www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Karta parkingowa (4514 - wyświetleń)
- Autor agyneSs Dodany 2019-06-04 21:57
Witajcie :-)
Od 12 roku życia posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, a od 2012 r. - na stałe. Niedługo zdaję prawko i mam w planach kupić auto, więc postanowiłam wyrobić sobie kartę parkingową. Wyczytałam, że ze względu na stopień niepełnosprawności (kod 05-R) mogę sobie taką kartę wyrobić. Poszłam do punktu informacyjnego dopytać co i jak i pobrać potrzebne druki, ale okazało się, że muszę ponownie składać wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności czyli ogólnie przechodzić całą procedurę od początku.. Pomimo to, że posiadam orzeczenie na stałe i w moim orzeczeniu jest zaznaczone, że mam prawo do posiadania karty parkingowej...? Pan z którym rozmawiałam chyba sam do końca nie wiedział co powiedzieć, najpierw powiedział, że ok, nie ma problemu i mogę tę kartę wyrobić, a po chwili, że nie, ponieważ orzeczenie wydane było przed jakąś zmianą przepisów. Może ktoś będzie potrafił mi pomóc? Jak to w końcu jest? Powinnam ponownie składać ten wniosek czy jest to zbędne?
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-06-05 08:31
Przepisy rzeczywiście się zmieniły. W podanym niżej linku znajdziesz objaśnienia tych nowych zasad. Napisałaś, że masz stopień umiarkowany i 05-R.
Według tych przepisów jest to Ok. Ale może temu panu chodziło o wiek? Szkoda, że nie dopytałaś....  Trzeba to zrobić......

>http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/172726<

Nadrzędny - Autor agyneSs Dodany 2019-06-05 16:46
Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałam artykuł i komentarze pod nim, i niestety na to wygląda, że ponownie muszę stanąć na komisję orzekającą o stopniu niepełnosprawności.. Ehh zupełnie tego nie rozumiem. Wszyscy poza osobami ze znacznym stopniem muszą przejść procedurę od początku, a i to nie gwarantuje, że karta zastanie przyznana, albo że jakimś cudem nagle nie ozdrowieję ;-) bo i takie przypadki się zdarzają z tego co wyczytałam w komentarzach. Czyli jak widać, nowa komisja może podważyć decyzję wcześniejszej, nawet mimo przyznania stopnia na stałe hmm. No nic, dziękuję raz jeszcze za pomoc i pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-06-05 17:47

>albo że jakimś cudem nagle nie ozdrowieję ;-) bo i takie przypadki się zdarzają <


Przyznam szczerze, że poruszony przez Ciebie temat we mnie wzbudził pewien niepokój... Co prawda mam już tę kartę ale w październiku br. kończy mi się jej pięcioletni  okres ważności. Czyli muszę starać się o nową. Do tej pory myślałem, że to będzie bezproblemowo na zasadzie wniosek, zdjęcie => karta.... Podobnie jak Ty mam stopień przyznany na stałe (tyle, że znaczny) i teraz nie wiem co mnie spotka......
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2019-06-06 08:07 Zmieniony 2019-06-06 08:51
Cyt " Wszyscy poza osobami ze znacznym stopniem "
jak kolega  wyżej  napisał  to wnioskuje że osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i do tego na stałe  04-O , 05-R , 10-N    nie będą  ponownie orzekane .....tylko wniosek zdjęcie i opłata  :-)
ale.... na wszelki wypadek lepiej podejść do PCPR i dopytać , ponieważ ponowne stawanie na komisji może "cudownie uzdrowić"
Nadrzędny - Autor siemaquore Dodany 2019-06-06 12:20
Krakow stawia od nowa na komisje wiec zasady są takie same w całym kraju ja zrezygnowałem ponieważ jak sie słyszy i czyta komisje nagminnie uzdrawiają ludzi nawet tym ze znacznym stopniem dawniej 1. ponadto dochodzę do wniosku ze nic ta karta nie daje kawałek dalej do sklepu czy urzędu ale mam spokój i nikt sie do mnie nie przywala
Nadrzędny - Autor rozan Dodany 2019-06-18 09:10
mi karta kończy się w przyszłym roku i również myślę co zrobić bo słowo komisja mnie przeraża
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-06-18 12:41
Jeżeli masz niepełnosprawność trwałą , to nie ma potrzeby ponownego stawania na komisji. Trzeba wypełnić wniosek, zapłacić 21 zł oraz dać jedno zdjęcie tak mnie poinformowano.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-06-18 12:28

>nic ta karta nie daje kawałek dalej do sklepu czy urzędu<


W niektórych miejscach oszczędza się na parkowaniu, nie trzeba płacić w parkometrze. Tak jest np. u mnie przed szpitalem...... Po za tym czasami gdy wszystkie miejsca zajęte zdarza się, że niebieskie miejsce jest wolne...... wtedy hurrrra :-)))))
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-10-14 15:41
Po ponad miesięcznym oczekiwaniu dostałem dzisiaj nową kartę parkingową. Poprzednia straciła ważność po 5-ciu latach. Kolejną też mam na 5. Taki przepis i już. Za to przynajmniej u mnie uproszczono procedurę jej "odnowienia". Składa się tylko wniosek, zdjęcie i dowód opłaty 21 zł. Pozostale dokumenty mają w systemie i nie potrzebowałem dostarczać......
Podsumowując: Bez kłopotu, stresu itp.
Nadrzędny - Autor rozan Dodany 2019-10-15 10:08
Karta parkingowa fajna sprawa, gdy ktoś stale zatrzymuje się w jednym miejscu, ale co np. zrobić, gdy jadę do Katowic i przed przychodnią z medycyną pracy nie ma miejsc, a jedyne wolne znajduje się dopiero przy urzędzie miasta? W dodatku kolega został nie ładnie potraktowany przez tamtejszą pracownicę, która zwyzywała go, że tam nie wolno stawać? Tragedia! Nie było tłumaczenia nawet, że niepełnosprawny itd. Kogo to obchodzi. DOpiero policja wezwana przez tą panią powiedziała jej, że jednak mogliśmy tam stanąć.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-10-15 11:36
Wyznaczanie miejsc parkingowych, w tym dla niepełnosprawnych leży w gestii lokalnych samorządów.
Jedyne co można zrobić to wysłać uzasadnioną petycję do Wójta/Prezydenta o zwiększenie/wyznaczenie nowych miejsc...........
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Karta parkingowa (4514 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill