskiem z racji stopnia i wykształcenia wojskowego. Nie ukrywał, że liczył na jego kompromitację (tym samym musiał wykalkulować upadek powstania!), a się okazało, że JDM okazał się generałem taktykiem takim, że podupadające lekko powstanie 'odżyło", a na koniec zwyciężyło. Mało tego błyskawicznie zorganizował z powstańców regularną 100-tysięczną armię, zaopatrzoną tak, że czerpał z tego materialnie Piłsudski w wojnie 1920, o żołnierzach wielkopolskich nie wspominając. Jednak i tu uderzył, bo pozdejmował dowódców wielkopolskich z wielkopolskich jednostek i zastąpił swoimi.
Sam mówił po latach:
"braciom Wielkopolanom z otwartością mówiłem, że w moim rachunku oni w danej chwili nie odgrywali absolutnie żadnej roli"
"Braci Wielkopolan musiałem od razu wykreślić ze swego rachunku"
""Marszałek, w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych hrabią Harrym Kesslerem powiedział, iż Polacy nie będą prowadzili wojny o Poznańskie i Pomorze."

Wystarczy? A teraz jacyś ludzie pewnie z Warszawy przywlekli tu kult Piłsudskiego, to niech wracają i tam go sobie  postawią, bo inaczej powstańcy się chyba w grobach poprzewracają na to. Jak tak można nie rozumiem.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-11 20:11

>Wystarczy?<


Oczywiście, że wystarczy.... Dziękuję za trud który podjęłaś opisując te historyczne zawiłości. Wiedziałem, że J. Piłsudski nie jedno miał "za uszami" ale tej sprawy nie znałem. Raz jeszcze dziękuję i polecam się na przyszłość ( w formie słuchacza ) :-)))))
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-03-11 20:17
Musiałam się skracać.:-) Żebyś wiedział, co  o P. mówił Dmowski, to cytować tu nie przystoi. :-) Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-11 21:36 Zmieniony 2019-03-11 21:39
Obecnie rządzący zmienili punkt widzenie i  .... wyjeżdżają do Uni zmienić zasobnoś wiedzy;)) . Zanim egzotyczni tubylcy załapią j.polski to zrozumiemy- na sobie, że nie mają łatwo . Przyjdziesz do fryzjera po manicure a wyjdziesz z Irokezem                                                  
kliknij
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-11 22:39 Zmieniony 2019-03-11 22:41

>. wyjeżdżają do Uni zmienić zasobność wiedzy<


Czuję sarkazm.........Ja to raczej postrzegam jako pęd do zwiększenia zasobności portfeli. Taki sobie przejaw cwaniactwa...... W kraju może jeszcze tylko kilka miesięcy przy korytku a w PE to zawsze 5 lat doskonale płatnego zajęcia..... Aby nie było...... politycy innych opcji też z utęsknieniem tę kasę wypatrują......
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-11 23:08
Aby nie było ... politycy innych opcji nie krtykowali uniijak krytykowana jest przez polityków PiS . Jak słyszę, że wszyscy politycy PiS(starający się o mandat europosła) jadą tam nie dla kokosów, ale by unię zmieniać nie rozumiejąc jej . To samo przez się  mówi mi że jadą tam tylko 'dla kokosów'.
Min. Brudziński miał minę mocno zdziwioną słysząc dziennikarkę zadającą pytanie w języku angielskim . I don't understand why ? :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-12 09:23
Okazuje się, że p. Brudziński niedouczony,- ale gorzej z B. Szydło...wszak to ona wyrzuciła gwieździste sztandary z URM. A to już jest bezwstydność aby teraz ręce po wypłaty w  "€" wyciągać. No jeszcze tylko p. Pawłowicz w tym zespole startującym brak........
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2019-03-12 11:54
Kto rzucił hasło, że "do polityki nie idzie się dla pieniędzy"?  Oczywiście, że nie idzie się "dla" pieniędzy, ale PO pieniądze.  Dowody?
Można gazetom i mediom ogólnie nie wierzyć, ale nie o wiarę tu chodzi lecz fakty. A fakty są takie, że miałem okazję odsłuchać głosu samego prezesa. Wprawdzie z taśmy, ale głos rozpoznawalny. Mówił o pieniądzach i o tym, że są problemy z budową "K-Towers" chyba, że wygramy wybory, a na razie cicho sza, aby się nie wydało. I wydało się, bo nie ma nic ukrytego, coby nie zostało odkryte. W oryginale : "Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome". ( Źródło- Biblia.)
https://www.money.pl/gospodarka/tasmy-kaczynskiego-wiezowiec-przy-srebrnej-za-2-mld-zl-6358501887248513a.html
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-12 12:38
W aferze wieżowej ciekawi mnie jedno: Czy po zrealizowaniu inwestycji wybrane osoby z PiS- zamierzały się na tym wzbogacić? Np. przez jakąś formę uwłaszczenia osobistego? Jako, że fakt nie został dokonany to i raczej sankcjom karnym nie może podlegać ? Zresztą udowodnienie rzeczy niedokonanej jest chyba niemożliwe......
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2019-03-12 12:47
Srebrna za rządów tej opcji politycznej bedzie przesłuchiwała, przesłuchiwała, przesłuchiwała wszystkich, ale nie prezesa . Na wyjśnienie tej sprawy trzeba będzie poczekać na zmianę rządu .
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-12 12:42
O jednym takim co nie umiał obsłużyć bankomatu ... podaj pin ;-);-);-)
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2019-03-12 13:57
To o tym samym, co linkowałem wcześniej. Mediom można nie dawać wiary, ale na taśmach sam pan prezes mówi o planach i biznesie, który miał zapewnić finansową niezależność. Wszystko pod warunkiem, że wygra wybory i nadal będzie miał władzę, a przede wszystkim dostęp do państwowych pieniędzy.
Kłótnia w rodzinie o pieniądze pokrzyżowała te plany, a przy okazji społeczeństwo mogło się dowiedzieć prawdy tej formacji.
A prawda jest taka, co potwierdzają fakty, że do polityki idzie się po pieniądze, a nie dla pieniędzy.
Program rozdawnictwa publicznych pieniędzy ma to ułatwić. Samotnym matkom z dziećmi i na pierwsze dziecko 500, specjalistkom lub specjalistom po 50 000. Mała różnica, bo przecież zera nic nie znaczą.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-12 14:08
I zera mają swoje znaczenie, ale ciut, ciut inne . Jak masz problem, bo zjadłeś coś niestrawnego i szukasz pomieszczenia z dwoma zerami to .. dupa mokra, jak nie umiesz tego wyartykułować w języku angielskim lub innym, który tubylcy rozumią ( lub po ichniemu ;-). To ostaje samoobsługa ;-) . Co się zxaś ma drogi polityka, to nie przeszkadza mi to czy idzie po pieniądze, ale jak to robi . Politycy PiS mieli gęby pełne frazesów jak dotyczyło to uwceśnie rządząctch . Teraz to się im pieniądze należą .
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2019-03-12 22:47
Bo to nie PO-wcy a PiS-owcy... A tak między nami, wszystkim politykom się gó**no należy bez względu na przynależność partyjną...
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-13 07:47

>wszystkim politykom się gó**no należy bez względu na przynależność partyjną... <


W zasadzie tylko przyklasnąć,- ale co zrobić jak oni w rękach wielkie noże trzymają i nimi tort (budżet/naszą forsę) kroją/dzielą. A wiadomo, że w takim układzie to sobie najbardziej smakowite kawałki przydzielają. No.... niektórzy to nawet tę wisienkę ze szczytu potrafią szarpnąć :-(
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-03-13 08:08
Czyżby cień nadziei na normalność ? O ile Demokraci tego nie spiep..ą.......

>https://wiadomosci.wp.pl/sensacyjny-sondaz-pis-przegrywa-z-koalicja-europejska-6358863537198721a<

Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-03-13 09:12
Chciałabym wreszcie poznać program tych, na których tak się cieszysz. Jeśli nie ma programu, to nie widzę tu normalności.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2019-03-13 09:57
A co jest dzisiaj nienormalnego? W jaki sposób Twoje życie zmieniło się na gorsze za rządów "niedemokratów"?
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-03-13 10:29
A w jaki sposób zmieniło nam się na lepsze wobec wielkich, świetlistych obiecanek 4 lata temu? Poprawiło się dzieciom, to chyba jeden fakt.
Twoje pytanie przypomina mi postawę warstw społecznych w czasach powstań narodowych. Jak jedni szli do walki, to drudzy gwizdali, bo im się i tak nic nie zmieniało. Państwo  jako takie to było dla niektórych  pojecie abstrakcyjne.
„Ale tu wieś spokojna. – Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.”
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2019-03-13 12:28
Fakt, że poprawiło się dzieciom to już więcej niż osiągnęło wiele poprzednich rządów. Mi się poprawiło, zarabiam wyraźnie więcej, choć zasługa rządzących w tym żadna:)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-03-13 13:15
>Poprawiło się dzieciom, to chyba jeden fakt.<

Dzieciom się poprawiło, ale nie wszystkim. Co mają powiedzieć maturzyści, ośmioklasiści ? Mając na uwadze egzaminy - jakie stoją przed niektórymi i strajk nauczycieli, to rząd powinien natychmiast odwołać minister Zalewską. Balzel jaki zrobiła, to jedno co zrobiła 'dobrze' . Po co to było ?Czemu te zmiany miały służyć .Szkoła potrzebuje stabilności i finansów a otrzymała obietnice i strach przed zmianami . Książki trafiły pod strzechy a winne trafiać do czytających je .Pamiętasz swoją pierwszą książkę? Bo ja pamiętam . Pozdrawiam - dzisiaj zmierzła bułła .
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2019-03-13 15:01
Niech się uczą. Jeśli będą to zmiany organizacyjne nie będą straszne.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2019-03-13 22:51 Zmieniony 2019-03-13 22:59

> Pamiętasz swoją pierwszą książkę? Bo ja pamiętam .


Jasne. Baśnie, elementarz i "Nieumiałek w słonecznym mieście"
A,  dzięki za pozdrowienia, wzajemnie. :-)
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-03-14 08:24
Dzieciom się poprawiło ali ridzicom dzieci też.
Teraz nawet Rogal może planować kolejny wyjazd na wczasy a na dodatek dostał 1000 plus. Oczywiście to tylko jego zasługa a nie rządu. Ale 500+  poprawia mu możliwości :-)
Teraz Rogal powunien troszkę poprzec to statystyką i rocznikiem statystycznym :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-03-14 09:05
To jest właśnie myślenie niektórych z tych co już mają dorosłe dzieci. Przypomnij sobie Kropek własną młodość i czas kiedy miałeś małe dzieci i pomyśl czy Ty byś takie dodatkowe pieniądze (unosząc się honorem) oddał ze słowami, sam na swoje dzieci zapracuję. Jeżeli nawet ktoś zamożny również dostanie kasę na dzieci, to zobacz ile dzieci z biedniejszych rodzin może się cieszyć, na ilu buziach widać uśmiech. Na moim osiedlu często widuję jak młoda matka prowadzi gromadkę swoich dzieciaków. Przechodzą obok osiedlowego sklepiku. Dawniej mimo próśb dzieci nigdy tam nie wchodzili, bo "nie mamy pieniążków" mówiła mama. Teraz najstarszy zawsze wchodzi i kupuje coś dla reszty. Dzieciaki uśmiechnięte , mama szczęśliwa. Wiem, że przykład jaki podałam może Cię śmieszyć, ale ten drobiazg dla małego dziecka ma znaczenie.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-03-14 14:25 Zmieniony 2019-03-14 14:29
To nie śmieszy.
Pamiętam czasy gdy kasy nie
brakowało ale nic nie można było za nią kupić bo niczego w sklepach nie było. Ani nawet lizaków dla dzieci.
Teraz pomyśl. Gdyby te pieniądze które otrzymują Ci co mają ich dużo a dołożyć tym co brakuje to nawet 100 zł było by wiele.
A tak to nazywa się rozdawnictwem bo to z naszych podatków jest dawane. A jeszcze podatki od tych darowanych niby pieniędzy to jest już oszustwo.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-03-14 14:35 Zmieniony 2019-03-14 14:39

>Gdyby te piniądze które otrzymują Ci co mają ich dużo to nawet 100 zł było by dużo.<


Tak, ale skoro z jakiegoś powodu nie ma progu dochodowego w tej sprawie, to ja nie będę rozliczać  i napiętnować ludzi, którzy lepiej zarabiają.

Ja pamiętam czasy, kiedy cukierki kupowało się na sztuki, a najlepszą przekąską była kupiona w sklepiku kiszona kapusta z beczki posypana cukrem. Wiesz ile dzieciaków biegało po ten przysmak? :-))))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Aktualności (Strona 308) (3697165 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 330 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill