www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Orzeczenia o niepełnosprawności z ZUS I PU ds. OoN ? (3126 - wyświetleń)
- Autor Krashan Dodany 2019-10-26 21:34
Dobry wieczór, mam takie pytanie: Otóż czy jest taka możliwość, aby dostać trzeci (lekki), stopień niepełnosprawności z płatną rentą z ZUS, po czym złożyć papiery do Powiatowego urzędu do spraw orzekania o niepełnosprawności i otrzymać drugą grupę (umiarkowaną), umożliwiającą podjęcie pracy w zakładzie pracy chronionej, bo jak wszyscy chyba wiemy z trójką jest to niemożliwe ?
Chodzi mi o to czy, te orzeczenia się nie wykluczają, no i czy tak można ?
Nadrzędny - Autor rozan Dodany 2019-10-28 11:05
Z tego, co wiem to nie można mieć dwóch różnych orzeczeń, zwłaszcza, że to nie tylko stopnie oznaczane liczbowo czy na zasadzie (znaczny/umiarkowany/lekki), ale każde z nich wynika z możliwości egzystowania m.in. zawodowo. Dlatego za lekki dostajesz mniejszą rentę niż za umiarkowany, ponieważ masz więcej możliwości, żeby sobie dorobić. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-10-28 12:10

> Dlatego za lekki dostajesz mniejszą rentę niż za umiarkowany, ponieważ masz więcej możliwości, żeby sobie dorobić<


To wcale nie jest tak jak napisałeś.
Przy okazji proszę wypowiadaj się tylko w sprawach na których się znasz......
Już od dosyć dawna ZUS ma zupełnie inną "gradację" opisującą renty.
Jest częściowa lub całkowita niezdolność do pracy. Częściowa to 75% tego co uzyska osoba całkowicie niezdolna.
Oczywiście istnieje pewien klucz do ustalenia wysokości świadczenia. Główne jego parametry to ilość przepracowanych miesięcy. A ściślej okresy (miesiące) składkowe i nieskładkowe...... Stąd biorą się różnice w wysokości renty.....
Trzeba dodać, że może być tak iż osoba kwalifikująca się do renty ze względu na stan zdrowia jednak jej nie uzyska, bo nie spełnia  wymaganych okresów.
Nadrzędny - Autor Krashan Dodany 2019-10-28 22:37
Z tego co wiem, to troszkę za mało dla mnie jak na odpowiedź. Potrzebuję mieć pewność że tak jest lub nie. Sam rozumiesz, że jeśli wykonam taki ruch, czyli najpierw dostanę drugą grupę dopuszczającą mnie do pracy w warunkach chronionych od orzecznika z Powiatowego urzędu ds. orzekania o niepełnosprawności, a potem stanę na komisję ZUS'owską i (dajmy na to), otrzymam trzecią (nie płatną), grupę to jestem w czarnej "D". Oczywiście jeśli jest tak, że otrzymane nowe orzeczenie z ZUS znosi prawnie to powiatowe. Wtedy tracę prace i możliwość zarobkowania na rok, a to byłaby tragedia. Dlatego może zapytam inaczej, do kogo w realu mogę pójść z takim zagadnieniem jak moje, aby uzyskać całkowicie pewną informacje i wyczerpującą odpowiedź ?
Niestety wiem, że Powiatowy urząd jak i przedstawiciele ZUS'u nie są skłonni pomagać w takich przypadkach (tak niestety jest), pewnie nie leży to w interesie ich firmy, mniejsza o to ... dlatego moje pytanie stawiam na tym forum. Na razie bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie i oczywiście czekam na konkretne wskazówki.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-10-28 22:47
Już w Twoim pierwszym wpisie jest galimatias. Mieszasz pojęcia i instytucje....
Podpowiem Ci w ten sposób: Najpierw przy pomocy internetu poukładaj sobie właściwie te zagadnienia. Zacznij rozróżniać instytucje i ich kompetencje. Apotem ewentualnie dopytuj o szczegóły....
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-10-29 21:31

> Oczywiście jeśli jest tak, że otrzymane nowe orzeczenie z ZUS znosi prawnie to powiatowe.


[...]

> do kogo w realu mogę pójść z takim zagadnieniem jak moje, aby uzyskać całkowicie pewną informacje i wyczerpującą odpowiedź?


Nie jestem specjalistą w tego zakresu. Specjaliści z Centrum Integracji od dość dawna nie udzielają się na tym forum – jeśli chcesz uzyskać odpowiedź kogoś w miarę kompetentnego, a ZUS ani ZON o opinię prosić nie chcesz, to możesz spróbować zlokalizować punkt darmowych porad prawnych w swojej okolicy (link).

Tym niemniej wstępnie uporządkuję kilka rzeczy:

1) Orzeczenia ZUS i ZON są od siebie formalnie niezależne, ale ZON może dążyć do tego, żeby orzeczenia były zbieżne (żeby ich decyzja była zgodna z decyzją ZUS).

2) Posiadanie orzeczenia z ZUS o tzw. „całkowitej niezdolności do pracy” NIE oznacza zakazu pracy, zwłaszcza w zakładzie pracy chronionej. To się wydaje nielogiczne, ale wynika z faktu, że to jest żargon prawniczy. Obszerniejsze wyjaśnienie masz tutaj (link). Mógłbyś więc mieć orzeczenie umiarkowane z ZON, równorzędne orzeczenie o „całkowitej niezdolności do pracy” z ZUS i mimo to pracować.

3) To, jakie orzeczenie ZUS uprawnia do otrzymywania renty, zależy od typu renty. W przypadku renty socjalnej konieczne jest orzeczenie o „całkowitej niezdolności do pracy” (to, co nazywasz II grupą) lub o „całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji” (mniej więcej „I grupa”). W przypadku renty „z tytuły niezdolności do pracy” możliwe jest otrzymywanie renty przy orzeczonej tylko „częściowej niezdolności do pracy” (~ III grupa). Na podstawie Twoich postów nie wiem, do której z tych rent jesteś potencjalnie uprawniony, a to dosyć ważne.

4) Tym niemniej podjęcie pracy stanowi ryzyko przy uprawnieniu do renty – może być przesłanką do odebrania uprawnień rentowych jeśli są czasowe (i wymagają stanięcia w przyszłości na kolejnej komisji). Ryzyko to jest wyższe, jeśli ktoś ma (lub stara się o) rentę socjalną, niższe zaś w przypadku renty z tytuły całkowitej niezdolności do pracy. Ale nikt raczej nie da ci żelaznej gwarancji, że możesz podjąć pracę i na pewno, na sto procent, nadal będziesz mieć uprawnienie do renty. Przepisy są w tym zakresie celowo nieostre (tj. dopuszczają zachowanie prawa do renty pomimo pracy, ale tego nie gwarantują).
Nadrzędny - Autor Krashan Dodany 2019-10-30 00:14
Przyznaję że niezbyt dobrze się w tym wszystkim orientuje. Dzięki Waszym podpowiedziom dostrzegam mnóstwo rzeczy, które muszę poznać. Sami rozumiecie, że strasznie ciężko jest coś zrozumieć jeśli to "coś", jest specjalnie zagmatwane i wokół tego panuje zmowa milczenia, wielokrotnie się z tym spotykałem i przez to też, nigdy nie próbowałem zrozumieć (poznać), do końca. Teraz jednak dzięki Waszej aktywności zamierzam zabrać wszystkie moje dokumenty i porozmawiać z doradcą prawnym. Wydaje mi się to jedynym rozsądnym wyjściem. Wszystkim jeszcze raz dziękuję, bardzo mi pomogliście i ... nie zamykam jeszcze tego wątku, sprawdzę co odkryje konfrontując się z tą materią i może to czego się dowiem przyda się komuś jeszcze.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-30 10:20
Faktem jest, że ja osobiście zawsze byłem w pracy proszony o orzeczenie ZUS, a nie z powiatowego urzędu pracy, więc z mojego doświadczenia nie wynika na pewno, czy w ogóle to drugie jest dla kogoś ważne. 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Orzeczenia o niepełnosprawności z ZUS I PU ds. OoN ? (3126 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill