www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / 500+ dla nie pełnosprawnych - czy dostane?? (13932 - wyświetleń)
- Autor cyfu Dodany 2019-07-19 20:51
Mam pytanie odnośnie 500+ dla nie pełnosprawnych. Pobieram z Zus najniższą rentę socjalną. według lekarza orzecznika jestem całkowicie niezdolny do pracy. Całkowita niezdolność do pracy powstała w związku z naruszeniem sprawności organizmu powstałym w trakcie nauki. Przed ukończeniem 25lat. Choruje na Schizofrenie. Nie pracuje. Czy będzie mi sie należeć to 500+?? Czytając różne artykuły w tym temacie opisują o Niezdolności do samodzielnej egzystencji. Co do tego to sam sie ubieram, jem, chodzie itp. Tylko psychicznie nie czuje sie najlepiej przeważnie jak jestem sam poza domem gdzieś na mieście. W orzeczeniu nic nie pisze o mojej egzystencji.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-07-20 11:36
W tej chwili ustawa o tzw. "500+" dla niepełnosprawnych nie jest jeszcze uchwalona. Pracuje nad nią w tej chwili Senat i zasady mogą się jeszcze zmieniać. Ale akurat ta kwestia o którą pytasz prawdopodobnie się nie zmieni:

Ustawa przewiduje że dodatek 500 zł otrzymają te osoby niepełnosprawne, które mają orzeczoną "całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji". To termin prawny. Jeśli na Twoim orzeczeniu nie ma takiego sformułowania, a jest tylko "całkowita niezdolność do pracy", 500+ nie będzie przysługiwało.

(Ewentualnie gdybyś miał dwa różne orzeczenia - z ZUS oraz orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności - z których jedno uznawałoby Cię za "niezdolnego do samodzielnej egzystencji" a drugie nie, należałoby dopytać o uprawnienia w odpowiednim urzędzie.)
Nadrzędny - Autor cyfu Dodany 2019-07-20 13:20
Mam orzeczenie z (Powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności) ale straciło ważność w tym roku w nim jest 10 punktów 2 sa na ten temat.

6) Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie sie korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej organizacje pozarządowe oraz inne placówki - Wymaga

7)Konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - Nie dotyczy.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-07-20 14:54

> straciło ważność w tym roku


W takim razie nie ma znaczenia. Co więcej, nawet gdyby było ważne, nie wskazywałoby na to że masz uprawnienia: "wsparcie w samodzielnej egzystencji" to co innego niż "niezdolność do samodzielnej egzystencji" (konieczność wsparcia wskazuje na niższy stopień niepełnosprawności, umiarkowany).

Moim zdaniem Twoje orzeczenia nie kwalifikują Cię do 500+ w obecnym kształcie. Po przegłosowaniu i wejściu w życie ustawy możesz oczywiście zapytać o to np. urzędnika ZUS, żeby się upewnić. Ale spodziewaj się odpowiedzi odmownej.
Nadrzędny - Autor cyfu Dodany 2019-07-20 15:34
Ok dziękuje bardzo za szybkie przejrzyste odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-07-23 01:10
Gdyby Iota otrzymywała chociaż przysłowiowy grosik za swoje prywatne porady, to te forum byłoby najczęściej odwiedzanym miejscem w necie.
Bo jak tu jestem te kilka lat żadnej informacji ani porady od Centrum nikt nie uzyskał.
Dlatego Kawiarenka ma najwięcej wpisów na tym forum.

a centrum Integracji to ściema i banda ignorantów.
Nadrzędny Autor siemaquore Dodany 2019-07-26 19:19
wygląda na to ze Iota jest pracownikiem Centrum kiedy taki zdolny prawnik chyba ze ty występujesz podwójnie jako chwaląca i odpowiadająca. Tak wiec moim zdaniem winniśmy sie zająć tym tematem ze jest inwalida i inwalidztwo to nie powinno byc innych komentarzy i innych ewentualnych praw ewentualnych praw bo do niczego nie dojdziemy a jedynie prawo papug - adwokatów strasznie sie rozrośnie
Nadrzędny - Autor marci24 Dodany 2019-08-04 16:39
A ja mam pytanie również dotyczące nowego dodatku 500 zł
Czy to jest dodatek tylko i wyłącznie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności czy dostaną je również osoby z umiarkowanym stopniem pobierający rentę socjalną mający wady od urodzenia? Jest spory haos informacyjny i ciężko cokolwiek dowiedzieć się
Nadrzędny - Autor Mahjong Dodany 2019-08-06 03:28 Zmieniony 2019-08-06 03:48
marci24 - ani jedno ani drugie.
Na orzeczeniu z ZUS trzeba mieć dodatkowo stwierdzoną niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Jeżeli osoba ma taki zapis (np. wystarała się z ZUS o dodatek pielęgnacyjny) - dodatek się należy.

Kiedyś renty socjalne były dawane w MOPS za umiarkowany stopień na stałe, od kiedy przejęło je ZUS - trzeba mieć orzeczoną przez lekarza orzecznika z ZUS całkowitą niezdolność do pracy, a renta średnio na 2-3 lata jest dawana... potem od nowa komisja...

... wspominam o tym, bo jak osoba ma na stałe rentę socjalną na stopień umiarkowany i się "połasi" na 500+ i złoży wniosek celem wydania nowego orzeczenia z uwzględnieniem niesamodzielności... ryzykuje, że wskoczy w nowe przepisy i mało, że nie dostanie 500+ to jeszcze zabiorą rentę... bo dzisiaj osoba z częściową niezdolnością do pracy nie spełnia wymagań do uzyskania renty socjalnej.

Orzeczenie z PCPR nie będzie brane pod uwagę.

A tymczasem na komisji będzie:
Lekarz orzecznik ZUS: nie jest pan(i) całkowicie niezdolna do pracy
ON: ale kto mnie przyjmie z moją niepełnosprawnością?
Lekarz orzecznik ZUS: nie jestem od szukania pracy - proszę się zgłosić do tutejszego Powiatowego Urzędu Pracy.
ON: ...ale...
Lekarz orzecznik ZUS: NASTĘPNY!
Nadrzędny - Autor marek67 Dodany 2019-08-14 11:56 Zmieniony 2019-08-14 12:18
pobieram rente chorobowa mam w orzeczeniu ze wymaga opieki  renta 1373 zł z dodatkiem pielegnacyjnym .
czy  te 222 zł  dodatku pielegnacyjnego jest wliczane do dochodu do 500+
Nadrzędny Autor Jaro19 Dodany 2019-08-14 14:00 Zmieniony 2019-08-14 14:04
Witam.Pobieram rentę socjalną połączoną z rodzinną (po zmarłym ojcu).Czy renta rodzinna włącza się do dochodu?Mam też orzeczenie z powiatowego zespołu d/s orzekania o niepełnosprawności w stopniu trwałym i na stałe.Jestem też trwale niezdolny do pracy.W tym orzeczeniu napisane jest również "Konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji -WYMAGA.Czy mogę ubiegać się o 500+?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-10-06 11:12 Zmieniony 2019-10-06 11:16

>pobieram rente chorobowa mam w orzeczeniu ze wymaga opieki  renta 1373 zł <


1) Dodatek pielęgnacyjny obecnie wynosi 202,01 zł, czyli pisząc 222 popełniłeś błąd.
2) Ten dodatek nie jest wliczany do dochodu przy obliczaniu kwot branych pod uwagę przy 500+ dla niepełnosprawnych.
3) Zatem Twoje 1373 - 202,01 = 1170,99........ 1600 - 1170,99 = 429,01 zł. Tyle powinieneś dostać z owego 500+
4) Zakładam, że kwota jaką podałeś (1373) jest kwotą brutto a nie kwotą do wypłaty....
5) Wyliczona przeze mnie kwota ulegnie lekkiej modyfikacji bo
a) ZUS będzie zaokrąglał do pełnych zł.
b) w październiku zaczyna działać zmniejszenie podatku o 1% a to daje w Twojej sytuacji około 8 zł.
Nadrzędny - Autor bshbc Dodany 2019-08-14 16:32 Zmieniony 2019-08-14 16:39
Mam podobną sytuację, tj. renta socjalna (tylko całkowicie niezdolny do pracy orzeczenie ważne jeszcze ponad 2 lata) i znaczny stopień na stałe ( *korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki - wymaga; *konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji - wymaga).

Z tego co widzę nie wystarczy to do otrzymania 500+ i potrzebne będzie nowe orzeczenie. Jak wygląda procedura otrzymania tego orzeczenia? Czy składam jakiś dodatkowy wniosek dotyczący orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji z kolejnym wnioskiem o przyznanie 500+? Normalnie jak upływa czas ważności orzeczenia ZUS to przysyłają mi wcześniej dokumenty które mam wypełnić jeśli chcę przedłużyć orzeczenie. A jak w sytuacji kiedy chcę przed czasem ponownie stanąć na komisję? A może wystarczy wyłącznie wniosek o 500+ i oni mnie wtedy sami wezwą na komisję po stwierdzeniu że dotychczasowe orzeczenie nie daje mi takich uprawnień?
Nadrzędny - Autor bshbc Dodany 2019-08-14 17:37
Przeczytałem ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania :-( Ogólnie rzecz ujmując: jak w praktyce w mojej sytuacji ubiegać się o orzeczenie  zawierające informację o niezdolności do samodzielnej egzystencji? Czy powinienem się starać o to już teraz tj. jeszcze przed ewentualnym złożeniem wniosku o dodatek 500+ (który jak rozumiem składam dopiero w październiku)? Jeśli tak, to jak to przebiega? Jaki mam złożyć wniosek w sprawie tej niezdolności do samodzielnej egzystencji?
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2019-08-14 18:45
Nadrzędny - Autor bshbc Dodany 2019-08-14 19:36 Zmieniony 2019-08-14 20:04
Czytałem te i wiele innych podobnych artykułów. Nie wyjaśnia mi to jednak jednej wątpliwości - jeśli w październiku złożę wniosek o 500zl dodatku, to na jakiej podstawie mieliby mi go przyznać skoro w aktualnym orzeczeniu do renty socjalnej mam wpisane wyłącznie "jest pan całkowicie niezdolny do pracy" a orzeczenia o znacznym stopniu nie uznają przy określaniu niezdolności do samodzielnej egzystencji. Czy w takim przypadku nie odrzucą mojego wniosku jako niezasadnego?

Znalazłem coś bardziej konkretnego:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/500-plus-dla-niepelnosprawnych-kiedy-i-jak-zlozyc-wniosek/b0y9e8b

"Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe; w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek. Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające  ZUS formalnie rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października. Władze ZUS podkreśliły w wywiadzie z PAP, że nie będą odrzucać wniosków złożonych we wrześniu, przed wejściem w życie nowego prawa. Rozpatrywanie wniosków rozpocznie się jednak w terminie ustawowym, czyli w październiku. Pierwsze decyzji o przyznaniu świadczenia uzupełniającego będą w listopadzie.

Przed wydaniem decyzji o przyznaniu świadczenia ZUS będzie musiał zweryfikować, czy dana osoba ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Z szacunków ZUS wynika, że do nowego świadczenia uprawnionych będzie ok. 850 tys. Około 600 tys. z nich zostanie skierowanych na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Zakład będzie też weryfikował wysokość pobieranych już przez wnioskodawcę świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
"

Z tego drugiego akapitu wynikałoby, że po złożeniu wniosku o dodatek ZUS, w przypadku braku orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będzie kierował klientów na badanie orzecznika. Ale czy oby na pewno również tych którzy mają już prawomocne orzeczenie z ZUS (mówiące wyłącznie o niezdolności do pracy - bo skoro wystarczyło do otrzymania renty socjalnej to dlatego takie wcześniej dali)? Czy w tej sytuacji ZUS nie stwierdzi np. że jeśli wcześniej ich orzecznik nie dał orzeczenia mówiącego o niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji, poprzestając na samej niezdolności do pracy, tzn. że się ono nie należy i wniosek o dodatek 500zł zostanie odrzucony?

Poza tym czy ten wniosek o dodatek zawiera jakieś dokumenty medyczne np. zaświadczenie o stanie zdrowia jak przy wniosku o przyznanie renty socjalnej? To jest istotne bo w naszych realiach skompletowanieanie takich dokumentów też trwa zwłaszcza jak ktoś jest zależny od innych.
Nadrzędny Autor bshbc Dodany 2019-08-18 09:11
Zadzwoniłem na infolinię ZUS i to czego się dowiedziałem:
Jak najbardziej mogę się ubiegać o przyznanie dodatku 500zł. Potrzeba będzie złożyć wniosek o jego przyznanie, choć jeszcze nie ma jego wzoru (ustawa jak wiadomo wchodzi w życie dopiero od października). Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 wraz z dokumentacją medyczną.
To czy otrzymamy dodatek zależy od decyzji orzecznika ZUS. Może orzec zaocznie na podstawie dokumentacji, lub potrzebne będzie jego bezpośrednie badanie.
Nadrzędny Autor dziobnij Dodany 2019-08-31 07:32
Te 500+ to pułapka. Mam przyznany znaczny stopień niepełnosprawności + rentę socjalną na 3 lata. Nie mam orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji, więc jak złożę wniosek o 500+, to ZUS skieruje mnie na badanie przez lekarza orzecznika. Jeżeli pójdę na te badanie, to lekarz orzecznik wyda nowe orzeczenie. Jeżeli wyda nowe orzeczenie, to aktualne orzeczenie, które mam, idzie do kosza. Problem polega na tym, że teraz mam rentę socjalną na 3 lata, a lekarz orzecznik podczas nowego badania przyzna mi rentę na 1 rok albo w ogóle. To straszne ryzyko, więc nie składam wniosku o 500+ :-(
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2019-09-08 13:45
Czy wnioski będzie można składać przez internet czy tylko osobiście lub listownie?
Bo nie wiem czy czekać na wnioski online czy zacząć wypisywać papierki :-)
Nadrzędny - Autor Mahjong Dodany 2019-09-11 02:37
mini21 - na dzień dzisiejszy brak możliwości składania wniosku przez internet - nie ma też planów, aby to uległo zmianie w najbliższym czasie.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-09-12 13:02
Niesamodzielne osoby mają się udać do ZUS- osobiście, aby złożyć wniosek ?
Nadrzędny - Autor siemaquore Dodany 2019-09-12 17:41
i to jest durnota ludzi rządzących Polakami jak iść jak jestem niezdolny?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-10-06 11:26

> jak iść jak jestem niezdolny? <


W tym jest pewien paradoks przepisów ZUS-owskich. Otóż według tych wytycznych ( którymi kierują się orzecznicy ZUS) Osoba "niezdolna do samodzielnej egzystencji " może samodzielnie przejść do 50m. do tego dochodzą inne warunki. Jak daje radę metr więcej to już jej to orzeczenie nie przysługuje....
No to teraz proszę sobie odpowiedzcie : Głupota czy celowe działanie aby utrudnić ?
Nadrzędny - Autor Jaro19 Dodany 2019-10-07 12:38
Może ktoś napisze czy był juz na takim badaniu jak ono przebiegało.
Nadrzędny - Autor marcin pasikonik Dodany 2019-10-11 07:47
Witam. Mi się udało i rozpatrywali zaocznie. Przyznali. No ale jeśli masz mocną dokumętację powinno być dobrze.
Nadrzędny Autor dziobnij Dodany 2019-10-11 12:47
Zaocznie? To znaczy miałeś wcześniej orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, czy nie?
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2019-10-11 17:36
Hej. Napisz koniecznie jakie miałeś wcześniej orzeczenie no i czy to było orzeczenie ZUS
Nadrzędny - Autor marcin pasikonik Dodany 2019-10-14 07:28
Witam. Miałem przyznaną rentę z KRUS i musiałem stawać na przyznanie grupy z ZUS. Stopień znaczny mam przyznany na stałe. Dzwoniłem jeśli ma się przyznaną grupę na stałe to kazali tylko wniosek przysłać i czekać na decyzję. Żadnej dokumentacji wtedy nie trzeba.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-10-15 15:11 Zmieniony 2019-10-15 15:16

>Dzwoniłem jeśli ma się przyznaną grupę na stałe to kazali tylko wniosek przysłać i czekać na decyzję. Żadnej dokumentacji wtedy nie trzeba. <


Hmmm...... to nie jest tak proste jak napisałeś.
Bo czekać na decyzję w tym przypadku oznacza wezwanie na komisję przed oblicze orzecznika ZUS a nie decyzję o przyznaniu świadczenia.
Ja wniosek składałem 2 X w ZUS-ie i decyzję wydano 9 X. Mam to już na piśmie.... U mnie sprawa była wyjątkowo prosta bo oprócz wniosku nie musiałem niczego dołączać. Moją pełną dokumentację ( w tym orzeczenie o niesamodzielności) ZUS już ma bo sam ją wydawał.  W moim wypadku ( złotówka za złotówkę) "załapałem" się na dodatkowe 330 zł co po doliczeniu 222.01 dodatku pielęgnacyjnego już "robi różnicę' :-))))) Wypłatę nowej renty dostanę już w październiku
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-16 11:01
TO pokrzepiające, co piszesz, może i ja spróbuję. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor long_long_time_ago Dodany 2019-10-17 16:41
Jeśli sam chodzisz, sam załatwiasz potrzeby fizjologiczne bez żadnej pomocy, robisz zakupy, potrafisz się uczesać itd. to zapomnij o 500+. A szczególnie, gdy jesteś dość młodą osobą. (do 60-70 lat powiedzmy). Cud jedynie mógłby ciebie uratować, bo wszystko zależy od humoru orzecznika, ale to jak wygrana w totka.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-10-17 18:59

>jeśli sam chodzisz, sam załatwiasz potrzeby fizjologiczne bez żadnej pomocy, robisz zakupy, potrafisz się uczesać itd. to zapomnij o 500+. <


Wbrew pozorom to w ten sposób nie działa..... Za to okazuje się, że instrukcja/wytyczne/papier są ważniejsze od człowieka......niestety.......
Otóż lekarze orzecznicy w głównej mierze posługują się ustaloną listą schorzeń w przyznawaniu tak rent jak orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dodatkowo tak około roku 2010 ustalono pewną "drabinkę" którą musi spełnić "kandydat" do niesamodzielności......
W praktyce nie wszyscy orzecznicy są tak rygorystyczni aby to dosłownie stosować. Ale ci "bojaźliwi" skrupulatnie dodają punkty w tej "instrukcji".
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-22 10:01
Złóz wniosek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / 500+ dla nie pełnosprawnych - czy dostane?? (13932 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill