www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / dostosowanie lazienki do potrzeb osoby po amputacji nogi (13087 - wyświetleń)
- Autor agus_78 Dodany 2006-11-04 18:12
witam,
mam problem. musze wykonac remont lazienki w mieszkaniu w bloku, tak, by dostosowana byla do potrzeb osoby niepelnosprawnej po amputacji nogi. jesli ktos z Was mial podobny problem i znalazl dobre rozwiazanie, goraco prosze o kontakt. chodzi mi przede wszystkim o to czy zamontowac prysznic czy wanne, a moze macie jakies wlasne badz "podejrzane gdziekolwiek" projekty, ktore sprawdzaja sie w uzytkowaniu przez osobe niepelnosprawna ruchowo. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor stokrotka Dodany 2006-11-04 20:08
Hej, moim zdaniem najwazniejsze są poręcze zamontowane przy wannie i to co najmniej dwie, na różnych wysokościach, bo bardzo trudno jest bezpiecznie wyjśc z wanny na jednej nodze. A wanna, bo w wannie można swobodnie usiąć i brac prysznic w wygodnej pozycji, można też się kąpać. A prysznic jest gorszym pomysłem, bo trudno jest stac na jednej nodze i jednoczesnie sie myć, sięgac po mydło, szmpon itd. bo łatwo mozna stracić równowagę, a juz na pewno nie można umyć dobrze nogi, na której się stoi. Chyba że wstawia się krzesełko kąpielowe... Wanna to lepsze rozwiązanie
pozdrawiam!
Nadrzędny Autor agus_78 Dodany 2006-11-06 14:28
Dzieki za podpowiedz, nie chcialam niczego sugerowac w poscie, ale po paru "wycieczkach" do sklepow z zaopatrzeniem lazienkowym tez doszlam do wniosku, ze latwiej bedzie wejsc i wyjsc z wanny a nie z brodzika prysznicowego. Mozna wybrac bardzo plytka wanne, tak, aby latwiej bylo podciagnac sie na poreczach. Dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor agus_78 Dodany 2006-11-06 14:32
Mam jeszcze jedna, goraca prosbe do uzytkownikow FORUM.
Chcialabym prosic o kontakt mailowy wszystkich, ktorzy mieli taki "łazienkowy" problem. Wiem, ze wiele rozwiazan okazuje sie dobrymi lub nietrafionymi w czasie uzytkowania. Chcialabym uniknac jak najwiecej problemow, kiedy osoba niepelnosprawna juz zamieszka w tej wyremontowanej przeze mnie lazience. Licze na Was.
Nadrzędny Autor pawel1977 Dodany 2006-11-12 17:41
zgadzam się , że wanna to mimo wszystko najlepsze rozwiązanie, mi brakuje obydwu nóg , poruszam się na wózku, jedyne co przerobiłem to szersze wejście dla wózka, mam jeden uchwyt na ścianie za wanną i dwa uchwyty obok toalety
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2006-11-12 20:50
Witam.
Pytasz o racjonalne rozwiązanie, jeśli chodzi o łazienkę dla osoby po amputacji nogi. Wydaje mi się, że przedewszystkim trzeba by zacząć od tego, że to czy zamontować wannę z wyposażeniem? Czy też brodzik - jest tak naprawdę rzeczą do rozstrzygnięcia przez samą tę osobę. To jej ma pasować i tak naprawdę, trzeba się sugerować zdaniem owej osoby. Ja widzę to tak: jedno i drugie rozwiazanie, czyli: wanna czy też brodzik mają swoje plusy i minusy. Bo weźmy wannę. na co by trzeba zwrócić uwagę. Przedewszystkim ważne jest, jaka to ma być wanna? Jakie jest dojście do niej - patrząc od strony praktycznej. Wszelkiego typu poręcze i podpory są dobre, ale! jeśli osoba będzie miała na tyle siły, aby podciągać się, trzymać się poręczy, wchodzić do wanny, wychodzić. To trzeba wysiłku i stabilnej pozycji.
Wydaje mi się, że wersja z wanną, jest trudniejsza w sensie używalności przez tę osobę tejże wanny.
Wariant z brodzikiem wydaje sie prz dysfunkcji ruchowej najbardzie bezpieczny. Przeanalizujmy. Typów brodzików jest cała masa. Są brodziki o różnej głębokości, ale i są brodziki niemal płaskie. Wszystko zalezy od tego, gdzie jest umiejscowiony kanał ściekowy. Analogicznie, jeśli jest on (kanał), gdzieś z boku - trzeba by było brodzik wyższy. Jeśli kanał ściekowy jest w podłodze - można zastosować płaski. Co do poślizgu przy wchodzeniu - są maty antypoślizgowe.
Ja jestem osobą z niedowładem nóg i wykonując u siebie remont w ramach barier architektonicznych, zastosowałem brodzik. I to wcale nie płytki - taka była konieczność techniczna (kanał z boku). lecz wyposażyłem kabinę brodzikowa w: bariery z każdej strony, siedzisko, na którym moge swobodnie siedzieć i się myć, słuchawkę prysznicową, która ma umiejscowienie wyżej i niżej. Mnie to pasowało i proszę mi wierzyć, wreszcie mogę sam sobie poradzić w łazience.
Zaznaczam jednak, kazdy wariant jaki się weżmie pod uwagę musi pasować dla OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ. Więc trzeba każdą radę przemyśleć pod tym kontem.
Ja to uczyniłem tak. Moja Żona i Syn testowali mnie, co mogę, a czego nie moge zrobić w przypadku wanny i brodzika. Powstaly dwie listy za i przeciw kazdego z tych wariantów. To jest bardzo dobry test. Usuwasz ryzyko pomyłki.
Proszę to przemyśleć - warto.
Pozdrawiam serdecznie.
Zygmunt
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-11-08 11:41
Poszukaj odpowiedniej firmy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / dostosowanie lazienki do potrzeb osoby po amputacji nogi (13087 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill